۲۰:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸ پنجاه سال از پیام تاریخی امام خمینی در اعتراض به سلطه اسرائیل بر ایران گذشت:

اعتراض به محکومیت آقایان طالقانی و بازرگان در دادگاه نظامی

به قدری خلاف قوانین و مقررات در دادگاهها جریان دارد که موجب تأسف و تعجب است: محاکمات سرّی، حبسهای قبل از ثبوت جرم، بی اعتنایی به دفاع مظلومین. اینجانب و اشخاص با وجدان و با دیانت متأسفیم از مظلومیت این اشخاص که به جرم دفاع از اسلام و قانون اساسی محکوم به حبسهای طویل المدت شده، و باید با حال پیری و نقاهت در زندان، برای اطفای شهوات دیگران، به سر برند.

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): امروز پنجاهمین سالگرد صدور پیام تاریخی امام خمینی در اعتراض به صدور حکم محکومیت آقایان طالقانی و بازرگان در دادگاه تجدیدنظر نظامی (۱۸ فروردین ۱۳۴۳ / ۲۳ ذی القعده ۱۳۸۳)[۱] است.

در شرایطی که پس از دستگیری و محاکمه غیرقانونی چهره‌های مبارز مسلمان؛ جریانات مختلف سیاسی سکوت پیشه کرده بودند، امام خمیبنی با صدور این پیام از شهر قم، ریشه تمام مشکلات کشور را ضدیت رژیم شاه با اسلام و سلطه رژیم اسرائیل و عمال آنها بر شئون مملکت دانستند.

این پیام که در جلد اول صحیفه امام خمینی (صفحات ۲۶۱ تا ۲۶۲) آمده به شرح زیر است:

موضوع: تأسف از تسلط اسرائیل و عمال آنها بر شئون مملکت

مناسبت: صدور حکم محکومیت آقایان طالقانی و بازرگان در دادگاه تجدیدنظر نظامی

مخاطب: ملت ایران

بسم الله الرحمن الرحیم

و سَیَعلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَیَّ مُنقَلَبٍ یَنقَلِبُون.[۲]

من خوف داشتم که اگر در موضوع بیدادگری نسبت به حجت الاسلام آقای طالقانی و جناب آقای مهندس بازرگان و سایر دوستان کلمه‌ای بنویسم، موجب تشدید امر آنها شود و ده سال زندان به پانزده سال تبدیل گردد. اینک که حکم جائرانه دادگاه تجدیدنظر صادر شد، ناچارم از اظهار تأسف از اوضاع ایران عموماً، و از اوضاع دادگاه خصوصاً. به قدری خلاف قوانین و مقررات در دادگاهها جریان دارد که موجب تأسف و تعجب است: محاکمات سرّی، حبسهای قبل از ثبوت جرم، بی اعتنایی به دفاع مظلومین. اینجانب و اشخاص با وجدان و با دیانت متأسفیم از مظلومیت این اشخاص که به جرم دفاع از اسلام و قانون اساسی محکوم به حبسهای طویل المدت شده، و باید با حال پیری و نقاهت در زندان، برای اطفای شهوات دیگران، به سر برند. رأی دهندگان باید منتظر سرنوشت سختی باشند.

تأسف بالاتر تسلط اسرائیل و عمال اسرائیل است بر بسیاری از شئون حساس مملکت و قبضه نمودن اقتصادیات آن، به کمک دولت و عمال دستگاه جبار. اسرائیل با دوَل اسلامی در حال جنگ است، و دولت ایران با کمال دوستی با او رفتار می‌کند و همه نحو وسایل تبلیغ و ورود کالاهای آن را فراهم می‌سازد.

من کراراً اعلام خطر کرده‌ام: خطر برای دیانت مقدسه، خطر برای استقلال مملکت، خطر برای اقتصاد کشور. من از کلمه «الکُفرُ مِلَّةٌ وَاحِدَةٌ[۳]» که از سازمانها به دست و دهانها افتاده متأسفم. این کلام برخلاف نص کلام الله، و برای پشتیبانی از اسرائیل و عمال اسرائیل است، مقدمه شناسایی اسرائیل است، برای پشتیبانی از عمال اسرائیل و فرقه ضاله منحرفه[۴] است. من متأسفم از اینکه در مملکت اسلامی برخلاف قانون اساسی اوراق ضاله مخالف با نص قرآن و ضروریات دین مقدس نشر می‌شود، و دولتها از آن پشتیبانی می‌کنند. کتاب انتقاد که بر رد قرآن مجید نوشته شده، و طرح قانون خانواده که برخلاف احکام ضروریه اسلام و خلاف نص کلام الله مجید [است‌] طرح و منتشر می‌گردد، و کسی نیست از دولتها استیضاح کند. من متأسفم از رفتار سازمانها با مجالس تبلیغ احکام و عزاداری بر سید مظلومان – علیه الصلوة والسلام. هر کسی به طور کلی از ظلم و ظالم بحث کرد، اکنون در زندان به سر می‌برد یا مدتها به سر برده است. تمام مجالس در تحت فشار، و صاحبان آنها در فشارهایی جانفرسا بوده و هستند. اشخاص متدین را، به جرم آنکه در عاشورا دسته راه انداخته‌اند و شعار ضداسرائیل با خود داشته‌اند، به حبس و زجر و شکنجه کشیدند و اکنون هم در حبس به سر می‌برند، با آنکه با کمال آرامش حرکت می‌کردند.

من به جمیع دوَل اسلام و مسلمین جهان، در هر جا هستند، اعلام می‌کنم که ملت عزیز شیعه از اسرائیل و عمال اسرائیل متنفرند، و از دولتهایی که با اسرائیل سازش می‌کنند متنفر و منزجرند. این ملت ایران نیست که با اسرائیل منفور در حال سازش است؛ ملت ایران از این گناه بزرگ بری است. این دولتها هستند که به هیچ وجه مورد تأیید ملت نیستند. از خداوند تعالی عظمت اسلام و حفظ احکام اسلام را خواستار است.

روح الله الموسوی الخمینی[۱]- تاریخ صحیح این سند شهریور ۱۳۴۳ می‌باشد که در چاپهای بعد اصلاح و در محل خود درج خواهد شد.

[۲]- آیه ۲۲۷ سوره شعراء: «و آنان که ستم کردند بزودی خواهند دانست که به چه کیفرگاهی بازگشت می‌کنند».

[۳]- حدیث منسوب به پیامبر (ص) و شعاری که از سوی وابستگان به رژیم داده می‌شد تا اسرائیل (وبهاییت) نیز چون کشورهای مسیحی تلقی گردیده و به رسمیت شناخته شود. امام خمینی این سخن را مخالف نص صریح قرآن و اسلام دانستند.

[۴]- فرقه بهاییت.

:::::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

- 1 = 1