۰۹:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۱ محسن فروردین (فعال انجمن های اسلامی دانشجویان):

محافظه کاران از وزیر علوم چه می خواهند؟

اینکه محافظه کاران از وزیر علوم چه می خواهند معلوم است اما اگر همت منتقدان وضع موجود در جهت دفاع از رأی ملت، منسجم و هماهنگ شود و ضمن دفاع از وزیر پبشنهادی علوم؛ برنامه های اصلاحی را به وی پیشنهاد دهد، نه تنها مجلس توانایی و برنامه های دکتر میلی منفرد را در پست وزارت علوم خواهد پذیرفت که تحقق آن اهداف و برنامه ها در آینده نزدیک دور از دسترس نخواهد بود.

farvardin 2مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام) – محسن فروردین (فعال انجمن های اسلامی دانشجویان): وزارت علوم تحقیقات و فناوری از جمله وزارتخانه های حساسی است که به دلیل توقعات اجتماعی بالا و متقابلا تأثیرگذاری آن در بطن تحولات جامعه، همواره تصدی آن با دشواری و جنجال هایی روبرو بوده است. اما این روزها با روی کار آمدن دولت یازدهم و معرفی کابینه پیشنهادی دولت به مجلس شورای اسلامی برای کسب رای اعتماد که شامل نام دکتر میلی منفرد برای تصدی وزارت علوم است، بحث ها و واکنش های مضاعفی در این باره به وجود آمده و دیدگاه خاص و البته معلوم الحالی به طور مداوم از حنجره اشخاص و تریبون گروه های متحد و رسانه های متفق تکرار می شود تا مگر کارگر افتد!

پیشتر وقتی دکتر جعفر توفیقی(وزیر علوم سال های پایانی دولت اصلاحات) از جدی شدن حضور خود در مقام وزیر علوم دولت یازدهم خبر داد، هجمه وسیعی بر علیه وی از همین تریبون ها صورت گرفت تا آنجا که خطیب موقت نماز جمعه تهران در سخنان خود در نماز جمعه به دولت هشدار داد که وزیر علوم بوی فتنه ندهد! شاید در اثر همین تهدیدها بود که علی رغم هماهنگی های صورت گرفته نام دکتر توفیقی از فهرست نهایی کنار گذاشته شد که به زعم جبهه مخالفین شکست خورده اما پرمدعا، بوهای ناخوشایند به مشام نرسد.

اما انحصارطلبان و افراطیون که سرافکندگان و شکست خوردگان حماسه سیاسی خرداد ۹۲ بوده اند – و به اعتقاد نگارنده اکنون باید به دنبال برپایی مراسمی برای توبه سیاسی دسته جمعی به خاطر تمام ظلم هایی که بر مردم و انقلاب کردند باشند – اکنون هم برای وزیر احتمالی علوم خط و نشان می کشند. تعریف آنان از دانشگاه اسلامی و ایده آل معلوم نیست(همچنان که با گذشت هشت سال تعریف و تبیین نظری و علمی مشاهده نکردیم مگر هرج و مرج فرهنگی، سرکوب سیاسی و ویرانی علمی) اما برای ما دانشجویان پیرو خط امام(ره) و فعالان انجمن های اسلامی که امتداد یک حضور هفتاد ساله در دانشگاه ها هستیم، تعاریف مشخص است. تعاریف ما برگرفته از گفتار و نوشتار امام خمینی(س) است، چنانچه می فرمایند: «دانشگاه مبدأ تحولات است.» اگر قرار بر تحول اساسی در رویکردهای اعمال شده در فرهنگ، جامعه، سیاست و اقتصاد است این تحولات باید از دانشگاه شروع شود. اما آیا با وضع کنونی دانشگاه ها چنین تحولی ممکن است؟

لازمه تحولات اساسی، دانشگاهی است که فضای باز داشته باشد(تا کرسی آزاد آزاداندیشی از ادعا به عمل برسد)، علمی و رهنگی باشد(نه امنیتی)، کرسی نظریه پردازی و مصداق علمی عدالت باشد(عدالت آموزشی در آن اجرا شود، دانشجویانش خط مقدم مبارزه با ویژه خواری باشند و…)، قانونمند باشد(به گروه ها و سلیقه های مختلف در چارچوب قانون اجازه ی فعالیت دهد، اساتید جناح مقابل را اخراج نکند، کمیته های انضباطی را به عنوان اهرمی برای اعمال قدرت استفاده نکند)، نهاد توأمان منطق و آزادی بیان باشد(گسترش نشریات دانشجویی را در اولویت قرار دهد، تشکل های دانشجویی را محدود و محدودتر نکند، امکانات منابع و فضای دانشگاه را در اختیار اقلیت قرار ندهد، در مقابل تصمیمات احساسی و غیر عقلانی بایستد، به هر کسی برچسب و بوهای خاص نسبت ندهد) و…

اما ظاهرا آقایان با اسن رویکردها مخالفند چرا که چنین دانشگاهی به سمت عقلانیت، واقعیت، بیداری و آگاهی طی طریق می کند. ترس آقایان از اینست که منافعشان در دانشگاه و سیاست به خطر افتد، فلذا اینچنین به تکاپو افتاده اند. اینها همان هایی هستند که در فضای هرج و مرج و قانون گریزی خود را نشان می دادند، همان هایی که به دنبال حمله به سفارت انگلیس بودند و غوغاسالاری در مقابل مجلس، سوء استفاده از تعابیر رهبری و لشگرکشی تحت لوای مبارزه با فتنه، برچسب زدن در عناوین فتنه گر، ضدولایت و… استراتژی شان بود. این ها البته همان مواردی ست که رهبری صراحتا در دو دیدار اخیر دانشجویی از آنها انتقاد کرده است.

چنین افرادی طبیعی است که تمام توان خود را برای عدم تغییر فضای فعلی دانشگاه ها به کار ببندند تا مگر همچنان بتوانند بر اسب افراط گری بتازند و قربانی بگیرند. اینکه محافظه کاران از وزیر علوم چه می خواهند معلوم است اما اگر همت منتقدان وضع موجود در جهت دفاع از رأی ملت، منسجم و هماهنگ شود و ضمن دفاع از وزیر پبشنهادی علوم؛ برنامه های اصلاحی را به وی پیشنهاد دهد، نه تنها مجلس توانایی و برنامه های دکتر میلی منفرد را در پست وزارت علوم خواهد پذیرفت که تحقق آن اهداف و برنامه ها در آینده نزدیک دور از دسترس نخواهد بود.

:::

۱ دیدگاه

  1. lld :

    ویرانی علمی!!!!!!! اگر ویران هعلمی است پس چرا سرپرست از آین ویرانه شدن اظهار رضایت می کند و می گوید ما راه را ادامه خواهیم داد. این قدر سیاه نمایی نکنید. اتفاقا ما از ارائه سلایق مختلف در دانشگاه استقبال می کنیم. البته طبیعی است که رفتارهای ساختارشکنانه عاقبتش پناه بردن به سرویس های جاسوسی خواهد بود. البته خود آقای توفیقی نظام را متهم به جابجایی آرای موسوی به احمدی نژاد کرد یعنی نظام متقلب است پس چطور می خواهد برای یک نظام متقلب کار کنند بنابراین یا حرفشان اشتباه بوده و باید عذر خواهی کند یا خودش هم به خاطر مسئولیت در نظامی که تقلب کرد متقلب محسوب می شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

55 + = 62