۱۱:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۳۰

بیانیه؛استقلال دانشگاه از شعار تا عمل

آنجا که چراغ " استدلا ل" خاموش شود " خشونت" آغاز میشود. از دیرباز مهم ترین و گاه تنها ابزار آنانی که در قوه منطق فقیر بوده اند و دلایل روشن برای اثبات اندیشه هاشان نداشته اند " حذف " بوده است. اما غافل از انکه اندیشه نه حذف شدنیست و نه حصر شدنی. همین جاست که افراط معنا پیدا میکند. رادیکالیسم و افراطی گری نه محصول توانمندی، بلکه حاصل ضعف و ناتوانی است. کسانی از فضای افراطی سود میبرند که در فضای برابر و عادلانه که بنا بر گفتگو،استدلال و منطق...

مبارزه(رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام)-دانشگاه:

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد نسبت فشار ها و حاشیه سازی های اخیر نهاد های خاص بیرون دانشگاهی برای این تشکل در ماه های اخیر واکنش نشان داد. این تشکل با صدور بیانیه ای استقلال دانشگاه ها را خواستار شده است.

متن کامل بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد که نسخه ای از آن به مبارزه رسیده است به شرح زیر است :

خواسته یا ناخواسته  ۲۴ خرداد به نقطه عطفی بدل شده است که فضای جامعه و مسیر حرکت و شیوه مدیریت کشور قبل و پس از آن  تفاوت فاحشی پیدا کرده است.

اکثریت مردم در ۲۴ خرداد از بین تمام شعارها،وعده ها و برنامه های متفاوت نامزدها، نگاه و رویکردی را برگزیدند که با تاکید بر عقلانیت و مدارا به دنبال بازگشت اعتدال به فضای سیاسی کشور و اصلاح امور داشت.
یکی از مهم ترین گروههای حامی حسن روحانی در انتخابات دانشگاهیان بودند و متقابلا نیز یکی از مهم ترین وعده های  آقای روحانی  احیای جایگاه، استقلال و هویت دانشگاه و دانشگاهیان بود.هرچند در سالهای گذشته  دانشگاه روز به روز از جایگاه علمی اش فاصله گرفت، کمیت بر کیفیت ترجیح داده شد،  موانعی برای اساتید و دانشجویان مستقل ایجاد شد ، بورسیه های غیر قانونی ابزاری برای لانه گزینی نیروهای خودی شده بود و از همه مهمتر گرد مرگی بر پیکره آن ریخته شد تا چشمان بیدار جامعه را به حاشیه برند، اما  بار دیگر دانشگاه  با خیزش خود توانست نیروی محرکه ای باشد برای بازگشت عقلانیت.
اکنون با گذشت ۱ سال و اندی از استقرار دولت تدبیر و امید خط کشی ها و مواضع گروهای سیاسی بیش از پیش روشن شده است. گروهایی که با ناکامی در انتخابات ۲۴ خرداد در اقلیت قرار گرفتند با نزدیک شدن به انتخابات مجلس بیش از پیش در تلاش برای بازگشت قدرت از دست رفته هستند. اینکه هر گروهی  در جهت تحقق اهدافش تلاش کند امری مطابق انتظار و طبیعیست  اما انچه حائز اهمیت است  چگونگی این تلاش و ابزارهای مورد استفاده در این راه است است که اخلاقی یا غیر اخلاقی بودن آنرا تعیین میکند.

اگر رسالت دانشگاه را ترسیم مسیرهای پیشرفت و تعالی کشور بدانیم زمانی این مهم دست یافتنی خواهد بود که هویت و استقلال دانشگاه را خطری تهدید نکند.همواره یکی از دغدغه های دانشگاهیان  بحث ” استقلال دانشگاه ” بوده است.
فرمایش حضرت امام (ره)  که  ” دانشگاه باید دانشگاه باشد ”  ناظر برهمین رسالت و هویت منحصر به فرد دانشگاه است که باید در امان از دست اندازی های گروههای خارج دانشگاه  و تنگ نظری ها و کج سلیقگی ها  باشد، که مبادا دانشگاه  به تریبونی برای تک صدایی و محلی برای پیاده شدن سلیقه ای خاص بدل شود. دانشگاهی که در نگاه معلم انقلاب ،شهید مطهری،  قرار بود سنگری باشد تا مسلمان و مارکسیست در آن آزادانه به بیان نظرات و عقاید خود بپردازند امروز در نظر عده ای به آن حد از حقارت رسیده است که حتی سخن شهروند مسلمان  جمهور ی اسلامی را اگر اندکی با خواست  آنان  زاویه داشته باشد تاب نمی آورند.
کسانی میتوانند حامی استقلال دانشگاه باشند  که  آن حد از حلم و بردباری را داشته باشند تا اگر روزی در دل دانشگاه انچه متفاوت با عقیده و منافع آنان است  بیان شد در پی حذف و سانسور بر نیایند.
امروز بار دیگر اقتدارگرایان  که هیچگاه تن به رقابت اخلاقی و عادلانه نداده اند با استفاده از گروههای فشار داخل و خارج دانشگاه  و به انحاء مختلف بدنبال خارج کردن تصمیم گیریهای دانشگاه از مسیر قانونی خود میباشند. چرایی این رفتارها به نظر میرسد چند دلیل داشته باشد:

- آنجا که چراغ  ” استدلا ل” خاموش شود ” خشونت”  آغاز میشود. از دیرباز مهم ترین و گاه تنها ابزار آنانی که در قوه منطق فقیر بوده اند و دلایل روشن برای اثبات اندیشه هاشان نداشته اند ” حذف ” بوده است. اما غافل از انکه اندیشه نه حذف شدنیست و نه حصر شدنی. همین جاست که افراط  معنا پیدا میکند. رادیکالیسم و افراطی گری  نه محصول توانمندی،  بلکه حاصل ضعف و ناتوانی است.  کسانی از فضای افراطی سود میبرند  که در فضای برابر و عادلانه  که بنا بر گفتگو،استدلال و منطق باشد قادر به رقابت نیستند.

- یکی از نتایج دانشگاه زنده و مستقل،  بازگشت اصل ” شفافیت ” است. شفافیت دشمن فساد است. کسانی که ۸ سال  تماما در مسند امور بودند  اکنون نه حاضر به دفاع از عملکرد خود هستند و نه آنقدر شجاعت نفس دارند که از اشتباهات خود عذرخواهی کنند ، سعی میکنند با غبارآلود کردن فضا  از زیر بار مسئولیت و پاسخگویی شانه خالی کنند.

- استراتژی اقتدارگرایان ” القای احساس عدم تغییر”  است و هدف آنان ” ایجاد شکاف میان کلیت دولت و بدنه اجتماعی  آن ” است ،  سعی میکنند با استفاده از ابزارهای  در اختیار خود حسن روحانی را از وعده هایش دور کنند .غافل از آنکه مطالبه گری، نشاط و پویایی دانشگاهها پس از انتخابات،  با وجود خواست و همت دولت  اما بیش و پیش از آنکه  نتیجه تلاشهای دولت باشد محصول اصل انتخابات ۲۴ خرداد  است. همانطور که سنگ اندازی ها در مسیر وزارت علوم نتوانسته است مسیر دانشگاه را تغییر دهد وارد آوردن فشار  نیز نمی تواند و نخواهد توانست  دانشگاه زنده و دانشجوی  مطالبه گر را از حرکت و امید باز بدارد.

اما  نسیم تغییر در دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تلاش تمامی دلسوزان اعم از بزرگوران هییت علمی، کارمندان زحمت کش و دانشجویان  و با حضور جناب آقای دکتر مهرابی بهار، معاونین محترم و  تیم مدیریتی ایشان  وزیدن یافت  و اکنون که حدود یک سال  از ان روز میگذرد با نگاهی واقع بینانه و برآورد مشکلات از یک سو و امکانت از سوی دیگر، علی رغم کاستی ها و نقاط ضعفی که بعضا میتوانست نباشد اما متوجه  ریل گذاری نسبتا درستی میشویم که ما را نسبت به آینده امیدوار نگه میدارد. فراتر از همه ی اینها خرسند بودیم که دانشگاهمان در فضایی آرام و منطقی و به دور از هیاهو و التهاب نسبت به دیگر دانشگاها مسیر خود را طی میکند .
اما در کمال تاسف همانطور که در بیانیه های شماره ۱ و۲ هشدار داده بودیم که این ” جوانه امید”  نیاز به صیانت دارد و امکان بازتولید تفکرات گذشته وجود دارد باید گفت اخیرا از سوی عده ای که این فضای آرام را  بر نمی تابند شاهد تحرکات و اتفاقاتی بس نامبارک بوده ایم که به شدت مایه نگرانی است، گویی ” دست هایی پشت پرده به دنبال خارج کردن مسیر طبیعی و قانونی تصمیم گیری و تصمیم سازی در دانشگاه هستند ” و با اعمال فشار های غیر قانونی و غیر اخلاقی سعی در تصلب فضای دانشگاه دارند. از جمله کارشکنی هایی که در چند وقت اخیر صرفا  در فعالیتهای تشکل مستقل انجمن اسلامی داشنجویان  اتفاق افتاده است میتوان به :
رد یکی از طرفین مناظره کننده در برنامه جنبش دانشجویی علی رغم خواست هییت نظارت،
کندن پوسترهایی که در محکومیت خشونت علیه زنان با مجوز مدیریت فرهنگی نصب شده بود،
لغو مجوز سخنران مراسم ۱۶ اذر و به تبع آن لغو برنامه،
لغو اکران  فیلمهای جشنواره فیلم انجمن اسلامی به مناسبت ۱۶ آذر دقایقی قبل از آغاز برنامه اشاره کرد.
نکته  جالب توجه درباره مورد آخر آنکه قبلا همین فیلمها در دانشکده پرستاری اکران شده بود و اکنون نیز پس از رایزنی ها قرار بر اکران فیلم با حضور نماینده نهاد مقام معظم رهبری بود.

با توجه به شواهد و قرائن موجود و اتفاقاتی که به برخی از آنها اشاره شد انجمن اسلامی دانشجویان بر خود لازم دانست تا قبل از آنکه این اتفاقات تبدیل به رویه شوند موضوع را با عموم دوستان دانشجو و همچنین اساتید ارجمند در میان گذارد تا بعد از این شاهد اتفاقاتی از این دست نباشیم.
همچنین انجمن اسلامی دانشجویان به عنوان تشکلی مستقل و تماما دانشجویی اکیدا تقاضا دارد مسئولین  محترم دانشگاه بیش از پیش شفافیت به خرج داده و در صورت برخورد با کارشکنی ها و موانع در حدود اختیارت و وظایف قانونی خود آنها را  با عموم دانشجویان در میان بگذارند تا هویت گروههای فشار بیش از پیش بر همگان آشکار شود. همچنین به طور ویژه از ” حجت الاسلام و المسلمین جناب حاج آقای اسدی به عنوان نماینده محترم نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه “  تقاضا داریم با تکیه بیش از پیش بر منویات مقام معظم رهبری مبنی بر برقراری  فضای آزاداندیشی در دانشگاه و تکیه بر اهمیت و حساسیت دانشگاه به عنوان مرکز تولید علم  در جهت  اجرایی شدن این مهم از هیچ تلاشی دریغ نورزند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

2 + 1 =