۱۹:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۶ مهدی امیریان:

لااقل تشکل های دانشجویی واکنش نشان دهند

هر فردی که کمترین آشنایی با مختصات سیاسی نظام دارد خوب می داند که این رفتارها و رویکردها مورد تایید مسئولان عالی رتبه نظام بخصوص مقام معظم رهبری نیست اما چون متاسفانه این قبیل کج سلیقگی ها و تنگ نظری ها فراگیر شده است برای برخی دانشجویان و حتی مردم چنین متبادر شده است که انگار این رویه از سیاست های کلان نظام می باشد و این مهم اجهافی است بزرگ در حق نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران.

amirian«مبارزه» (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):

مهدی امیریان (دبیر سابق تشکیلات دفتر تحکیم وحدت)

طی هفته های اخیر اخبار متفاوتی از فعالیت های سیاسی فرهنگی دانشجویان از طرف مسئولین مربوطه منتشر شد. از جمله ی آنها ارائه ی آیین نامه ی انتخاباتی در دانشگاه ها در چند روز آینده توسط وزارت علوم که نوید این آیین نامه را وزیر علوم(۱) و توسط معاون دانشجویی فرهنگی وزارت بهداشت(۲) در وزارت بهداشت داده شد، یا ارائه ی برنامه های انتخاباتی از سوی برخی روسای دانشگاه ها از جمله دانشگاه های امیرکبیر(۳) و علامه طباطبایی(۴) که در این دانشگاه ها قرار است اجرا شود و صحبت هایی مشابه که کم هم نبودند. از سویی وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش طی بخشنامه هایی به واحدهای مربوطه ی خود اعلام کرده اند که می بایست کلیه ی امتحانات تا نهایتا بیست و دوم خرداد ماه یعنی دو روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده باشد، این بخشنامه به حدی فراگیر بوده که حتی برای موئسسه های غیر انتفاعی زیر نظر وزارت علوم نیز ارسال شده است(۵).

بدین ترتیب برای هر فعال سابق و فعلی دانشجویی ناخواسته سؤالاتی همراه با تاسف ایجاد می شود. وقتی در آیین نامه ی تشکل های اسلامی دانشگاهیان مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی صراحتا و بصورت کاملا شفاف وظایف قانونی مسئولان دانشگاه ها و وزارتخانه های علوم و بهداشت در قبال فعالیت های سیاسی و فرهنگی دانشجویان و اساتید تعریف شده چه نیازی به آیین نامه های غیر ضروری و بلکه غیر قانونی می باشد که بهتر است بر حسن اجرای آیین نامه های قبلی نظارت شود تا تدوین آیین نامه های جدید. واقعا نگران کننده می نماید که روسای دانشگاه ها به جای مسئولین تشکلهای دانشجویی و اساتید، برنامه های انتخاباتی ارائه کنند.

تجربه نشان داده که برنامه های سیاسی فرهنگی در دانشگاه ها چنانچه از بالا به پائین و دستوری باشد با کمترین استقبال از سوی دانشگاهیان مواجه می شود و نه در دانشگاه ها و نه به تبع آن در فضای عمومی جامعه موجب اثرگزاری نخواهد بود. طی چند روز اخیر برخی روسای دانشگاه ها از جمله رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان عنوان کرده اند(۶) که وزارت علوم طی بخشنامه ای ابلاغ کرده است که تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری مجوز تاسیس هیچ تشکل جدید دانشجویی داده نشود. البته صحبت های چندی پیش رئیس حراست وزارت علوم نیز چنین بخشنامه ای را قابل پیش بینی می نمود(رئیس حراست وزارت علوم دکتر حجازی تصریح کرد: در شرایط ویژه انتخابات از ارائه مجوز برای تاسیس تشکل های جدید و بعضا مشکوک خودداری شود چرا که برخی از افراد با هدف‌های خاص به دنبال ایجاد تشکل های دانشجویی می‌روند(۷). که این ابلاغ نه تنها غیر منطقی بلکه بر اساس آیین نامه ی تشکل های اسلامی غیر قانونی هم می باشد و البته با شعارها و مصاحبه های مسئولین مربوطه در حمایت از فعالیت تشکل های دانشجویی و فضای با نشاط سیاسی هم در تعارض آشکار است.

بدیهی است که وقتی بیست روز منتهی به انتخابات را ایام امتحانات قرار می دهند اصولا نمی خواهند در ایام انتخابات شور و نشاط سیاسی در دانشگاه ها بوجود آید و دانشگاهیان مانند گذشته نقش آفرین و تاثیر گذار در تقویت انتخاباتی پر شور و با مشارکت حداکثری باشند و طنز تلخ روزگار ما آنکه خود وزارت علوم زمان امتحانات را تقریبا یک ماه جلوتر انداخته و وزیر علوم به صورت حق بجانب از شورای نگهبان گله می کند(۸) که زمان انتخابات را چرا همزمان با امتحانات قرار داده است!

از طرف دیگر برخی گزارش های موثق نیز موارد نگران کننده ای را بیان می کند، مانند اینکه یک دانشجو که در یک کرسی آزاداندیشی در یکی از دانشگاه های لرستان صحبتی کرده و توسط قاضی به دادسرا احضار شده است که البته گزارش این مورد در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز قرائت شده است(۹) یا اینکه در برخی دانشگاه ها از جمله دانشگاه های فردوسی مشهد و علوم پزشکی شیراز برنامه هایی که از سوی مسئولان دانشگاه مجوز گرفته بودند ناگهان لغو می شوند(۱۰) و شواهد نشان می دهد مسئولان استانی چنین دستوری داده اند یا اینکه جدیدا برای یکی از دانشجویان فعال دانشگاه علامه که اتفاقا به ارزشی بودن هم اشتهار دارد به جهت انتقاد از تفکیک جنسیتی حکم سنگین انضباطی صادر می شود(۱۱) یا دبیران دو تشکل دانشجویی قانونی به دلیل امضا نمودن بیانیه ای که فقط در رسانه های داخلی منتشر شده و هیچ مشکلی هم نداشته است به حراست دانشگاهشان احضار شده اند یا احضار و صدور حکم کمیته انظباطی برای دبیر قبلی شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه منابع طبیعی و کشاورزی گرگان(۱۲) به دلیل فعالیت تشکیلاتی که طبق آیین نامه تشکل های اسلامی دانشگاهیان اعضای تشکل های اسلامی به دلیل فعالیت های تشکیلاتی شان نباید به شورای انضباطی دانشگاه ها اظهار شده بلکه طی روندی مشخص برای رسیدگی به تخلفات تشکیلاتی این موضوع باید در هیئت منصفه و هیئت نظارت بر تشکل های اسلامی دانشگاه بررسی شود و متاسفانه موارد مشابه این چنین در حال حاضر اتفاق می افتد. همچنان عدم صدور مجوز تاسیس تشکل های اسلامی به درخواست های متعددی که در این زمینه دانشجویان از مدت ها پیش دارند(۱۳) و البته این مواردی است که به صورت موثق در اختیار نگارنده داده شده و احتمالا موارد دیگری هم باشد.

هر فردی که کمترین آشنایی با مختصات سیاسی نظام دارد خوب می داند که این رفتار ها و رویکرد ها مورد تایید مسئولان عالی رتبه نظام بخصوص مقام معظم رهبری نیست اما چون متاسفانه این قبیل کج سلیقگی ها و تنگ نظری ها فراگیر شده است برای برخی دانشجویان و حتی مردم چنین متبادر شده است که انگار این رویه از سیاست های کلان نظام می باشد و این مهم اجهافی است بزرگ در حق نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران. البته جای گله از دلسوزان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و لااقل تشکل های دانشجویی دارد که چرا نسبت به این موارد یا مطلع نیستند یا متاسفانه مطلع بودند و واکنش و پیگیری مناسبی انجام نمی دهند. از این رو شایسته است که مسئولان مربوطه جدای از انجام مصاحبه های آنچنانی صرفا جهت اجرای بی کم وکاست قانون و عملیاتی شدن واقعی آرمان ها و اهداف انقلاب اسلامی در حوزه ی دانشگاهیان بی درنگ برای جلوگیری از این کج سلیقگی ها و تنگ نظری ها نه صرفا در ایام انتخابات اقدام شایسته و بایسته انجام دهند.

پی نوشت:

۱٫ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از ابلاغ دستورالعمل فعالیت‌های انتخاباتی دانشگاه ها تا ۱۰ روز آینده خبر داد (ایرنا: ۰۸/۱۲/۱۳۹۱)

۲٫ معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از تدوین دستورالعمل هایی با کمک ارگان های بالادستی برای حضور فعال دانشگاه های علوم پزشکی در عرصه انتخابات ریاست جمهوری خبر داد و گفت: در این دستورالعمل، معیارها، شاخص ها و خطوط قرمز مدنظر در این عرصه مشخص شده و باید رعایت شود. (مهر: ۲۱/۱۲/۱۳۹۱)

۳٫ علیرضا رهایی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، افزود: برنامه‌های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری این دانشگاه در قالب برگزاری میزگردها و کرسی های آزاداندیشی از نیمه دوم بهمن‌ماه آغاز می‌شود. (فارس: ۱/۱۱/۱۳۹۱)

۴٫ صدرالدین شریعتی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، افزود: برنامه‌های مربوط به تبلیغات انتخابات در دانشگاه علامه طباطبایی از ابتدای سال جدید آغاز می شود. (فارس: ۲۰/۱۱/۱۳۹۱)

۵٫ از کلیه دانشجویان در دانشگاه ها و موسسات زیر مجموعه وزارت علوم و مسئولان دانشگاه ها و کلیه دانش آموزان و معلمان این موضوع را تایید می کنند.

۶٫ نماینده هیئت موسس انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان به نقل از رئیس این دانشگاه صراحتاً تایید می کند.

۷٫ ایسنا ۲۶/۱۰/۱۳۹۱

۸٫ وزیر علوم در نشست روسای دانشگاه ها از تداخل انتخابات ریاست جمهوری با ایام امتحانات گله کرد و گفت: عاجزانه از دستگاه های تصمیم گیرنده مثل شورای نگهبان می خواهیم زمان انتخابات ریاست جمهوری را طوری تعیین کنند که با امتحانات دانشگاه ها تداخل نیابد.(مهر: ۲۱/۱۲/۱۳۹۱)

۹٫ به نقل از دکتر عارف (عضور شورای عالی انقلاب فرهنگی) در جمع دانشجویان دانشگاه های اراک و گرگان (پنج شنبه ۱۷ /۱۲/۱۳۹۱)

۱۰٫ به نقل از سایت تحکیم نیوز ( (www.Tahkimnews.irو امیر حسین اکبرپور دبیر تشکیلات انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز

۱۱٫ خبر در سایت الف آمده بوده است.

۱۲٫ دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه منابع طبیعی و کشاورزی گرگان

۱۳٫ این خبر مکرراً در سایت الف آمده است.

۱ دیدگاه

 1. کریم :

  باسلام
  آیا از پرداخت حقوقهای چندین میلیونی و چند ده میلیونی و پاداشهای کلان بابت کار انجام نشده خبر دارید؟
  در سازمانی که ما شاغل هستیم یعنی سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور این موضوع یک رویه عرف و متداول است لطفا تعجب نکنید.
  حدود ۶۰ نفر مدیر و مسئول و مشاور و غیره معادل حقوق و مزایای ۱۰۰۰ نفر پرسنل رسمی و پیمانی سازمان حقوق و پاداش دریافت میکنند!!!
  برای نمونه از تاریخ سوم دیماه ۹۱ تا تاریخ ۲۹ فروردین ۹۲ یعنی مدت ۴ ماه این سازمان به حساب بانک مل… یکی از مدیران که اتفاقا پایتخت نشین نیز هست و مبلغ زیر حکم ایشان در حدود یکمیلیون وسیصدهزار تومان است مبلغ ۳۰۹۶۹۹۱۷۷ ریال بصورت خالص حقوق و مزایا و پاداش واریز نموده که در حدود ماهی ۸۵ میلیون ریال ناخالص است و این در حالیست که بالای ۹۰ درصد پرسنل ۱۷۰۰۰ نفری این سازمان در سراسر کشور ماهیانه بطور متوسط زیر ۷۰۰ هزار تومان حقوق دریافت میکنند که واقعا باید مورد رسیدگی قرار گیرد.
  این پرداختهای کلان در حالی صورت گرفته که بازدهی عملکرد مدیران دریافت کننده حقوق و پاداشهای آنچنانی به نوعی بوده که این سازمان با عدم بازدهی مناسب در عملکرد مواجه و بیش از نیمی از ظرفیتهای آموزشی این سازمان که قبلا برای آن سرمایه گذاری شده است به دلیل سوء مدیریت بهره برداری نمیشود و این خود خسارت مضاعف است که آمار منتشره در آمارنامه سال ۱۳۹۱ این سازمان بیانگر این ادعاست با بهره گیری از این ظرفیتها میشد ضمن هزینه کرد بهتر بیت المال جامعه اسلامی زمینه اشتغال گسترده تری برای جوانان عزیز کشور فراهم نمود نه اینکه فقط جیب چند نور چشمی را پر کرد. لطفا برای رضای خدا جهت رسیدگی به مراجع رسیدگی ارسال تا حق این ملت مظلوم را از ظالمین بگیرند. انشااله

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

41 - = 39