۱۲:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۶ وزیرخارجه ایران:

مردی ‌که «هولوکاست» را انکار می‌کرد، رفت

«ایران هیچ‌گاه هولوکاست را انکار نکرده است، مردی که اینگونه می‌اندیشید، اکنون رفته است. سال نو مبارک»

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): دهکده جهانی، وزیر خارجه ایران را به مناسبت «تبریک سال نو یهودیان» به ردوبدل‌کردن پیام با فرزند یک مقام ارشد آمریکایی کشاند. این پیام بهانه مناسبی بود تا محمدجواد ظریف، به غائله درازمدتی که با انکار «هولوکاست» توسط «محمود احمدی‌نژاد» ایجاد شده بود، پایان دهد. وزیرخارجه گفت: «ایران هیچ‌گاه هولوکاست را انکار نکرده است.» محمدجواد ظریف که حضور پرقوتی در شبکه‌های اجتماعی دارد، صبح دیروز در «توییتری» نوشت: «روش هشانا» (سال نو یهودی) مبارک باشد. به‌دنبال پست او، «کریستی»، دختر نانسی پلوسی، رهبر حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا در پاسخ به این «توییت» نوشت که «سال نو می‌توانست شیرین‌تر باشد اگر شما به انکار هولوکاست از سوی ایران پایان می‌دادید.»

ظریف نیز در جواب این پست نوشت: «ایران هیچ‌گاه هولوکاست را انکار نکرده است، مردی که اینگونه می‌اندیشید، اکنون رفته است. سال نو مبارک»  اولین‌بار محمود احمدی‌نژاد، رییس دولت‌های نهم و دهم در سخنرانی خود در دانشگاهی مدعی انکار هولوکاست شده بود و این موضوع موجب واکنش‌های منفی بسیاری در جهان شد.  محمدجواد ظریف، در «فیس‌بوک» به زبان فارسی و در توییتر به زبان انگلیسی می‌نویسد. ساعاتی پیش از انتشار پیام توییتر ظریف، یک حساب توییتری منسوب به «حسن روحانی» هم سال نو یهودیان را تبریک گفته بود. اگر چه «محمدرضا صادق»، مشاور رسانه‌ای حسن روحانی درمورد این موضوع به خبرگزاری «فارس» گفت: «حسن روحانی حساب توییتر ندارد.» اما اندکی پس از این تکذیب گفته شد که دولت نیز سال نو عبری را تبریک گفت. اما ماجرای تبریک کوتاه ظریف به یهودیان به همین جا ختم نشد. ظریف به خبرگزاری «تسنیم»  گفت: «ما همیشه، سال جدید را به مسیحی‌ها تبریک می‌گوییم. در جمهوری اسلامی ایران هموطنان یهودی ما نیز یک اقلیت شناخته‌شده هستند و در مجلس شورای اسلامی یک نماینده فعال یهودی حضور دارد. ما هیچ‌گاه با یهودی‌ها و مذهب یهود سر ستیز نداشته و با صهیونیست‌ها که یک اقلیت در این مذهب الهی هستند مخالفیم و اجازه نمی‌دهیم که این گروه کوچک (صهیونیست‌ها) برای تبلیغات خودشان با مظلوم‌نمایی و به‌دروغ جمهوری اسلامی ایران را ضدیهود معرفی کنند.» «تسنیم» به نقل از ظریف نوشت: «ایران همواره هرنوع کشتار انسان‌ها را محکوم می‌کند و در این راستا کشتار یهودی‌ها توسط نازی‌ها را هم محکوم کرده، همان‌طور که کشتار و سرکوب فلسطینی‌ها توسط صهیونیست‌ها را محکوم می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم تا جنایتکاران صهیونیست با سوءاستفاده از این موضوع بر جنایات خود سرپوش بگذارند.» این اقدام ظریف در روزنامه «واشنگتن‌پست» نیز واکنش‌هایی داشت، «رابین رایت»، عضو انستیتو صلح آمریکا گفت: این اثرگذارترین دیپلماسی عمومی ایران در ۳۴ سال گذشته است.

منبع: روزنامه شرق

:::

برچسب‌ها:

۲ دیدگاه

 1. احسان :

  امام خامنه ای:
  « در یک کشورى کسى به “افسانه‌ى هولوکاست “اعتراض میکند، میگوید من قبول ندارم؛ او را زندان مى‌اندازند، محکومش میکنند که چرا یک حادثه‌ى پندارىِ تاریخى را انکار میکنى! حالا گیرم پندارى هم نباشد – واقعى باشد – خیلى خوب، انکار یک حادثه‌ى واقعىِ تاریخى مگر جرم است؟ اگر براى کسى روشن نشد، ثابت نشد و او انکار کرد یا حتّى در آن تردید کرد، او را بیندازند زندان! الان در کشورهاى مدعى تمدن در اروپا قضیه این است: اگر کسى اعتراض کند، تردید کند، قبول نداشته باشد، دادگاه‌ها محکومش میکنند»

  دیدار اعضاى مجلس خبرگان رهبرى‌ ۱۸/۱۲/۹۰

 2. sma :

  آن مرد رفت اما خدایش هست
  آرن مرد رفت ام هیچ کس به سوالش در مورد افسانه هولوکاست جواب نداد
  آن مرد رفت اما مردمی که در جهان حرف او را شنیدند و در کشورهای خود از او استقبال کردند هسنتد
  آن مرد رفت اما دفاع او حقوق مظلومان جهان در خاطره جهانیان می ماند
  آن مرد رفت اما زیرکی و هوشمندی او در پاسخ دادن به سوالات خبرنگاران کهنه کار جهان به یادگار ماند
  آن مرد رفت اما اگر شما جز آنچه اغیار را خوشاید ایده و حرف جدیدی برای گفتن دارید آن را بفرمایید

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

- 3 = 3