۱۱:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۳/۳۰

گمانه زنی درباره یازدهمین وزیر علوم

نام هایی همچون علی عباسپورتهرانی، جعفر توفیقی، عبدالله جاسبی، غلامرضا ظریفیان، جواد اطاعت و حتی محمدرضا عارف بیشتر از هر کس دیگری برای وزیر علوم شدن مطرح می شود همچنین برخی از این نام ها در لیستهای مختلفی که منتشر می شود تکرار می شوند.

mobareze.ir  - ololm«مبارزه» (رسانه تحلیلی خبری دانشجویی خط امام): این روزها بازار گمانه زنی ها برای کابینه دولت یازدهم داغتر شده است و در این میان نامهای آشنایی از آموزش عالی برای تصدی وزارت علوم مطرح می شود که بیشتر آنها سابقه فعالیت در این وزارتخانه و آموزش عالی را با حاشیه های مثبت و منفی در کارنامه خود دارند.
نام هایی همچون علی عباسپورتهرانی، جعفر توفیقی، عبدالله جاسبی، غلامرضا ظریفیان، جواد اطاعت و حتی محمدرضا عارف بیشتر از هر کس دیگری برای وزیر علوم شدن مطرح می شود همچنین برخی از این نام ها در لیستهای مختلفی که منتشر می شود تکرار می شوند.از سوی دیگر شاید بیشتر این گمانه زنی ها به سابقه افراد نامبرده در حوزه آموزش عالی باز گردد. علی عباسپور تهرانی دانشیار دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف در گروه قدرت است و رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات دوره های هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی بود.جعفر توفیقی داریان دارای مدرک دکتری تخصصی مهندسی شیمی از دانشگاه پلی‌تکنیک بخارست و استاد تمام گروه مهندسی شیمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه تربیت مدرس است. وی در دولت هشتم مسئولیت وزارت علوم را پس از معین برعهده گرفت.عبدالله جاسبی دارای مدرک دکتری تخصصی رشته مدیریت تولید و تکنولوژی از دانشگاه آستون انگلستان، عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی است و ریاست دانشگاه آزاد به مدت ۲۹ سال را عهده دار بود. از وی خاطره های خوبی در حافظه آموزش عالی کشور نقش نبسته و می توان گفت پرحاشیه ترین چهره در این عرصه است.غلامرضا ظریفیان دارای دکتری تاریخ و استادیار دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران است که در سال ۸۹ بازنشسته شد. وی در سالهای ۳۰ تا ۷۵ عضو هیات  رئیسه دانشگاه صنعتی امیرکبیر بود و مسئولیت معاونتهای مالی و اداری و دانشجویی در دانشگاه امیرکبیر را عهده دار بود. پس از روی کار آمدن دولت هفتم طی سالهای ۷۶ تا ۸۴ مسئولت های متعددی مانند مدیرکل دانشجویی وزرات علوم، معاون پارلمانی، حقوقی و مالی و اداری وزارت علوم و معاون دانشجویی وزارت علوم را برعهده داشت.جواد اطاعت دارای دکتری علوم سیاسی از دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بوده و هم اکنون عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی است. وی در میان نام هایی که به عنوان کاندید پست وزارت علوم مطرح شده اند کمتر از سایرین مسئولیت هایی در حوزه آموزش عالی داشته و بیشتر مسئولیت های وی در حوزه احزاب و وزارت کشور بوده است.

محمدرضا عارف دارای مدرک دکترای برق مخابرات از دانشگاه استنفورد آمریکا است و در سال‌های ۷۳ تا ۷۶ ریاست دانشگاه تهران را برعهده داشت. وی در سال‌های ۷۶ تا ۷۹ به‌عنوان وزیر پست و تلگراف و تلفن و در سال‌های ۷۹ تا ۸۰ به عنوان معاون رییس جمهور و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و در سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ نیز به‌عنوان معاون اول رییس جمهور فعالیت کرد. وی همچنین ریاست انجمن رمز ایران، انجمن علمی کنترل و فرماندهی ایران، انجمن‌ علمی شبکه‌های هوشمند انرژی ایران و بنیاد پیش‌برد علم و فن‌آوری ایران را برعهده دارد.

نگاهی به وزرای علوم بعد از انقلاب اسلامی 
تاکنون ۱۰ نفر مسئولیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که پیش از وزارت فرهنگ و آموزش عالی نام داشت را پس از انقلاب اسلامی ایران برعهده داشتند.

دکتر علی شریعتمداری (۵۷- آبان ۵۸) دولت موقت: نخستین وزیر علوم پس از انقلاب، چهره ای علمی در حوزه علوم تربیتی بود. وی مدت ۹ ماه وزیر فرهنگ و آموزش عالی بود. شریعتمداری از سال ۶۹ مسئولیت ریاست فرهنگستان علوم را عهده دار شد و در سال ۸۱ دیپلم افتخار چهره های ماندگار را از آن خود کرد.

دکتر سیدحسن عارفی (۵۸- خرداد ۶۰) کابینه رجایی: دکتر عارفی عضو هیات علمی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و فوق تخصص داخلی قلب و عروق است. وی در کابینه شهید رجایی همزمان اداره دانشگاه تهران و وزارتخانه فرهنگ و آموزش عالی را بر عهده داشت. پس از انقلاب فرهنگی بر اساس تصمیم شورای انقلاب اسلامی موسسات آموزش عالی در سال ۵۹ تعطیل شدند و مسئولیت عارفی تا پیش از بازگشایی دانشگاه ها به پایان رسید. دومین وزیر آموزش عالی پس از انقلاب سرپرستی تیم پزشکی امام (ره) را بر عهده داشت.

محمدعلی نجفی (مرداد ۶۰- ۶۴): وی استاد دانشگاه صنعتی شریف و دارای کارشناسی ریاضی از دانشگاه صنعتی شریف و فوق لیسانس ریاضی از دانشگاه MIT آمریکا است. وی علاوه بر مسئولیت وزارت علوم در سال های بعد مسئولیت وزارتخانه آموزش و پرورش و سازمان برنامه و بودجه را نیز برعهده داشت.

دکتر محمد فرهادی (۶۸- ۶۴): فرهادی دومین پزشکی بود که مسئولیت وزارت فرهنگ و آموزش عالی را برعهده گرفت. وی متخصص گوش و حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد است. فرهادی چهارمین وزیر آموزش عالی ایران بعد از انقلاب بود و هشت سال بعد در دولت هفتم مسئولیت وزارت بهداشت را برعهده گرفت. در کارنامه مدیریتی وی می توان به ریاست دانشگاه تهران، قائم مقامی سازمان هلال احمر و مشاوره وزرا و همچنین دبیری شورای آموزش پزشکی کشور اشاره کرد.

مصطفی معین (۷۲- ۶۸): دکتر معین سومین پزشکی بود که مسئولیت وزارت علوم را بر عهده گرفت. وی فوق تخصص آلرژی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و متخصص بیماری های کودکان از دانشگاه شیراز است.

محمدرضا هاشمی گلپایگانی (۷۶-۷۲)  گلپایگانی چهار سال در دولت دوم هاشمی مسئولیت وزارت علوم را بر عهده گرفت. وی دکتری مهندسی برق را دارد. در سابقه هاشمی گلپایگانی دبیری و عضویت شورای عالی انقلاب فرهنگی، ریاست گروه فنی و مهندسی ستاد انقلاب فرهنگی و معاونت آموزشی و پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به چشم می خورد.

مصطفی معین (۸۲- ۷۶) : وی یکبار دیگر در دوره اول و دوم دولت هفتم و هشتم بار دیگر بر مسند وزارت علوم تکیه زد اما این دوره تداوم نیافت و در سال ۸۲ استعفا داد.

جعفر توفیقی (۸۴-۸۲): جعفر توفیقی داریان استاد شیمی دانشگاه تربیت مدرس دو سال تصدی وزارت علوم را بر عهده داشت. وی معاون آموزشی وزارت علوم دکتر معین بود و از سوی خاتمی به مجلس به عنوان جایگزین معین معرفی شد.

محمدمهدی زاهدی (۸۸-۸۴): زاهدی عضو هیات علمی و دارای مدرک دکتری ریاضی دانشگاه شهید باهنر کرمان است. وی عضو شورای تحصیلات تکمیلی و پژوهشی دانشکده ریاضی، معاون پژوهشی دانشگاه شهید باهنر کرمان، عضو انجمن ریاضی ایران بوده است.

کامران دانشجو (۸۸-۹۲): کامران دانشجو پیش از این در دولت نهم معاون سیاسی وزارت کشور و استاندار تهران بود. وی دارای دکتری هوا – فضا و استاد دانشکده مکانیک دانشگاه علم و صنعت است. وی عضو گروه های اجرایی، پژوهشی در وزارتخانه ‌های علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح بوده است.

منبع: مهر
:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

4 + 5 =