۱۹:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۷

بیانیه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا به مناسبت سالگرد هفتم تیر

با نگاهی به تیزبینی و ذکاوت این شهید بزرگوار درمی یابیم که ریشه عدم پویایی احزاب در جمهوری اسلامی را بایست در عدم توجه به رهنمودهای ایشان جست. از نظر استاد شهید تشکل انحصارطلب و انحصاراندیش از جانب هر فرد و هر گروه و هر جمع که باشد شیطانی از آب در میاد. معنای طاغوت همین است که طاغوت می­گوید :”من”……. از سوی دیگر احزابی که به دلیل بی نظمی و عدم انسجام تشکیلاتی سبب می شوند تا در برهه های مختلف افرادی در کسوت های مهم یا در کنار شخصیت های منتخب و مقبول پدیدار شوند...

مبارزه(رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام)-دانشگاه:

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا به مناسبت ایام هفت تیر و سالروز شهادت شهید مظلوم دکتر بهشتی بیانیه ای صادر کرده است.

متن کامل این بیانیه که نسخه ای از آن برای مبارزه ارسال شده است به شرح زیر است :

بسم الله الرحمن الرحیم

مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَ مِنْهُم مَّن یَنتَظِرُ وَ مَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا سوره احزاب ؛ آیه ۲۳

در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند.

هفتم تیر ماه سند دیگری از قربانی بودن ایران اسلامی در برابر خشونت، نفرت و ترور است. روزی که دبیر حزب جمهوری اسلامی به همراه تنی چنداز  نمایندگان منتخب  دولت و ملت  به تعداد شهدای کربلاء مظلومانه در خون خویش غلطیدند تا نشان دهند علیرغم بداندیشان مخالف و منحرفین  نسبت به نظام جمهوری اسلامی، در مکتب تشیع نظریه با عمل پیوندی دیرینه دارد و مبارزه در راه حق و شهادت از اصول این مکتب است. روزی که به همه ی ما یادآوری می کند که چه خون های پاکی نهال انقلاب را به تنومندی امروز رسانده است.

 ”شهید بهشتی به تنهایی یک ملت بود برای ملت ما” این جمله امام خمینی( ره) به تنهایی گویای عظمت این سیاست مدار لایق، شجاع و خلاق است. نظریه پرداز و راهبرد شناسی که مصداق عینی اندیشه و عمل ناب شیعی بود، به نحوی که رهبر فرزانه انقلاب در وصف ایشان می فرمایند: “شهادت آقای بهشتی واقعاً مکمل شخصیت ایشان بود و مرگ طبیعی مسلماً برای ایشان ناچیز بود. وقتی آقای بهشتی زنده بودند، از همه توان و ظرفیت خودشان برای اعتلای اسلام استفاده کردند و شهادتشان هم همین‌گونه و برای اعتلای اسلام مؤثر بود”.

در سی وپنجمین سالروز شهادت آیت الله دکتر بهشتی و یارانش، اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا ضمن تسلیت به محضر رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه ای ﴿مد ظله العالی﴾ و ملت شریف ایران اسلامی، بازخوانی اندیشه های این فقیه مجاهد و شناساندن ایشان به نسل جوان را  بهترین راهبرد برای حفظ و ارتقاء روحیه ی انقلابی جوانان، دلسوزان نظام اسلامی و مردم عزیزمان می داند، بخصوص در فضای امروزی که فشارها و خدعه های استعمار طلبان و به اصطلاح آزادی خواهان جهانی بر میهن اسلامی مان با هدف دست برداشتن از مشی انقلابی خود بیش از همیشه است. با تامل در زندگی این اندیشمند و انقلابی وارسته، اعضای این اتحادیه نکاتی را من باب تذکر به استحضار مردم عزیز، مسئولین و دولتمردان محترم می رساند.

١- بهشتی مظلوم  «سید الشهدای انقلاب»، نمونه بارز ولایت مداری و قانون مداری است. وی در مسیر مبارزه برای اسلام و دفاع از رهبر و اولی الامر خود گرانمایه ترین سرمایه خود، آبرو، را به طبق اخلاص گذاشت. ایشان از قرار گرفتن در  معرض  ناجوانمردانه ترین تهمت هاابایی نداشتند و تا پای جان خویش در توسعه و حراست  از دستاوردهای انقلاب پیشتاز بود؛ در حقیقت، موهبت  شهادت پاداش سال ها مبارزه این عالم و مجاهد نستوه بود.

٢- آیت الله دکتر بهشتی شخصیتی کم نظیر در نظم و أمور تشکیلاتی داشتند و وجود احزاب ارزشی در چارچوب قانون اساسی و زیر لوای ولایت فقیه را برای خدمت، بقاء و شکوفایی انقلاب اسلامی لازم می دانستند.از نظر شهید بهشتی «حزب در نظام اسلامی، یعنی گردهم آمدن و سازمان یافتن و سازمان پذیرفتن افرادی که همدیگر را می‏شناسند و به همدیگر اعتماد دارند. به اسلام به عنوان یک دین و یک نظام اجتماعی و اقتصادی و معنوی معتقد هستند؛ و می‏خواهند بر پایه حاکمیت اسلام جامعه اسلامی را اداره کنند یا در اداره آن جامعه اسلامی سهیم گردند».

با نگاهی به تیزبینی و ذکاوت این شهید بزرگوار درمی یابیم که ریشه عدم پویایی احزاب در جمهوری اسلامی را بایست در عدم توجه به رهنمودهای ایشان جست. از نظر استاد شهید  تشکل انحصارطلب و انحصاراندیش از جانب هر فرد و هر گروه و هر جمع که باشد شیطانی از آب در میاد. معنای طاغوت همین است که طاغوت می­گوید :”من”……. از سوی دیگر  احزابی که به دلیل بی نظمی و عدم انسجام تشکیلاتی سبب می شوند تا در برهه های مختلف افرادی  در کسوت های مهم یا در کنار شخصیت های منتخب و مقبول پدیدار شوند که هرگز شایستگی سیاسی آنها در اثناء فعالیت سیاسی و حزبی مورد ارزیابی و انتخابی از جانب نخبگان یا مردم قرار نگرفته است، چنین افرادی موجب اعوجاج و تزلزل در موفقیت جریان های حزبی و اقدامات و نظراتشان می تواند مخالف مصالح مردم باشد.

٣-شهید بهشتی هیچ زمانی از بودن در میان مردم و درک تنگدستی و سختی های عامه ی مردم غافل نبودند. ایشان معتقد بودند که: “انسانی که آنقدر سیر زندگی می کند که گرسنگان را درک نمی کند، انسان نیست” و” کسانی که خواهان خدمت در سمت زمامداری امتند باید نخست وضع خود و خانواده خود را از نظر سطح زندگی روشن کنند. اگر آماده هستند در سطح کم درآمدترین مردم زندگی کنند در این راه قدم بردارند وگرنه. نه”. حال، امروز با کمال تاسف شاهدیم که برخی مدیران در بدنه نظام اسلامی نه تنها ساده زیستی را سرلوحه زندگی خود قرار نداده اند بلکه با دریافت حقوق و مزایای نجومی و خارج از عرف و قانون، روز به روز خود را از صف مردم جدا می کنند.

۴-در آن برهه که فشارهای سنگینی از سوی قدرت های غربی و لیبرال های داخلی برای پذیرش قواعد و چهارچوب های ظالمانه و تحمیلی از سوی استکبار جهانی علیه نظام انقلابی نوپای ایران وارد می شد؛ ایشان مدام اصول انقلابی را به دولت و مردم یادآور می شدند و مسئولین را از عدول از ارزش های والای انقلاب بر حذر می داشتند. آیت الله بهشتی شهادت در راه حفظ اصول انقلاب و سازش ناپذیری با ظلم را آرمان خود می خواندند و می فرمودند: ” وای بر انقلاب و انقلابی ای که بخواهد به محیط آرام و آسایش دهنده ی انقلابِ پیروز شده دل ببند و باشهادت و مبارزه و پیکار خداحافظی کند!”. درسی که امروزه از این شهید مجاهد باید در فضای ایران اسلامی دوباره طنین انداز شود، عزت مندی در تفکر انقلابی است.

این اندیشمند نستوه، راه حفظ انقلاب و جلوگیری از وابستگی مجدد به ابرقدرت های خود ساخته را در تلاش و مقاومت می دانست و هنوز طنین نهیبش در برابر کسانی که اصرار به سازشکاری با غرب را داشتند در گوش همه ی انقلابیون طنین انداز است که می فرمودند “ما در زیر بار سختی ها و مشکلات و دشواری ها قد خم نمی کنیم. ما راست قامتان جاودانه تاریخ خواهیم ماند. تنها موقعی سرپا نیستیم که یا کشته شویم، و یا زخم بخوریم و به خاک بیفتیم و الا هیچ قدرتی پشت ما را نمی تواند خم کند.”

۵- شهید مظلوم بهشتی التزام به حقوق عامه مردم و ترجیح منافع ملت در وظایف سیاسی را تکلیف می دانستند، و معتقد بودند که گرایش به منافع شخصی و جناحی و تلاش برای آن، بدون دیدن توده ی مردم مسلمان  عبادت محسوب نمی شود. تأسی به سیره عملی این شهید بزرگوار، تبری از کسانی است که بخواهند از محبوبیت و مشروعیت رهبری و نظام برای اغراض سیاسی خود هزینه کند.

۶- سید شهیدان انقلاب مظلوم بهشتی با مدیریت ارزشمند خود در زمان تصدی ریاست شورای عالی قضایی، یادگارهایی در ساماندهی سازمان قضا به جای گذاشتند که تا امروز ملت ایران از آن ابتکارات و هوشمندی ها بهرمندند. امید است که دستگاه قضائی کشور راه این شهید عزیز را همواره با قدرت در پیش گیرد و در مبارزه با مفاسد اقتصادی, علمی، اجتماعی و سیاسی هیچ مصلحت اندیشی صورت ندهد و با عملکرد شایسته خود روح شهدای مظلوم ٧ تیر و دیگر شهدای گرانقدر انقلاب و امام راحل ﴿ره﴾ را شاد نمایند.

آری بهشتی مظلوم زیست و مظلوم رفت اما یادش همیشه در دل مظلومان و انسان های آزاده زنده است و به راستی که خداست که عزت می دهد “تُعِزُّ مَنْ تَشَاءُ وَتُذِلُّ مَنْ تَشَاءُ”.

در پایان، در این برهه از تاریخ که اسلام هراسی و ترویج عرفی گرایی برای اضمحلال تفکر انقلابی در کانون توجه جبهه استکبار جهانی قرار گرفته است اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا یادآوری این سخن از شهید مظلوم بهشتی را برای خود، ملت و دولت بجا می داند که فرمودند” همواره آنچه انجام می دهید با آنچه می گویید منطبق باشد، زیرا جامعه نمونه ای که در آن به معتقدات و مقررات عمل می شود بهترین وسیله دعوت دیگران به مکتب است. ”

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان بار دیگر با افتخار اعلام می کند زیر پرچمی که توسط خون شهیدان والامقامی همچون شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی برافراشته شده، ادامه دهنده راه آنان خواهد بود و سربازان انقلابی در عرصه های علمی و مدیریتی پرورش داده و همچون همیشه آماده فرمان برداری از رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه ای ﴿مد ظله العالی﴾ جهت اعتلای روز افزون ایران ا سلامی است.

والسلام علی من اتبع الهدی
اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا.

::::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

+ 26 = 28