۱۸:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۱

آغاز بکار ۴ دانشگاه ویژه دختران از مهر ماه

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):

علی اکبر متکان در نشست خبری، با بیان اینکه در سال ۵۷ تعداد ۲۲۳ مرکز آموزش عالی در کشور وجود داشت، اظهارکرد: در سال ۸۴ تعداد ۱۳۰۰ مرکز و در سال ۸۸ تعداد ۲۱۵۹ مرکز داشتیم که تعداد مراکز آموزش عالی در سال ۹۱ با افزایش ۱۱ برابری نسبت به سال ۵۷ به ۲۵۰۴ مرکز رسید که ایجاد اکثر این دانشگاه‌ها به دلیل پیگیری نمایندگان مجلس این شهرها بوده است.

جای تاسف است که می‌گویند سیاست وزارت علوم تفکیک جنسیتی است

وی با اشاره به ایجاد دانشگاه‌های ویژه دختران به عنوان یکی از فعالیت‌های خوب دولت دهم، گفت: جای تاسف است که می‌گویند سیاست وزارت علوم تفکیک جنسیتی است، آنچه که دکتر دانشجو به ما دستور داد و بر آن تاکید شد ایجاد دانشگاه‌های دخترانه بود، اما بعضی از دانشگاه‌ها ایده خودشان بود که دانشجوهای خود را تفکیک کنند.

وی با بیان اینکه همه جای دنیا دانشگاه تک جنسیتی دارد، اظهارکرد: ما اقدام به انجام این کار کردیم تا خانواده‌هایی که می‌خواهند فرزندشان در یک دانشگاه دخترانه درس بخواند، قدرت انتخاب داشته باشد.

۱۳ دانشگاه تک‌جنسیتی درداخل کشور دانشجو دارند

متکان با بیان اینکه در حال حاضر ۱۳ دانشگاه تک‌جنسیتی درداخل کشور دانشجو دارند، اظهارکرد: این دانشگاه‌ها شامل دانشکده صنایع غذایی بهار، مرکز آموزش عالی الشتر، مرکز آموزش عالی کوهدشت، دانشگاه فاطمیه نهاوند، دانشگاه الزهراء ساوجبلاغ، دانشگاه کوثر بجنورد، حضرت نرجس رفسنجان، مرکز آموزش عالی حضرت خدیجه اردکان، دانشگاه قائن و دانشگاه حضرت معصومه قم است.

آغاز بکار ۴ دانشگاه ویژه دختران از مهر ماه

وی با بیان اینکه چهار دانشگاه ویژه دختران نیز از مهرماه سال جاری پذیرش دانشجو خواهند داشت، تصریح کرد: این مراکز نیز مراکز آموزش عالی میناب، دانشگاه تکنولوژی حضرت زینب سبزه‌وار، دانشگاه ریحانه شاهرود و فرزانگان سمنان هستند.

به گفته وی ۱۳ دانشگاه نیز برای ایجاد دانشگاه تک‌جنسیتی در دست بررسی هستند.

نمایندگان شهرهای مختلف اصرار دارند دانشگاه‌های تک جنسیتی در شهرهایشان ایجاد شود

متکان با بیان اینکه نمایندگان مجلس خودشان پیگیر این موضوع هستند، گفت: نمایندگان شهرهای مختلف نیز از این موضوع استقبال کردند و اصرار دارند که این مراکز در شهرهایشان ایجاد شود. همچنین مراجع عظام نیز از این موضوع استقبال کردند.

وی با اشاره به اینکه یکی از کارهای خوب وزارت علوم ایجاد سازمان دانشجویان بود، گفت: این بحث از سال ۷۹ مطرح بود که عملی نشد، اما در سال گذشته با پیگیری‌های وزارت علوم این موضوع محقق شد، هم اینکه مرکز جذب وزارت علوم، مرکز نظارت و ارزشیابی، شبکه زنان دانشمند جهان اسلام و مرکز راهبری اتحادیه جهانی اساتید مسلمان، مراکز جدید ایجاد شده در سال‌های گذشته است.

متکان با بیان اینکه وزارت علوم تشکیلات متمرکزی برای خیرین نداشت، گفت: ما کمیته خیرین را بنا نهادیم که برای این کار از دانشگاه کاشان کمک گرفتیم که در این حوزه بسیار فعال بود.

معاون مالی وزارت علوم با اشاره به فعالیت‌های خیرین در ایجاد پروژه‌های دانشگاهی، اظهارکرد: خیرین تاکنون در ۱۲۵ پروژه با مساحتی بالاتر از ۳۹۲ هزار و ۶۹۰ متر مربع مشارکت داشتند که از این تعداد ۸۹ پروژه با مساحت ۲۶۹ هزار و ۵۰۰ متر مربع ساخته شده و ۳۶ پروژه با مساحت ۱۲۳ هزار و ۱۹۰ مترمربع در حال ساخت هستند.

متکان خاطرنشان کرد: از این تعداد پروژه ۱۷ آموزشی و ۱۵ رفاهی و چهار پروژه کمک‌آموزشی بود که مبلغ کل آورده خیرین ۱۹۰ میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه وزارت علوم نیز در این پروژه‌ها شرکت کرده است، اظهار کرد: وزارت علوم نیز از بودجه متمرکز خود در پروژه‌های خیرین ۵۰ درصد را می‌پردازد که در سال ۹۱ وزارت علوم حدود شش میلیارد تومان در ۱۷ پروژه کمک کرد.

اقدامات زیربنایی کمیته خیرین وزارت علوم

معاون اداری و مالی وزارت علوم با اشاره به اقدامات زیربنایی کمیته خیرین وزارت علوم از آبان‌ماه ۹۰ تا خردادماه ۹۲، گفت: از جمله این اقدامات می‌توان به تصویب عضویت خیرین در هیات امنای دانشگاه‌ها، تاسیس جامعه خیرین دانشگاه‌ساز کشور، اخذ مجوز انتشار ویژه‌نامه خیرین آموزش عالی، راه‌اندازی و رونمایی از سامانه اطلاعات خیرین و واقفین آموزش عالی کشور، راه‌اندازی تارنمای کمیته خیرین وزارت علوم، راه‌اندازی کمیته، بنیاد و ستاد خیرین در ۲۷ دانشگاه، برگزاری جشنواره تقدیر و تجلیل از خیرین در ۱۵ دانشگاه و برگزاری اولین نشست رابطین دانشگاهی اشاره کرد.

وی افزود: همچنین اطلاعات خیرین و واقفین آموزش عالی جمع‌آوری شد که ۲۲۰ خیر و ۲۵ واقف آموزش عالی شناسایی شدند و اطلاعات ۱۲۵ پروژه خیرساز و ۴۰ پروژه موقوفه ثبت و ضبط شد.

معاون اداری و مالی وزارت علوم با اشاره به اقدامات این کمیته در حوزه حمایت‌های دانشجویی، تصریح کرد: در این زمینه صندوق‌های قرض‌الحسنه و خیریه دانشجویی در پنج دانشگاه کشور راه‌اندازی شد و از دانشجویان بی‌بضاعت و ازدواج‌های دانشجویی حمایت شد.

افزایش فوق‌العاده حقوق اساتید و کارکنان وزارت علوم در دولت دهم

وی با بیان اینکه ما در سال دوم دولت دهم افزایش فوق‌العاده حقوق اساتید و کارکنان وزارت علوم را داشتیم، اظهارکرد: این افزایش حقوق علاوه بر افزایش سالانه حقوق کارمندان بود که برای مربیان ۳۵۰ هزارتومان، برای استادیار ۵۰۰ هزار تومان، دانشیار ۶۰۰ هزار تومان و استاد تمام ۷۰۰ هزار تومان افزایش فوق‌العاده حقوق در نظر گرفته شد.

متکان افزود: همچنین حقوق پرسنل وزارت علوم در دانشگاه‌ها از ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان افزایش یافت که از اواخر سال ۹۰ اعمال شد.

عملکرد معاونت مالی در حوزه دانشجویی

وی با اشاره به اقدامات معاونت اداری و مالی در زمینه حمایت از فعالیت‌های دانشجویی در دولت دهم، گفت: یکی از این بحث‌ها طرح ولایت است که در این چهارسال با هماهنگی دانشگاه‌ها این طرح در حجم ۳۰۰۰ نفر برگزار شد که در حال حاضر نیز این طرح در دانشگاه صنعتی اصفهان برای ۱۵۰۰ دانشجوی پسر و دانشگاه شهرکرد برای ۱۵۰۰ دانشجوی دختر در حال برگزاری است.

به گفته متکان در دولت دهم از راهیان نور در سطوح بسیج اساتید و دانشجویی حمایت لازم به عمل آمد.

به گزارش ایسنا،معاون اداری و مالی وزارت علوم با اشاره به ایجاد سامانه اتوماسیون اداری در آموزش عالی کشور در دولت دهم، تصریح کرد: در حال حاضر ارتباط بسیار گسترده‌ای در این زمینه شکل گرفته است. ما در ابتدای سال ۸۸ وضعیت‌مان از لحاظ سامانه بسیار ضعیف بود که با ایجاد سامانه‌های مختلف در حال حاضر ارتباط دانشگاه‌ها، دولت و وزارت علوم و سایر دستگاه‌های اجرایی از طریق اتوماسیون انجام می‌شود که به همین دلیل در جلسه دولت بین دبیرخانه‌های اجرایی کشور وزارت علوم مقام اول را کسب کرد.

متکان با بیان اینکه آموزش ضمن خدمت اساتید در این سال‌ها به خوبی انجام شد، گفت: در سال ۸۸ ،۶۴۰۰ نفرساعت دوره‌های آموزشی ضمن خدمت برای اساتید برگزار شد که در طی سال‌های ۸۹، ۹۰ و ۹۱ این آموزش‌ها ۲۴۰ هزارنفر ساعت افزایش یافت.

منبع: انتخاب

:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

- 1 = 4