۲۱:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۱/۴

عده ای خواستار استفاده ی ابزاری از آرای مردم هستند

در عین ناباوری، رد صلاحیت های اخیر این شائبه را بوجود می آورد که بر خلاف رأی و نظر بنیان گذاران جمهوری اسلامی، ملت ایران در تصمیم گیری های خود نیاز به قیم و راهنما دارند و حق الناس بودن آرای مردم فقط در دایره ای خاص و محدود از گزینه های موجود تعریف می شود. یادمان نرود که انقلاب اسلامی در کدام فضا و در چه شرایطی و با چه آرمان هایی شکل گرفت. مگر نه اینکه مردم مجلس فرمایشی، تحت قیومیت رژیم سابق را نماینده ی خود نمی دانستند؟ پس چگونه امروز می توانند قبول کنند نمایندگانی که...

مبارزه(رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام)-دانشگاه:

انجمن فرهنگ و سیاست دانشجویان دانشگاه شیراز در واکنش به رد صلاحیت های گسترده ی کاندیداهای نمایندگی دهمین مجلس شورای اسلامی بیانیه ای صادر کرده است. متن کامل این بیانیه که نسخه ای از آن برای مبارزه ارسال شده است به شرح زیر است :farhanosiast

بسمه تعالی
“گاهی دیده می شود که بعضی از آقایان محترم در مسائلی وارد می شوند که موجب وهن شورای نگهبان است. فقهای محترم باید توجه داشته باشند که نباید در مسائلی که مورد درگیری هست وارد بشوند… بحث بر سر خوبی و بدی نمایندگان وسایر افراد نیست، بحث بر سر گناه و کج رفتن است. همه باید توجه کنیم که آلت دست بازیگران سیاسی نشویم.”
امام خمینی (ره) ، صحیفه امام، ج۲۱: ص۶۱۲

متأسفانه ساعاتی از خبر رهایی یافتن ملت شریف ایران از حصر تحریم های ظالمانه ی بین المللی نگذشته بود که خبر رد صلاحیت های گسترده کاندیداهای مجلس شورای اسلامی، کام خیل عظیمی از مردمان مظلوم و محنت دیده را مجددا تلخ نمود. یأس ناشی از بر باد رفتن امیدها به آینده ای بهتر در سایه ی تصمیمات بر آمده از تعقل و تفکر در مجلس آینده، اینک دیدگان را حزن آلود و گام های رو به جلو را سست و لرزان کرده است. امید به حضور نمایندگانی شایسته و متعهد که طنین صدایشان در صحن خانه ی ملت غریو همه ی اقشار جامعه است، اکنون زیر خروار ها اندوه و یأس و ناامیدی در حال مدفون شدن است.
در مقطع کنونی و شرایط حال حاضر منطقه، ارتقای جایگاه کشور اسلامی عزیزمان در صحنه های بین المللی مرهون حمایت های حداکثری ملت شریف ایران از گفتمان تعقل و تدبر است که نمایندگان این گفتمان، سایه ی شوم نابخردی ها و حرکات ناسنجیده ی هشت ساله ی بحران سازِ خانمان سوز را به دست فراموشی سپرده اند؛ تا بدانجا که نه تنها در میان سخنرانی های نماینده منتخب ملت ایران در عرصه های بین المللی حضار یکی پس از دیگری میدان هم اندیشی و گفتگو را به صورت تحقیر آمیز ترک نمی کنند، بلکه در بحران های بین المللی و منطقه ای نیز نمایندگان کشورمان دعوت به هم اندیشی و رایزنی می شوند. با بهره مندی از همین تجربه موفق و برای استفاده از ظرفیت های بالقوه ی نخبگان کشوری در عرصه ی قانون گذاری نیز نیازمند مجلسی هستیم که نه به صورت ظاهری بلکه به صورت تمام و کمال در رأس امور باشد؛ مجلسی برآمده از آرای واقعی مردم که ۲۹۰ کارشناس منتخب همه ی آحاد کشور بر کرسی های سبز آن جلوس دارند؛ نمایندگانی که در عین پایبندی به ارزش های والای انقلاب و جمهوری اسلامی، واقف به مسائل فنی و تخصصی قانون گذاری در حوزه های مختلف هستند و به خانه ی ملت احساس تعهد و وظیفه می کنند. چنین مجلسی بر آمده از آرای تمامی طیف ها و گروه های جامعه خواهد بود و نه صرفا وابستگان به جناحی خاص که کمال خواسته هایشان بر آمدن یک صدای مشخص از خانه ی ملت است. مگر نه اینکه مجلس شورای اسلامی باید محل تضارب آراء مختلف و متفاوت باشد تا نص صریح قرآن کریم که می فرماید ” وَ اَمرُهُم شُوری بَینَهُم” محقق شود.
در عین ناباوری، رد صلاحیت های اخیر این شائبه را بوجود می آورد که بر خلاف رأی و نظر بنیان گذاران جمهوری اسلامی، ملت ایران در تصمیم گیری های خود نیاز به قیم و راهنما دارند و حق الناس بودن آرای مردم فقط در دایره ای خاص و محدود از گزینه های موجود تعریف می شود. یادمان نرود که انقلاب اسلامی در کدام فضا و در چه شرایطی و با چه آرمان هایی شکل گرفت. مگر نه اینکه مردم مجلس فرمایشی، تحت قیومیت رژیم سابق را نماینده ی خود نمی دانستند؟ پس چگونه امروز می توانند قبول کنند نمایندگانی که کمتر از ده درصد از آرای حوزه های انتخابی خود را کسب کنند می توانند نمایندگان آرمان های اصیل انقلاب اسلامی باشند. اگر اجازه دهیم تا مردم با استقلال نظر و آزادی در انتخاب، نمایندگانشان را در بوته ی آزمایش بگذارند و نتیجه ی انتخاب خویش را ـ که ممکن است متفاوت با نظر حاکمان باشد ـ با تمام وجود لمس نمایند، قطعا به مرور زمان و طی انتخابات آتی شاهد بروز بلوغ سیاسی و درایت بیشتر در گزینش های ایشان خواهیم بود. مگر می توان باور کرد که در آستانه ی خجسته سالروز انقلاب اسلامی ایران چیزی کمتر از نیمی از فرزاندان شریف این انقلاب و دلسوزان آن برای حضور در خانه ی خود احراز صلاحیت می شوند؟ آیا این برخوردهای هیأت های نظارت، در راستای بیانات مقام معظم رهبری است که خواستار حضور حداکثری مردم در انتخابات هستند؟ از رد صلاحیت های اخیر این طور دریافت می شود که عده ای خواستار استفاده ی ابزاری از آرای مردم جهت مشروعیت بخشیدن به رأی و سلیقه ی خویش هستند؛ اما فراموش نکنیم که ملاک قرار دادن نزدیکی و قرابت رأی و نظر نمایندگان مردم به سلیقه ای خاص در آن هشت ساله ی کابوس وار، کشور را در معرض چه بحران هایی قرار داد.
ما دانشجویان انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه شیراز از شورای محترم نگهبان و همچنین روسای محترم قوای مجریه و مقننه درخواست داریم در دفاع از حیثیت نظام بیش از پیش اهتمام ورزند و از تمامی توان خود در ایفای سهم خویش در تحقق آزادی های مشروع و قانونی، که یکی از بزرگترین آرمان های انقلاب اسلامی است، کوشا باشند و نگذارند که شایبه ی فرمایشی بودن انتخابات بر باور دلسوزان این نظام سایه افکند. امیدواریم تمامی دست اندرکاران انتخابات پیش رو اجازه دهند تا همه ی آحاد جامعه فرصت داشتن کاندیدایی مطلوب رأی و نظرشان را داشته باشند، کما اینکه تمامی اصول مردم سالاری دینی هم مؤید همین درخواست می باشد. قطعا ملت شریف ایران اسلامی همانطور که در تمامی ۳۷ سال اخیر نشان داده اند، خود را فرزندان این انقلاب و نظام مردم سالار می دانند و به قوانین جمهوری اسلامی تمکین خواهند کرد. اما آیا مجلسی که بر آمده از مشارکت و آرای حداکثری مردم نباشد، می تواند در انجام وظیفه ی ذاتی خود که قانون گذاری است، مصلحت و صلاح تمامی اقشار و گروه ها با طرز فکر های مختلف را لحاظ نماید؟ شاید انتظاری غیر منطقی و نامعقول از نهاد ناظر بر انتخابات نباشد که در حیطه ی اختیارات خود صرفا قانون را مبنای تصمیم گیری قرار دهد و به استعلام های صورت گرفته از مراجع معتبر قانونی اعتماد نماید و اجازه ندهد گمان غیر قانونی بودن قسمتی از فرایند انتخابات و عملکرد سلیقه ای نهاد نظارتی، بر تمامی این فرایند سایه افکند و مشروعیت و مقبولیت مصوبات مجلس آینده را زیر سوال برد.

و السلام علی من یخدم الحق لذات الحق

انجمن فرهنگ و سیاست دانشجویان دانشگاه شیراز

::::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

59 - 52 =