۰۰:۱۴ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۰ محسن فروردین:

بمناسبت دوسالگی سایت مبارزه: دانشجوی خط امام کیست؟!

معتقدیم اینکه آمریکا و غرب به دنبال استقرار آزادی و دموکراسی در ایران هستند دروغی بزرگ از جانب بنیادگرایان است تا به بهانه ی آن جنبش آزادی خواهی در ایران را سرکوب کنند وگرنه اگر آمریکا حامی داعشیزم در عراق و سوریه و افغانستان است چرا حامی داعشی ها و تکفیری های ایرانی نباشد؟ واقعیت این است که دشمنان این کشور از ایرانی آباد و آزاد می ترسند نه از کشوری استبداد زده که اسیر دست متحجرین باشد.

محسن فروردینمبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام) – محسن فروردین:

[توجه: این یادداشت به منزله یک موضع تشکیلاتی نیست!]

قریب به دو سال از راه اندازی سایت مبارزه به عنوان «رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام» می گذرد، رسانه ای که برخی رسالت های مکتبی و سوابق فراموش شده ی انجمن های اسلامی را برای فعالین امروز یادآوری می کند و سعی دارد آراء بی بدیل رهبر کبیر انقلاب اسلامی، امام خمینی (س) و آرمان های راستین انقلاب را همچنان چراغ راه فعالین دانشجویی قرار دهد.

پس از آن آهسته و پیوسته انجمن های اسلامی دانشجویان پیرو خط امام (ره) تاسیس و فعال می شوند تا آنکه ۱۴ خرداد امسال همزمان با ایام رحلت امام خمینی، اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه های سراسر کشور اعلام موجودیت می کند.

اما سوالی که شاید اولین بار در مواجهه با عنوان «دانشجوی خط امام» ذهن ناظرین را به خود مشغول می کند این باشد که اساساً دانشجوی خط امامی کیست؟ چه می گوید و چه می خواهد؛  لذا نگارنده در قالب سطور ذیل در جهت پاسخ به این پرسش خواهد کوشید.

جایگاه رفیع جنبش دانشجویی در هفتاد سال گذشته اجلِّ از احزاب، گروه ها و دسته بندی های سیاسی بوده است شاید اگر بخواهیم پر پرواز جنبش دانشجویی بر آستان سپهر سیاسی را بیابیم، عاملی مهمتر از آرمانگرایی برای آن نتوان یافت. آرمانی که دانشجو برای رسیدن به آن؛ همه ی آنچه دارد و ندارد را به صحنه می آورد تا مبادا رویاهای شیرینش، رنگ تلخ واقعیت های جامعه را به خود گیرد. گرچه گاهی همین دانشجو چنان با اصحاب قدرت در آمیخته است که خود به بخشی از تلخی های جامعه تبدیل شده است؛ لکن غالب فعالین دانشجویی در قالب رئیس و مرئوس نمی گنجند و دامنشان از این اتهام پاک است؛ اما آیا آرمانگرایی صرف می تواند صحت راهی که در آن قدم می گذاریم را تضمین کند؟

دانشجوی پیرو خط امام در عین آرمانگرایی، واقع گرایی را نیز از یاد نمی برد اما هیچ گاه با کانون های قدرت و ثروت نیز در نمی آمیزد و حاضر نیست برای رسیدن به آب و نانی آرمان های والای خود را قربانی منافع خویش کند.

دانشجوی پیرو خط امام از آن جهت امام خمینی (س) را به عنوان رهبر جاویدان خود برگزیده است که تنها و تنها او برخلاف قرائت مقدس نماهای متحجر از اسلام، معتقد به پیشبرد و تحقق اندیشه های مردم سالار بود. معتقد به ظرفیت اسلام برای دفاع از آزادی، استقلال، عدالت و حقوق مردم در جامعه بود.

دانشجوی پیرو خط امام، اسلام را دین آزادی بخشی، عدالت خواهی و رفع ظلم از همه ی انسان ها و مظلومین می داند و معتقد است حقایق اسلام از چنان منطق استواری برخوردار است که برای اثبات آن، نه نیاز به چوب و چماق است و نه نیاز به بگیر و ببند ! بلکه برای عرضه ی خود تنها نیاز به محیطی آرام برای گفت وگو و تضارب آراء دارد.

دانشجوی خط امام «جمهوریت»، این میراث گرانبهای انقلاب اسلامی را ارج می نهد؛ چراکه ولایت حاکمان را از آن جهت مشروع می داند که پشتوانه ی آن تفویض «حق حاکمیت بر سرنوشتِ خویشِ» اکثریت افراد جامعه به حاکمان باشد وگرنه چنانکه علی ابن ابی طالب مولای متقیان می فرماید، نفسِ حکومت برای شیعه، ارزشی فراتر از آب بینیِ حیوان یا کفشی وصله دار ندارد.{۱}

دانشجوی خط امام، مطالبه آزادی و جمهوریت را همسنگ با مطالبه استقلال و اسلامیت، حیاتی می داند و معتقد است بدخواهان این مرز و بوم از استقرار کامل هریک از این چهار عموِد خیمه ی  انقلاب اسلامی وحشت دارند. معتقد است اینکه آمریکا و غرب به دنبال استقرار آزادی و دموکراسی در ایران هستند دروغی بزرگ از جانب بنیادگرایان است تا به بهانه ی آن جنبش آزادی خواهی در ایران را سرکوب کنند وگرنه اگر آمریکا حامی داعشیزم در عراق و سوریه و افغانستان است چرا حامی داعشی ها و تکفیری های ایرانی نباشد؟ واقعیت این است که دشمنان این کشور از ایرانی آباد و آزاد می ترسند نه از کشوری استبداد زده که اسیر دست متحجرین باشد.

دانشجویان پیرو خط امام، «مردم» را چنانکه پیر مرادش فرمود، ولی نعمت حاکمان می پندارد و میزان را همواره رای ملت می داند بنابرین معتقد است حضور و مشارکت طیف های مختلف سیاسی در انتخابات حق غیر قابل انکار مردم است و هیچ کس حق ندارد به بهانه های واهی این حق را از مردم سلب کند و آنها را در معرض انتخاباتی گزینش شده قرار دهد. اگر این مردم جمهوری اسلامی را با رأیی قاطع انتخاب کرده اند بعد از آن نیز می توانند بهتر از هرکسی نمایندگان و کارگزاران مورد نظر خود را انتخاب کنند.

دانشجوی خط امامی، قانون اساسی را مهمترین سند و میثاق ملی می داند که بخش های متعددی از آن بر زمین مانده است لذا اجرای بدون تنازل قانون اساسی، تنها قانونی که با رای مستقیم مردم به تصویب رسیده است را خواستار است و می پندارد یکی از اصلی ترین گرفتاری های امروز، عدم پایبندی نهاد و دستگاه های متعدد حاکمیتی به اصول قانون اساسی کشور است بنابرین برپایی دادگاه قانون اساسی به عنوان مرجعی مستقل به جهتِ تظلم خواهی و احقاق حق شهروندان برای اجرای این میثاق را در صدر مطالبات خود قرار خواهد داد.

و نهایتاً دانشجویان پیرو خط امام معتقدند همانطور که تعداد زیادی از اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی در سالیان گذشته محقق شده است تعداد زیادی از آنها نیز علی رغم تلاش برخی مسئولین هیچ گاه محقق نشده است؛ لذا لازم است با پذیرفتن مشکلات و معضلات، نهضت انقلاب اسلامی با تکیه بر سرمایه اجتماعی خود امروز نیز متوقف نباشد و دائم در راستای اصلاح ساختارها و سازوکارهای معیوب کشور تا رسیدن به نقطه ی مطلوب جامعه، دست از تلاش مجاهدانه نکشد.

——————————————————————-

۱- «دخلت علی امیرالمومنین بذی قار و هو یخصف فعله فقال لی: ما قیمة هذا النعل؟  فقلت لا قیمة لها. فقال علیه السلام: والله لحسی احبّ الیّ من امرتکم الا ان اقیم حقّاً او ادفع باطلّا».

۴ دیدگاه

 1. وحید توانا :

  بسیار جامع و مبسوط ویژگی های دانشجویان پیرو خط امام رو ذکر کردین … درود برشما ، قلمتان مانا و راهتان استوار باد …

 2. عباس :

  کاش آنها که خود را عیار اصلاح طلبی میدانند جرات نگارش چنین متونی داشتند :|

 3. رهگذر :

  سلام
  یه دفعه می گفتی دانشجوی خط امام ، اصلاح طلبیه….

 4. محمدی :

  سلام
  متاسفانه دم خروس از همین اول کار معلومه
  کذب ادعای دوستان پیرو خط … هم کاملا مشخصه
  شما هم دنبال همون دنیای پر زرق و برق ثروت و قدرت هستید اونهم با دانشجو
  این سایت و جریان متبوع اون در واقع نماینده چپ رادیکال هستند .
  شما هم مثل بقیه مدعیان اصولگرایی و اصلاح طلبی دنبال بازی هستید بازی قدرت و ثروت …سگ زرد برادر شغاله..شما هم دروغ میگید ..دولت دروغگویان پیروان دروغ پردازان ….

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

29 + = 30