۱۴:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۳

گام اول دولت برای استقلال بانک مرکزی

رییس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان این که دولت برنامه‌هایی را برای کنترل تورم و تامین مالی بخش تولید آغاز خواهد کرد گفت: اقدام دولت برای اصلاح قانون بودجه گام اول برای استقلال بانک مرکزی است.

2578.jpgمبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):

فرهاد نیلی در پاسخ به این سوال که استقلال بانک مرکزی از سوی دولت یازدهم بیشتر از سایر دولت‌ها مود تاکید قرار گرفته، از نظر شما چقدر این موضوع امکان عملیاتی شدن دارد؟ اظهار کرد:دولت یازدهم گام اول را برداشت و اعلام کرد که نمی‌تواند منابع لازم برای بودجه ۲۱۰ هزار میلیارد تومانی را تامین کند.

وی با اشاره به این که باید منتظر گام های بعدی باشیم، تصریح کرد:مجلس به فوریت این موضوع رای نداد و اعلام کرد مسئله عادی است این در حالی است که مسئله غیر عادی است.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی اضافه کرد: آماری که به صورت ماهانه از سوی بانک مرکزی منتشر می شود نشان می دهد که رشد پایه پولی در حال کند و یا تند شدن است و یا ثابت می ماند که این امر خود می تواند نشانگر حرکت به سمت استقلال بانک مرکزی باشد.

نیلی در پاسخ به این که آیا آمارهای اعلام شده از سوی بانک مرکزی دقیق است؟ گفت:ممکن است خطاهای اندکی وجود داشته باشد اما نرخ رشد پایه پولی به درستی محاسبه می شود و می تواند مبنا قرار گیرد.

وی با بیان این که در بررسی عملکرد بانک مرکزی نباید وزن را به افراد بدهیم و باید عملکرد را در دولت‌های مختلف با شاخص های معین بسنجیم، اضافه کرد: به نظر می رسد طی ماه های آتی با کاهش حاشیه های سیاسی چنین اقدامی انجام شود.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به این که دولت حداقل هفته‌ای دو جلسه ویژه درباره مسائل و مشکلات اقتصادی برگزار کرده است ، ادامه داد:حداقل دوماه زمان برای بررسی عملکرد دولت یازدهم لازم است و به نظر می رسد پاییز زمان مناسبی برای قضاوت در مورد عملکرد دولت باشد.

نیلی در ادامه از برنامه های دولت برای کنترل تورم و تامین مالی بخش تولید خبر داد و خاطرنشان کرد:اکنون زمان ارزیابی برنامه‌های وزرای اقتصادی و رییس کل بانک مرکزی است.

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران
:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

1 + 7 =