۱۵:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۹

فساد مالی در ۳ شرکت وابسته به بنیاد شهید

جعفرزاده در پاسخ به این سوال که نوع فساد و تخلفات صورت گرفته به چه صورت بوده است این گونه توضیح داد: متاسفانه به دلیل سهل انگاری تعمدی و غیر تعمدی برخی از مدیران بنیاد شهید و شرکت های تابعه مبالغ بالایی ازاموال بیت المال یا به حسابی غیر واریز شده؛ یا در بورس سرمایه ‌گذاری شده؛ و یا صرف خرید و فروش ارز و طلا شده که این موارد بیانگر آن است که دامنه این تخلفات وسیع بوده است.

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا طرح تحقیق و تفخص از بنیاد شهید متوقف شده است یا نه، گفت: نه این طرح ادامه دارد و متوقف نشده است.

غلامعلی جعفرزاده در گفت و گو با اقتصادپرس گفت: در خصوص تحقیق و تفحص بایستی اول مستندات تکمیل و سپس آنان را به دادگاه ارائه کنیم، لذا تا اتمام کار بررسی مجلس بایستی صبر کرد.

این نماینده مجلس با ابراز تاسف در خصوص جرایم گزارش شده در این خصوص، خاطر نشان کرد: نکته این است که اتفاقات و تخلفاتی که در بنیاد شهید و شرکت های اقتصادی تابعه صورت گرفته، بسیار تلخاست وبررسی ها نشان میدهد تخلفات برخی از شرکتها و هلدینگهای تابعه بنیاد شهید تخلفات گسترده مالی دارند.

جعفرزاده در پاسخ به این سوال که نوع فساد و تخلفات صورت گرفته به چه صورت بوده است این گونه توضیح داد: متاسفانه به دلیل سهل انگاری تعمدی و غیر تعمدی برخی از مدیران بنیاد شهید و شرکت های تابعه مبالغ بالایی ازاموال بیت المال یا به حسابی غیر واریز شده؛ یا در بورس سرمایه ‌گذاری شده؛ و یا صرف خرید و فروش ارز و طلا شده که این موارد بیانگر آن است که دامنه این تخلفات وسیع بوده است.

جعفرزاده تصریح کرد: در این پرونده حقوق بیت المال تضییع و افرادی تحصیل مال غیرمشروع کرده اند که متاسفانه برخی از همین افرادی که تخلف کرده اند هم اکنون در شرکتهای اقتصادی بنیاد شهید در حال فعالیت بوده و پشت میزشان هستند!

وی با اشاره به این موضوع که سطح تخلفات صرفا معطوف به برخی از مدیران ارشد بنیاد نمی شود در پاسخ به این سوال که هم اکنون از کدام شرکتهای تابعه بنیاد شهید گزارش تخلف دارید گفت: برای همه واحدهای اقتصادی و شرکت های تابعه بنیاد شهید از جمله صرافی دی، بیمه دی و شرکت سرمایه گذاری سبحان به ما گزارش تخلفات رسیده است.

جعفرزاده گفت: این گزارشات به کمک دیوان محاسبات و بازرسی کل تهیه شده است و هم اکنون در حال بررسی است.

وی با بیان این موضوع که اوضاع خیلی خراب تر از آن است که تصور می کردیم، تاکید کرد: به علت ادامه بررسی ها، در حال حاضر نمی توانم شفاف سازی کنیم، چون باید گزارش اول در سطح علنی مجلس قرائت و بعد از رای­گیری نهایی به قوه قضاییه ارسال شود تا حکم نهایی صادر گردد.

نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قبلا خود آقای زریبافان اختلاس در بنیاد شهید را تایید کرده بودند، عنوان کرد: البته در حال حاضر اوضاع به نفع تیم بررسی­‌کننده است و با توجه به تعداد نفرات تیم بررسی کننده و حجم بالای تخلاف امید است که تا ۳ ماه دیگر بررسی ها تمام شود.

جعفرزاده حجم این تخلفات را بالا ارزیابی کرد و تاکید کرد: اختلاس یک تومانی در بنیاد شهید به اندازه هزاران میلیارد تومان ارزش دارد چون بحث خون شهیدان در میان است. وی گفت: متاسفانه از غفلت آگاهانه و ناآگاهانه برخی از مدیران بنیاد و شرکت های اقتصادی تابعه که توان و آگاهی مدیریتی لازم را نداشته اند سواستفاده شده است.

جعفرزاده در خصوص میزان اختلاس نیز گفت: در حال حاضر حدودا ۱۷۰ میلیارد تومان تخلف مالی اثبات شده که به نظر من با ادامه بررسی ها مبلغ اختلاس چندین برابر خواهد شد.

وی در پایان تاکید کرد که هنوز تمام گزارش تخلفات به پایان نرسیده و نمی ‌توان در حال حاضر حکمی در خصوص کسی صادر کرد؛ گزارشات در حال بررسی است و باید منتظر ماند تا بررسی­‌ها کامل انجام شود.

منبع: اقتصادپرس
:::

۲ دیدگاه

  1. محمد :

    متاسفانه شرکت های اقتصادی بنیاد زیر نظر سازمان اقتصادی کوثر است ودر راس سازمان یکی از وزرای دولت نهم و هر روز شاهد یک مسئله جدید هستیم .امیدوارم هرچه زودتر رایحه دولت تدبیر وامید به این سازمان اقتصادی هم بوزد .

  2. محبوب محمد نژاد :

    با سلام بنده جانباز ده در صد هستم ۵ سال پیش به ما برگه به اصطلاح سهام عدالت دادند و تا حالا هیچ خبری نه از سود و نه از مبلغش خبری نیست و ضمنا بنیاد هیچگونه خدماتی به ما ارایه نمی دهد فقط اسم ما جانباز هست ولی در سایه مدیران انقلابی و مومن این همه اختلاس صورت می گیرد و کسی هم پاسخگو نیست وقتی می رویم از بنیاد درخواست وام می کنیم معرفی به یکی از بانکها می نویسند به مبلغ یک میلیون تومات که گرفتن ان وام هم از هفت خوان رستم می گذرد با این گرانی و تورم واقعا مسخره است یک میلیون وام انهم اگر ضامن پیدا کنی در زمان جنگ سرباز امام زمان بودیم ولی حالا شدیم شهروند درجه سه و کسی هم به داد ما نمی رسد و خودشان هم از عدالت و انسانیت صحبت می کنند والسلام

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

+ 30 = 32