۱۲:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۴ افشاگری یا آبروریزی؟!

سخنی با آقای معاون وزیر و رسانه هایی که به نام دانشجو به کام روسا هستند!

بر خود لازم می دانم نکاتی چند، پیرامون صحبت های دو روز پیش معاون محترم فرهنگی وزارت علوم متذکر شوم، باشد که گامی کوچک در جهت بهبود وضع موجود و تصحیح نتیجه گیری های اشتباه حاصل از آن برداشته باشم، چه آنکه بعضی دوستان در سایت خبری خود از صحبت های ایشان بعنوان افشاگری یاد کرده بودند!

sadegi tahkim«مبارزه» (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):

زهره صادقی (مسئول کمیسیون انقلاب فرهنگی دفتر تحکیم وحدت): چندی پیش از سر دلسوزی دست به قلم برده بودم تا به عنوان عضوی از شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت پیرامون پاره ای مسائل توضیحاتی ارائه دهم و شرح ماوقع، اما چون هر باره شنیده بودیم به تکمیل پازل دشمن در ایام حساس انتخابات و سوژه سازی برای رسانه های بیگانه نپردازید سعی بر سکوت کردم تا مبادا کسی آنرا مغرضانه بپندارد. گاهی سکوت هم بی دردسرترین راه است و هم سخت ترین، و چه درد بزرگیست گام برداشتن در جهت بهبود و نقد(که مایه تقویت این انقلاب است) را به گونه ای دیگر تفسیر کنند.

گرچه این بار بر خود لازم می دانم نکاتی چند، پیرامون صحبت های دو روز پیش معاون محترم فرهنگی وزارت علوم متذکر شوم، باشد که گامی کوچک در جهت بهبود وضع موجود و تصحیح نتیجه گیری های اشتباه حاصل از آن برداشته باشم، چه آنکه بعضی دوستان در سایت خبری خود از صحبت های ایشان بعنوان افشاگری یاد کرده بودند!

دو روز پیش هنگامی که متن مصاحبه باشگاه خبرنگاران با جناب آقای خواجه سروی پیرامون عدم صدور مجوز برای تشکل های اسلامی را می خواندم فقط می توانم به تعجب بیش از حد خود از ارائه چنین صحبتهایی توسط یک مقام مسئول و مرتبط با تشکلها یاد کنم. ایشان گفته بودند: «اگر کسی قصد تشکیل انجمن اسلامی در واحد دانشگاهی مشخصی را دارد باید این انجمن از سوی اتحادیه مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان مورد تایید باشد.»

و این در حالیست که به هیچ عنوان چنین شرطی برای تأسیس یک تشکل اسلامی در آیین نامه تشکل های اسلامی که مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است، نیامده است. چه بسا یک تشکل اسلامی می تواند بدون اینکه زیرمجموعه هیچ یک از اتحادیه ها نباشد، بطور مستقل از سوی هیئت نظارت مجوز فعالیت دریافت کند. یک تشکل اسلامی حتی طی دوران فعالیت خود می تواند تصمیم بگیرد که دیگر عضو اتحادیه اش نباشد و این ملاک مجوز فعالیت، محسوب نمی گردد.

یا در جایی دیگر در رابطه با هیئت موسس ها گفته بودند: «و اینها بی‌دلیل اقدام به صدور بیانیه‌های اعتراض‌آمیز در رسانه‌ها می‌کنند.» باید گفت که برادر بزرگوار، جناب آقای خواجه سروی! شاید شما دلایلی برای رد درخواست تأسیس برخی تشکل ها را داشته باشید اما نه تنها نمی توان آن دلایل را به همه تعمیم داد، بلکه به عنوان عضوی از شورای مرکزی یک اتحادیه که موضوع عدم رعایت بندهای صریح قانونی آیین نامه تشکل های دانشگاهی – مبنی بر عدم پاسخگویی کتبی هیئت نظارت دانشگاه ها در مهلت مقرر – را پیگیری نموده به هیچ عنوان نمی توان گفت بی دلیل! اقدام به صدور بیانیه نموده اند.

اگر آنگونه که شما فرمودید صحیح است که: «مشکل برخی هیئت موسس ها عدم تایید اتحادیه می باشد» چرا همین موضوع بصورت کتبی به اطلاع آنها نرسیده؟ در حالیکه می دانیم چنین شرطی هم، گواه بر دریافت مجوز فعالیت نمی باشد.

در جایی دیگر هم فرموده بودید: «و در رسانه‌ها بیانیه‌هایی را با مهر اتحادیه صادر می‌کنند» که لازم است بگویم تا به حال هیچ انجمن یا تشکل اسلامی که نام خود را زیر بیانیه آورده نیاز به مهر اتحادیه نداشته و چنین کاری صورت نگرفته. به عنوان مثال مگر بسیج دانشجویی یک دانشگاه برای صدور بیانیه و اعلام مواضع دانشگاه خود نیاز به مهر سازمان بسیج دانشجویی را دارد؟

و نیز فرموده بودید این تشکل ها «باید عضویتشان در اتحادیه مورد تایید رئیس اتحادیه قرار گرفته باشد»، که باز هم باید به اطلاع برسانم قطعا در هر اتحادیه و تشکلی سیستم دموکراتیکی در شورای مرکزی (و در دفتر تحکیم وحدت، کمیسیون تشکیلات و شورای عمومی) وجود دارد که نظر و سپس تایید نهایی را به عهده دارند و دبیر به عنوان عضوی از شورای مرکزی محسوب می شود و چیی تحت عنوان “رئیس اتحادیه” که فرمودید وجود خارجی ندارد.

در پایان لازم می دانم اشاره کنم برخلاف تصور برخی که می گویند این درخواست ها و بیانیه ها تنها به قصد فعالیت در ایام انتخابات صورت گرفته که چنین نیست، برخی تشکلها بیش از یکسال همچنان در مرحله ی درخواست مانده اند و حتی اگر به قصد فعالیت انتخاباتی بوده باشد باید از آن استقبال کرد که با هویت مشخص تشکل دانشجویی و به دور از فضای زیرزمینی یا سایبری به فعالیت سالم روی آورند.

در سالی که رهبر معظم انقلاب از آن بعنوان حماسه سیاسی یاد کرده اند زیبنده است که با رویکرد سازنده به این درخواست های قانونی و حاکی از پویایی جوانان و دانشجویانمان پرداخته شود. همچنین از تمام دانشجویان و خواهران و برادران دینی که در جهت تحقق آرمان های امام(ره) و نظام مقدس جمهوری اسلامی تلاش شبانه روزی خود را دریغ نمی کنند صمیمانه سپاسگزاری نموده و از خداوند منان برای ایشان موفقیت و بهروزی مسئلت می نمایم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

- 7 = 2