۰۷:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۴ رييس هيات تحقیق‌وتفحص خبر داد

ناپدید شدن اسناد تفحص از تامین اجتماعی

20‌هزار صفحه از پرونده تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی گم شده است؛ صفحاتی که در دولت گذشته در سازمان تامین اجتماعی نگهداری می‌شده است. هرچند هنوز دو‌هزار صفحه از اسناد تحقیق و تفحص در جای خود در کمیسیون اصل 90 مجلس باقی است.رییس هیات تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی گفته است که مسئولان گم شدن پرونده‌های تامین اجتماعی را به دادگاه می‌کشانیم.

mahjoobمبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): «علیرضا محجوب» رییس هیات تحقیق‌وتفحص از سازمان تامین اجتماعی روز گذشته از مفقودشدن ۲۰‌هزارصفحه از اسناد تحقیق‌وتفحص پیشین مجلس هشتم از تامین اجتماعی که در این سازمان نگهداری می‌شد خبر داد. وی همچنین گفت: «دو‌هزارصفحه از اسناد مربوط به تحقیق‌وتفحص از این سازمان که در کمیسیون اصل ۹۰ نگهداری می‌شد در دسترس است.»ماجرای ناپدیدشدن مدارک مربوط به تفحص از سازمان تامین اجتماعی و شرکت‌های تابعه آن چندی قبل در رسانه‌ها انتشار یافت و سلیمان جعفرزاده از اعضای تیم تحقیق‌وتفحص از تامین اجتماعی آن زمان در گفت‌وگو با سایت «قانون» گفته بود: «تمام اسناد به‌دست آمده از تخلفات سازمان تامین اجتماعی که حجم آنها چندین کارتن را تشکیل می‌داد در داخل اتاقی در جنب کتابخانه مرکزی سازمان نگهداری می‌شد که کلید آن فقط در اختیار گروه تفحص‌کننده قرار داشت اما وقتی چندی بعد نمایندگان جهت مراجعه به اسناد به‌دست آمده به محل نگهداری رجوع کردند با حیرت تمام متوجه شدند که اثری از اتاق محل نگهداری اسناد نیست و بنا به‌دلیل نامعلوم دیوارهای اتاق تخریب‌شده و اتاق محل نگهداری از اسناد در سالن ادغام شده است.»محجوب در نشست خبری روز گذشته خود با ارایه گزارشی از فرآیند تحقیق‌وتفحص از این سازمان گفت: گزارش اول این هیات متاسفانه در مجلس هشتم در صحن علنی قرائت نشد که اگر این کار انجام می‌گرفت امروز جلو بسیاری از تخلفات گرفته می‌شد. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: «در دی ماه سال گذشته طرح تحقیق‌وتفحص از سازمان تامین اجتماعی در کمیسیون مربوطه رسیدگی شد و در نهایت با ابلاغ احکام اعضای این هیات در اواخر تیرماه کار این هیات شروع شد و در اولین اقدام از وزیر وقت درخواست کارشناس و ارایه اطلاعات و پرونده‌هایی که مجلس به امانت در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار داده بود را خواستار شدیم، اما متوجه شدیم که بسیاری از پرونده‌ها در دولت گذشته مفقود شده است و مسببان این امر حتما برای پاسخگویی به دادگاه احضار خواهند شد.» رییس هیات تحقیق‌وتفحص از سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه دو‌هزارصفحه از گزارشات سازمان تامین اجتماعی در اختیار کمیسیون اصل ۹۰ قرار دارد و به علت کمبود جا ۲۰‌هزارصفحه در سازمان تامین اجتماعی نگه داشته می‌شد، گفت: «این ۲۰‌هزارصفحه در دولت گذشته مفقود شده است و مجلس دسترسی به این پرونده‌ها ندارد.» نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه این هیات تا پایان کار خود تنها دو ماه وقت دارد، اما مدارک کافی به دست ما نرسیده است، بیان کرد: به همین دلیل کمیته‌ای برای کشف حقیقت تشکیل داده‌ایم و کسانی که در مقابل قانون کوتاهی کنند، تکلیفشان در محاکم قضایی روشن خواهد شد. نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: در شرکت «شستا» مهم‌ترین ایراد عدم اجرای قانون برنامه است که باید سازمان و این شرکت از حالت بنگاه‌داری به سهامداری رویکرد نشان دهند که تاکنون این اتفاق نیفتاده است. رییس هیات تحقیق‌وتفحص از سازمان تامین اجتماعی در ادامه نشست خبری از مردم و مسوولان درخواست کرد تا اگر اسنادی درخصوص تخلف شرکت سازمان تامین اجتماعی و شستا دارند تا پایان شهریورماه این اسناد را در اختیار هیات تحقیق‌وتفحص قرار دهند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از موارد تحقیق‌وتفحص از سازمان تامین اجتماعی روزنامه خورشید است، تصریح کرد: این روزنامه متعلق به این سازمان است. رییس هیات تحقیق‌وتفحص از سازمان تامین اجتماعی در ادامه افزود: با تغییر دولت و روی‌کارآمدن مدیریت جدید در سازمان تامین اجتماعی قول‌هایی برای همکاری داده شده است، اما ملاک برای ما ارایه مدارک است. وی گفت: سود سازمان تامین اجتماعی باید سالانه حدود ۱۰‌هزارمیلیاردتومان برای بازنشستگان باشد که در حال حاضر این مقدار به دو‌هزارمیلیارد تومان هم نمی‌رسد.
محجوب با بیان اینکه مهم‌ترین نکته در تحقیق‌وتفحص مربوط به گزارشات مالی و تلفیقی سازمان می‌شود، اعلام کرد: به جهت به‌موقع اعلام‌نشدن گزارشات مالی از سوی بازرسان سازمان، حساب سازمان مردود اعلام شده و گزارش مالی سه سال گذشته نیز به دلیل عدم ارایه به‌موقع گزارش از سوی بازرسان رد شده است، این موضوع را حتی بازرسان اداره دارایی هم در گزارشات خود ذکر کرده‌اند.
نماینده مردم تهران در مجلس درخصوص اینکه اگر مدارک مورد نیاز از سوی سازمان تامین اجتماعی به این هیات داده نشود، آیا بحث سوال یا استیضاح وزیر در دستور کار قرار خواهد گرفت؟ گفت: طبق ماده ۲۱۵ در صورتی‌که تخلفات این سازمان مشخص شود، استیضاح وزیر در دستور کار قرار خواهد گرفت.
رییس هیات تحقیق‌وتفحص از سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا با وزیر جدید جلسه‌ای در این خصوص داشتید، نیز بیان کرد: در روز سوم انتصاب ایشان جلسه‌ای با آقای ربیعی داشتیم که وی در تماسی تلفنی با مدیران «شستا» از آنان خواست تا برخی موضوعات را رسیدگی کنند. در حالی تحقیق‌وتفحص از تامین اجتماعی در مجلس نهم کلید خورد که نتایجش در مجلس پیشین روی قرائت را به خود ندید و شایعات درباره تخلف هزارمیلیاردی در تامین اجتماعی نه تایید شد و نه تکذیب. عزیزی، رییس کمیسیون اجتماعی مهم‌ترین موارد تحقیق‌وتفحص مجلس را نحوه پاداش‌هایی که در شرکت‌های سرمایه‌گذاری وابسته به تامین اجتماعی «شستا» هزینه شده، خرید مواد بیمارستانی با ارز دولتی و فروش آن با نرخ آزاد و انتصابات غیرقانونی عنوان کرده بود. وی درباره مصوبه کمیسیون اجتماعی مجلس مبنی بر تحقیق‌وتفحص از سازمان تامین اجتماعی گفته است طرح تحقیق‌وتفحص از این سازمان در کمیسیون اجتماعی مطرح و با ۹ رای موافق، شش رای مخالف و یک رای ممتنع تصویب و برای بررسی به صحن علنی مجلس ارسال شد تا مراحل دیگر را طی کند.

taminejtemai
حالا هیات تحقیق‌وتفحص از تامین اجتماعی فقط دوماه فرصت دارد تا گزارش خود را به اتمام برساند و زمزمه‌های عدم همکاری با تیم تحقیق‌وتفحص همچنان به گوش می‌رسد هرچند ربیعی، وزیر کار گفته از تحقیق‌وتفحص استقبال می‌کند. اینها در حالی است که نمایندگان مجلس از پاداش هزار سکه‌ای، عضویت یک فرد در هیات مدیره ۱۰ شرکت شستا، حقوق ۱۵ میلیونی مدیرعامل یکی از شرکت‌های زیرمجموعه تامین اجتماعی، پاداش‌های صوری که کمترین مبلغ آن۴۰۰ میلیون تومان است و… خبر می‌دهند و به گفته محجوب گزارش عملکرد مالی این سازمان در سه‌سال گذشته و زمان مدیریت مرتضوی مردود اعلام شده است. حال باید دید این گزارش دومین تحقیق‌وتفحص از تامین اجتماعی روی صحن علنی مجلس را به خود می‌بیند یا خیر.

منبع: روزنامه شرق

:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

+ 88 = 98