۲۰:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۶ به همت انجمن اسلامی دانشگاه فردوسی برگزار شد

میزگرد بازخوانی واقعه ۱۳ آبان در دانشگاه فردوسی

نساجی افزود: آقای احمدی نژاد که تاثیراتی از دو جریان سیاسی در آن زمان داشت مخالفتش با سفارت آمریکا با این استدلال بود که آمریکا یک کشور مذهبی است و باید به سفارت شوروی حمله کرد، زیرا شوروی یک کشور به شدت ضد مذهب است، به دلیل اینکه نظر آقای احمدی نژاد در اقلیت بود و اکثریت موافق اشغال سفارت آمریکا به عنوان دشمن اصلی ایران بودند نتیجه آن جلسه اشغال سفارت آمریکا می‌شود.

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):میزگرد دانشجویی با عنوان”اثرات جنبش دانشجویی ایران بر سیاست خارجی” با محوریت بازخوانی واقعه ۱۳ آبان در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

رضا نساجی، عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علامه در این میزگرد که به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فردوسی برگزار شد، بیان کرد: هر پدیده تاریخی در متن خود قابل ارزیابی است و نمی‌توان آن را بدون در نظر گرفتن شرایط مکانی و زمانی مورد ارزیابی قرار داد.

وی افزود: واقعه ۱۳ آبان زمانی اتفاق افتاد که اگرچه دولت موقت وجود داشت اما از ثبات چندانی برخوردار نبود و دچار چند دستگی‌های مختلف شده و شرایط داخلی و خارجی به انقلاب فشار می‌آورد.

عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علامه در خصوص عواملی که باعث شد سفارت آمریکا در ۱۳ آبان تسخیر شود، اظهار کرد: علت این اتفاق را باید در دو حرکتی که درآمریکا افتاد مشاهده کرد، اول اینکه چند روز قبل از واقعه ۱۳ آبان کنگره آمریکا در آن زمان به وسیله اکثریت که محافظه‌کاران و جمهوری‌خواهان بود تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کرد.

وی تصریح کرد: همزمان با این اتفاق، دولت دموکرات آمریکا شاه سابق ایران را به عنوان مهمان می‌پذیرد که این دو اقدام باعث می‌شود امام در سخنرانی بعدی خود راجع به اینکه حملات خود را متوجه آمریکا کند و تشدید بخشد اقداماتی صورت می‌گیرد.

مدیر مسئول سابق سایت مبارزه بیان کرد: مجموعه انجمن های اسلامی ۲ ماه قبل از آن در شهریور ماه با امام(ره) ملاقات کردند و به این نتیجه رسیدند یک تشکیلات واحد تحت عنوان دفتر تحکیم وحدت انجمن‌های اسلامی دانشجویان تشکیل دهند، دو ماه بعد از تشکیل این دفتر چند انجمن اصلی مانند انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های تهران، ملی( شهید بهشتی فعلی)، تربیت معلم( خوارزمی فعلی) وجود دارند.

وی با اشاره به اینکه به نمایندگی از هرکدام از این انجمن‌ها یک نفر در شورای مرکزی حضور داشته، جلساتی با یک‌دیگر گذاشتند و به این نتیجه رسیدند اقدامی جهت تبعیت از سخنان امام(ره) که برای تشدید حملات به آمریکا باشد انجام دهند، گفت: نتیجه آن جلسه تسخیر لانه جاسوسی آمریکا می‌شود، در این تصمیم یک نفر ممتنع و یک نفر مخالف با این تصمیم وجود داشت و آن مخالف هم آقای احمدی نژاد بود که به نمایندگی از دانشگاه علم و صنعت در ان جلسه حضور داشت.

نساجی افزود: آقای احمدی نژاد که تاثیراتی از دو جریان سیاسی در آن زمان داشت مخالفتش با سفارت آمریکا با این استدلال بود که آمریکا یک کشور مذهبی است و باید به سفارت شوروی حمله کرد، زیرا شوروی یک کشور به شدت ضد مذهب است، به دلیل اینکه نظر آقای احمدی نژاد در اقلیت بود و اکثریت موافق اشغال سفارت آمریکا به عنوان دشمن اصلی ایران بودند نتیجه آن جلسه اشغال سفارت آمریکا می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه آنگونه که فاتحین سفارت مدعی هستند اشغال سفارت قرار بود برنامه‌ای نمادین باشد و حداکثر ۴۸ ساعت طول بکشد و این اقدام با هدف اعتراض به اقدامات آمریکا صورت گیرد، افزود: این حرکت خودجوش و حساب شده قرار بود ازیک سری کانال‌هایی به اطلاع امام برسد که برخی افراد صلاح ندانستند این اتفاق بیافتد، این حرکت که قرار بود فقط ۴۸ ساعت طول بکشد بعد از آن به خواست امام این اقدام ادامه پیدا کرد و از یک جایی به بعد آن را باید به عنوان دستور رهبر نظام جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفت، هرچند که ادامه فرآیند آن دست دانشجویان بود اما با خواست اولیه آنها تفاوت داشت.

عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علامه خاطرنشان کرد: متاسفانه امروز برخی می‌خواهند تسخیر سفارت آمریکا را به شکل ناشیانه و وحشیانه ای تکرار کرده و به سفارت‌های دیگر حمله کنند، با این وجود ادعا می‌کنند فردی که قرار بود واسطه بین دانشجویان با امام خمینی(ره) باشد یعنی آقای موسوی‌خمینی خودش از سفارت شوروی خط گرفته بوده و حتی ادعا می‌کنند ایشان در یکی از دانشگاه‌های معروف مسکو درس خوانده است که این ادعای خنده‌داری است.

وی با تاکید بر اینکه واقعه ۱۳ آبان برای ما خسارت‌هایی داشت، ادامه داد: در دادگاه دادگستری بین‌المللی مذاکراتی انجام شد که منجر به مذاکرات و قرارداد الجزایر گردید.

در ادامه این میزدگرد حسین نقاشی، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت، خاطرنشان کرد: تسخیر سفارت آمریکا یک حلقه از حلقه‌هایی بود که در ایران و در مواجهه‌ی ایرانی‌ها با غرب افتاد، یعنی شاید وقوع انقلاب و تسخیر سفارت آمریکا یک حلقاتی پشت هم از مجموعه اتفاقات ایران با غرب بوده است که این مواجه از زمان قاجار پررنگ‌تر و روشن‌تر شده است.

وی ادامه داد: تاثیرگذاری دو کشور روسیه و انگلیس در سیاست‌های ایران منجر می‌شود نفرت نسبت به حضور کشورهای دیگر در ایران برای ما ایرانی‌ها ایجاد شود و این مسیر تا زمان روی کار آمدن رضا شاه ادامه پیدا می‌کند.

عضو سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه ایرانی‌ها اولین مواجهه‌شان با آمریکایی‌ها پیش از حضور متفقین در ایران بود، بیان کرد: در اوایل قرن ۱۳ جامعه سیاسی و روشنفکری ایران یک تصور مناسب و مثبت‌تری از ایالت متحده آمریکا داشت.

وی با بیان اینکه فضای سلطه جویانه آمریکا در آن زمان آن‌چنان پررنگ نشده بود، گفت: شخصیت‌هایی مثل آقای جردن که از ایالت آمریکا بود و به عنوان خیر و مدرسه‌ساز در ایران فعالیت می‌کرد باعث شده بود ایرانی‌ها نسبت به آمریکا دید بهتر داشته باشند.

نقاشی افزود: دو واقعه حضور آمریکا را در ایران با شک و شبه مواجه می‌کند، یکی کنفرانس تهران که منجر به تصمیمات مهمی در بحث جنگ جهانی دوم می‌شود و دیگری مشارکت در کودتای ۲۸ مرداد به همراه سرویس‌های امنیتی انگلیس که حضور آمریکا را در تاثیرگذاری سیاست ایران پررنگ‌تر می‌بینیم.
وی ادامه داد: تاثیرگذاری بیش از اندازه ایالت متحده آمریکا در سیاست کشور حسایت رهبران انقلاب را نسبت به ایالت متحده آمریکا چندین برابرآن چیزی که نسبت به شوروی بود بیشتر می‌کرد.

وی اظهار کرد: با توجه به شرایطی که هم بر کشور و هم بر جهان حاکم بود اتفاقی که در ۱۳ آبان افتاد رویدای غیر قابل پیش بینی نبود زیرا در گذشته هم حمله سفارت آمریکا اتفاق افتاده بود.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت یادآور شد: در ۲۵ بهمن ۵۷ از سوی نیروهای چپ گرا این اتفاق افتاده بود و دولت موقت سعی کرد با دستوری که از امام(ره) می‌گیرد قضیه را حل و فصل و از ورود و تسخیر سفارت آمریکا جلوگیر کند، یعنی این زمینه و شرایط در کشور ما برای تسخیر وجود داشت و همه ی گروه های سیاسی موجود بیانیه دادند و از حرکت دانشجویان حمایت کردند.

نساجی در ادامه در دفاع از حرکت دانشجویان در روز ۱۳ آبان گفت: اگر سفارت آمریکا بسته نمیشد کوداتایی علیه ایران رخ میداد اما به هر حال این باید توسط بازسازی تاریخی بررسی شود.

نقاشی در مخالفت با این حرکت دانشجویان در روز۱۳ آبان اظهار کرد: نوک پیکان افراد تسخیر کننده به سمت آمریکا بود، قطعا اتفاقی که در ۱۳ آبان افتاد محیر العقول نبود و باید خود را در آن بازه ی زمانی و تاریخی و شرایط الان روز قرار داد، اما با توجه به شرایط و فضایی که هم بر کشور و هم در عرصه بین‌الملل حاکم بود این اتفاق عجیبی نبود ولی قابل پیشگیری بود تا تبعات سیاسی ، اجتماعی اقتصادی برای ایران تا این میزان نداشته باشد و ما را دچار چالشی‌های تحریمی و سیاسی نکند.

نقاشی اظهار کرد: تسخیر سفارت ازجهت حقوق بین‌الملل و هم از جهات موازین عرف متشرعه مساله‌دار بوده است.

وی تاکید کرد: از دیوار سفارت بالا رفتن، تجمع کردن و یا در خانه نشستن و هیچ واکنشی نشان ندادن نسبت به رفتارهای امریکا سه معنای مختلف دارد که باید رفتار میانه را انتخاب کرد، بر اساس قوانین بین‌الملل کشوری می‌تواند سفرای کشور دیگر را به هر دلیلی اعم از جاسوسی، رفتارهای خصمانه، به عنوان عنصر نامطلوب اخراج کند، این عملکرد باعث خدشه به ایالت متحده آمریکا و درهم شکستن آن می‌شد که یک کشور انقلابی تحت فشار مردم و دانشجویان، دولت وقت را مجبور کرد عنصر نامطلوب را از کشور اخراج کند.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت با طرح این سوال که چنین رویدادی بیشتر ضرر داشت یا اینکه عده‌ای دانشجو از دیوار سفارت بالا بروند، گفت: گزینه دوم هم سلطه ستیزی ما را تامین می‌کند و هم خدشه به جایگاه ایالت متحده امریکا می‌زد وهم آثار و تبعات سیاسی و بین‌المللی کمتری برای کشور به بار می‌آورد.

نساجی در دفاع از اظهارات خود گفت: این‌ها گمانه‌زنی‌هایی است که می شود در ارتباط با این موضوع مطرح کرد، اما اتفاقات قبل و بعد از آن نشان داد حقوق بین الملل تا حد زیادی یک طرفه است، ایران خیلی کارها می‌توانست انجام دهد به شرط اینکه آمریکا یک قدرت متعادل با ما بود.
منبع : ایسنا
::::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

21 + = 25