۱۲:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۱

بیانیه انجمن های اسلامی فارس در اعتراض به انزوای سیاسی دانشگاه ها

وزارت علوم به جای بها دادن به تشکل های دانشجویی و ایجاد شور و نشاط اجتماعی لازم در دانشجویان نه تنها از همکاری با آنان خودداری می کند بلکه با شروع سال جدید با ابلاغ آیین نامه در نحوه برگزاری امتحانات پایانی در جهت اتمام هر چه سریع تر تقویم آموزشی دانشگاه قبل از انتخابات تلاش می کند که این خود نه تنها مانع خلق انگیزه و علقه کاوش علمی و کنکاش سیاسی در مسائل اجتماعی و سیاسی می شود،

JONBESH«مبارزه» (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): جمعی از انجمن های اسلامی دانشجویان منطقه فارس در بیانیه مشترکی به سیاستهای سلبی مسئولان دانشگاه ها در ایام انتخابات و به وِیژه تغییر زمان امتحانات اعتراض کردند.

متن کامل این بیانیه که نسخه ای از آن به سایت مبارزه ارسال شده، به شرح زیر است:

بیانیه انجمن های اسلامی دانشجویان فارس

در اعتراض به انزوای سیاسی دانشگاه ها در سال حماسه سیاسی

«وَلا تَقفُ ما لَیسَ لَکَ بِهِ عِلمٌۚ إِنَّ السَّمعَ وَالبَصَرَ وَالفُؤادَ کُلُّ أُولٰئِکَ کانَ عَنهُ مَسئولا ﴿اسراء: ۳۶)

از آنچه به آن آگاهی نداری، پیروی مکن، چرا که گوش و چشم و دل، همه مسؤولند.»

اصطلاح «دانشجوی سیاسی» از مواردی است که به کرات در کلام ارزشمند حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفته است که قشر جوان دانشگاهی می بایست همواره نسبت به اتفاقات و اخبار روز حساس بوده، و نیز به مسائل مورد مواجه جامعه واکنش نشان دهند. محیط دانشگاه و جوان دانشجو، رتبه و رسالتی تاریخی دارند که آن را از دیگر جریان ها و نهادها متمایز می‌کند و همین ویژگی باعث ایفای نقشی موثر از سمت دانشگاهیان و فعالین دانشجویی در فضای جامعه می‌شود و برای عمل به رسالت خود باید از آزادی‌های مختلف برخوردار باشد تا در آن صورت شاهد شکوفایی و شکل‌گیری اندیشه‌ و تفکرات نوین در دانشگاه‌ها باشیم. جنبش دانشجویی آنقدر ریشه دار و تأثیرگذار هست که باید آن را آزاد گذاشت تا نفس خود را آنچنان که می باید مستعد کند؛ اما دوصد حیف، باید اذعان کرد که وضعیت فعلی دانشگاه‌ های کشور از این منظر به اصلا مطلوب نیست. اگر چنانچه دانشجو – به معنای عام – فی نفسه می‌تواند با استکبار، ظلم، ستم و بی‌عدالتی مبارزه کند، ولی مقدمه اش این است که فضا برای آنها باز باشد و بتوانند خودشان را نشان دهند، ولی امروز در دانشگاه‌ اساسا شاهد این مساله نیستیم.

به بیانی قاطع می توان گفت که همواره یکی از بسترها و محورهای اصلی روشنگری و آگاهی‌بخشی مردم در جامعه از طریق دانشجویان، دانشگاه‌ها بوده‌اند و نمی‌توان از نقش بی‌بدیل و پویای دانشگاه در روشنفکری دینی و انقلابی در برهه های مختلف غافل شد و کسانی که این نقش را انکار می کنند، خودشان بدون آگاهی، یک دید ابزاری و شتابزده را تقویت می‌کنند.

اما بحث این است که آیا آن مجموعه وظایفی که برای دانشگاه تعریف شده است ادا می شود؟ آیا در جهت آن مولفه های نوینی که به توصیف مقام معظم رهبری “مرزها را باید شکست” عملی در خور توجه صورت گرفته است؟ یا اینکه تنها به پر کردن جاهای خالی جدول اکتفا می شود؟

اگر دانشگاه بخواهد در انتخابات حضوری پویا داشته باشد، مستلزم حضور نامزدها و طرفدارانشان و بحث آزاد پیرامون برنامه‌ها و راه و روش آنان و پاسخ مثبت دانشجویان به شنیدن و بلکه انتقاد کردن به برنامه‌های کاندیداهاست. حال آنکه در عمل شاهد آن هستیم با برگزاری یک مناظره ساده که کف مطالبه دانشجویی است در محیط دانشگاه نیز مخالفت می شود. وزارت علوم به جای بها دادن به تشکل های دانشجویی و ایجاد شور و نشاط اجتماعی لازم در دانشجویان نه تنها از همکاری با آنان خودداری می کند بلکه با شروع سال جدید – آنهم در سالی که رهبری معظم انقلاب آن را سال ایجاد حماسه سیاسی خوانده اند – با ابلاغ آیین نامه در نحوه برگزاری امتحانات پایانی در جهت اتمام هر چه سریع تر تقویم آموزشی دانشگاه قبل از انتخابات تلاش می کند که این خود نه تنها مانع خلق انگیزه و علقه کاوش علمی و کنکاش سیاسی در مسائل اجتماعی و سیاسی می شود، بلکه لطماتی را بر فرآیند علمی و پژوهشی دانشگاه خواهد گذاشت که اذهان را یادآور آن جمله معروف ” ما را به خیر تو امید نیست شر مرسان” می اندازد.

در یک چنین محیطی، متمرکز و امنیتی نه تنها به دستاوردهای بالای علمی هم دست نخواهیم یافت بلکه از طرفی رسالت دانشجویی نیز به خوبی اجرایی نمی‌شود. برخورد افراطی با استاد یا دانشجو، کشور را نه تنها به اهداف و خواسته های از پیش تعیین شده علمی  که به مقاصد سیاسی- اجتماعی نیز نخواهد رساند. با کمال تاسف شدید شاهد این مساله بوده‌ایم که از یک سو مدیران بالادستی نگاه تمرکزگرایانه نسبت به اداره فضاهای دانشگاهی دارند و از سوی دیگر هم مسئولان زیرمجموعه درک درست و قابلیت لازم را ندارند. در پاره ای مواقع نیز به محض آنکه استقلالی اعطا می‌شود، برخوردهای جناحی و گزینش‌های سیاسی آغاز می‌شود و متأسفانه این امر بهانه را در اختیار افرادی خواهد گذاشت که آن‌ها نیز منویات سیاسی خود را به طور متمرکز و سلیقه ای اعمال کنند.

انجمن های اسلامی دانشجویان به مسولین زیربط هشدار می دهند؛ با ایجاد شرایط ایزوله و ادامه ی این روند در فضای دانشگاه، بستر را برای رفتار شتابزده دانشجو فراهم می آورند و در نتیجه در پس این عمل نتایج غیر قابل جبرانی به بار خواهد آورد که فرداها می بایست پاسخگو باشند. چرا که اگر خواستار آن هستیم که دانشجوی ایران اسلامی به مسایل فرهنگی، معرفتی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و اخلاقی توجه داشته باشد، باید زمینه این توجه را فراهم کنیم و آزادی‌های لازم نظیر بیان و پس از بیان، بستر تضارب افکار، آزاداندیشی و ملزومات آزاداندیشی را فراهم سازیم؛ و نیز از برخوردهای شتابزده، احساسی، عاطفی و استفاده‌های ابزاری تبری بجوییم.

در پایان یادآور  می شویم، افراد و جریانات مشکوک که نه درکی از ماهیت جنبش دانشجویی و نه درکی از پژوهش و علم آموزی دارند و از روی غرض ورزی تنها خواهان آن هستند که هرچه سریع‌تر به اهداف از پیش تعیین شده و غیر کارشناسی خود برسند، که با ادامه این روند در این مقطع سرنوشت ساز، علاوه بر اینکه اهداف انقلاب و نظام اسلامی در باب نظام آموزش عالی تحقق نخواهد یافت که دچار یک عقبگرد اساسی نیز خواهیم شد. و نیز متذکر می شویم؛ باید نگاه بازیگرانه و صرفا کنترلی به دانشگاه ها کنار گذاشته و کوشش شود دید متفاوتی به فعالیت های خودجوش در  محیط های آموزشی و در مجموع عرصه اجتماعی جایگزین نگاه حاضر شود.

پایان متن

۲ دیدگاه

  1. . :

    تحکیم فارس نداریم
    تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

  2. [...] ها در ایام انتخابات و به وِیژه تغییر زمان امتحانات اعتراض کردند. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی [...]

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

- 4 = 2