مناظره داغ تلویزیون در مورد شورای نگهبان

shora

من وقتی با نهاد نظارتی روبرو شوم که جمع کثیری را با این دلیل رد می کند، اگر کسانی که احراز نشده اند را به صالحان ملحق می کردید شورای نگهبان تلاش بیشتری می کرد تا عدم صلاحیتشان را اثبات کند. وقتی شما این همه تلاش کردید و نتوانستید اینها را احراز کنید، باز هم می گویید اصل بر این است که لیاقت ندارید؟ اگر اینها ملحق به صالحان می شدند شورای نگهبان این تعداد زیاد را بلاتکلیف نمی گذاشت. هیات نظارت منصوب شورای نگهبان است، اعتراض هم می شود می رود به کسانی که اینها را نصب کردند. نهاد...

حسین انصاری راد :

قید استصواب؛خلاف نظر صریح قانونگذار و اجتهادی درمقابل نص

shora negaHBAN (13)

شنیده‌ام در دانشگاه گفته‌اند که دخالت در انتخابات، دخالت در سیاست است و این حق مجتهدین است. این یک توطئه است. یعنی در امور سیاسی ایران پانصد نفر دخالت کنند و مردم بروند سراغ کارشان. چند نفر پیرمرد ملا بیایند دخالت کنند؟ این از توطئه سابق بد‌تر است. این مجتهدین را با دست همین ملت می‌خواهد از بین ببرد. (صحیفه ج۱۸ ص ۳۶۸)

اصغر میرشکاری:

دفاع از اندیشه امام خمینی(س) پیرامون شورای نگهبان

emamkhomeini

در فرمایشات حضرت امام و حتی بزرگان دینی بعضا مطالبی موردی و مصداقی وجود دارد و تعمیم آن نقض غرض است و این البته متفاوت است با رهنمودهای کلی و مطالبی که جنبه عام و همیشگی دارد. و برای کسی که می خواهد بر سبیل انصاف و حفظ امانت سیر کند، ضرورت دارد که به دور از برخورد گزینشی سلیقه ای مطلب را در جامعیت اندیشه و منظومه فکری هر متفکر و از جمله حضرت امام خمینی(س) جستجو کند تا از شخصیت جامع الاطراف این انسان بزرگ، تصویری کاریکاتوری و توجیه کننده خواست یک جناح فکری ارائه نشود که این...

شورای نگهبان حق دستور به دستگاه اجرائی را ندارد

shora negaHBAN (13)

انتخابات در انحصار هیچ‌کس نیست، انتخابات مال همه مردم است سرنوشت مردم دست خودشان است از قراری که شنیده‌ام، در دانشگاه گفته‌اند که دخالت در انتخابات دخالت در سیاست است و این حق مجتهدین است. این‌طور نیست که انتخابات را چند مجتهد عهد کنند و مردم بروند کنار. این یک‌طرفه است؛ یعنی در امور سیاسی ایران پانصد نفر دخالت کنند و مردم بروند سراغ کارشان. (صحیفه ج ١٨، ص ٣۶٨)

انتشار سخنرانی تاریخی آیت الله بیات زنجانی در واکنش به ردصلاحیت گسترده در خبرگان:

این انتخابات نیست، انتصابات است!

khobregan

به عنوان یک نماینده که گاهی پشت سر این آقایان در نماز جمعه تهران نماز می‌خواندم، الآن به شک افتاده‌ام و از این به بعد نمی‌توانم پشت سر اینها نماز بخوانم؛ برای این که اینها آن بینه معارض را معرفی کنند چراکه خود آن اساتیدی که [صلاحیت‌ها را] تائید کرده‌اند، سؤال کرده‌اند که چه کسانی هستند و آمده‌اند در مقابل این بینه معارض گفته‌اند که این آقا عادل نیست؟ یا این آقا تقوا ندارد؟ یا این آقا شرایط علمی را ندارد؟

نامه انتقادی دکتر حسن سبحانی به شورای نگهبان:

مسئولیت‌ عظیم شورای نگهبان در پاسخ‌گویی به مردم، قانونگرائی و شفافیت

sobhani 10

سکوت من و امثال من نسبت به عملکرد شورای نگهبان در زمان اعلام اسامی احراز شرایط شده، به هر دلیلی که بوده باشد منطقاً به هیچ وجه نافی مسئولیت‌های عظیم شورای نگهبان در پاسخ‌گویی به مردم، قانونگرائی و شفافیت در امور مرتبط نخواهد بود.

دو دهه نظارت استصوابی و رسالت جنبش دانشجویی

قرار بود انتخابات هم پولی شود!

9893_584

پس از رحلت امام(ره) دو انتخابات میان دوره ای مجلس سوم و انتخابات دومین دوره مجلس خبرگان با دخالت شورای نگهبان و ردصلاحیت های گسترده کاندیداهای جریان خط امام برگزار شد که در مقایسه با عملکرد شورا در دوران امام، بی سابقه بود. به همین جهت جناح چپ انتخابات مجلس چهارم را بیش از پیش جدی گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین محمد سروش محلاتی:

اصل، احراز مردم است

sorosh mahalati

معیار های متقن اسلامی- و کاملا عقلانی - به ما می گوید: کسی را که خود مردم، به صلاحیتش باور دارند، او دارای صلاحیت است هرچند نهاد های رسمی نظر دیگری داشته باشند. در چنین مواردی اگر احیاناً خللی در قانون و یا در اجرای آن وجود دارد نباید به احکام اسلامی نسبت داده شود.

بازخوانی ماجرای حذف سیاسی جناح خط امام در انتخابات مجلس چهارم

شایعه سازی و تخریب شخصیت+نظارت استصوابی و رد صلاحیت

A0120081

این روزها که بازار شایعه و تخریب در قالب افشاگری های انتخاباتی داغ است، یادآوری اصول اخلاقی و مبانی سیاست انقلابی بیش از پیش لازم می نماید. چراکه وقتی کسی یک نوع بی اخلاقی را در جایی بنیان می گذارد، بی اخلاقی در همانجا متوقف نمی شود؛ این بنای کج تا ثریا کج می رود و چه بسا که بر سر همگان آوار شود.

سخنانی از امام درباره شورای نگهبان که گفته نمی شود

n00063921-b

لازم است برخی جملات حضرت امام درباره شورای نگهبان را که کمتر مورد توجه قرار گرفته، بازنشر دهیم تا همگان، از عام و خاص از آن بهره مند شوند. جملاتی که امام درباره لزوم قانون گرایی در جامعه، حتی برای کسانی که مفسر و ناظر بر قانون هستند، فرموده اند.

بازنشر مناظره عباس عبدی و سردبیر خراسان

مبانی نظارت استصوابی و نقد عملکرد شورای نگهبان

ABDI

آقای جنتی قبل از انتخابات مجلس ششم اگر اشتباه نکنم در مورد نظارت استصوابی از وی سوال کردند که او گفت نظارت استصوابی قانون است. بروید مجلس چهارم یا پنجم تصویب کرده، شما هم عوض کنید، ما مسئله ای نداریم. اما بعد که خواستند عوض کنند، گفتند نه این تفسیر ما هست. یعنی به گونه ای غیر حقوقی برخورد می کنند.

بازخوانی یک پرونده: شورای نگهبان و صلاحیت بهزاد نبوی

behzad nabavi 2

پرونده بهزاد نبوی در شورای نگهبان که با اتهام دست داشتن ماجرای انفجار دفتر تخست وزیری (شهریور 1360) و شهادت شهیدان رجایی و باهنر گره خورده؛ ماجرای بسیار جالبی است. همین ماجرای و چند اتهام دیگری سبب شد وی در چندین دوره انتخابات مجلس ردصلاحیت شود.

تضعیف شورای نگهبان از درون

انتظارات و انتقادات امام از شورای نگهبان

shora negahban

در یکی از دیدارهای اعضای این شورا در مرداد ماه 1365، امام پیرامون «نحوه استفاده از فقه در جهت خدمت به مردم»، «احتراز اعضای شورا از افراد مقدس نما»، «کسانی که زیاد دم از رساله می زنند» و «دوری گزیدن از مخالفین دولت خدمتگزار»، تذکراتی می دهند. امام همچنین طی یک پیام کتبی موضع گیری های سیاسی برخی اعضا را مورد انتقاد قرار داده و خطر نفوذ حجتیه ای ها را در شورا گوشزد می کنند.

میرزا علی آیت اللهی:

شورای نگهبان و صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری

120795062

شورای نگهبان مجمع تشخیص مصلحت نیست که تشخیص بدهد مصلحت این است که آمار تایید شدگان مثلا 8 نفر یا 6 نفر باشد، بلکه باید نص قانون را اجرا کند. هرکس صلاحیت دارد تایید شود و اگر خواست تا آخر مبارزه در صحنه بماند یا به نفع دیگری بیرون برود. تعداد آرای بعضی از دوستان شاید حتی به نیم میلیون هم نرسد.

شورای نگهبان، نظارت استصوابی و انتخابات

18285

در آستانه یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و همزمان با بررسی صلاحیت کاندیداها در شورای نگهبان قانن اساسی، پرونده ای با موضوع «شورای نگهبان، نظارت استصوابی و انتخابات» در سایت مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام) منتشر شده که با انتشار مطالب دیگری به روز خواهد شد.