۰۷:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۱

بشار اسد: اخوان‌المسلمین از دین سوءاستفاده کردند

بشار اسد گفت: منظور ما از صحبت درخصوص اسلام سیاسی، اصطلاحی است که هم‌اکنون در ارتباط با اخوان‌المسلمین و شبیه آن به کار گرفته می‌شود، منظور احزابی هستند که از دین به نفع اهداف کوته‌بینانه و گروهی خود سوءاستفاده می‌کنند.

asad«مبارزه» (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): بشار اسد، رییس جمهور سوریه در پاسخ به این سوال که مصاحبه اخیر شما با روزنامه الثوره مورد اهتمام تمامی مردم قرار گرفت. به ویژه بخشی که درخصوص سقوط پروژه اسلام سیاسی بود، ما در حزب بعث عربی سوسیالیستی همانند دیگر احزاب سوریه از ریشه‌ها و وابستگی‌های دینی به دور می‌باشیم، بنابراین چگونه آن را بفهمیم و درک نماییم که آیا مهم‌ترین هم‌پیمانان ما در منطقه ایران و حزب‌الله می‌باشند، آنان احزاب دینی و اسلام سیاسی نیستند؟ گفت: در این خصوص ما باید کاملا به وضوح سخن به میان آوریم و به هیچ‌کس اجازه صید از آب گل‌آلوده ندهیم. منظور ما از صحبت درخصوص اسلام سیاسی، اصطلاحی است که هم‌اکنون در ارتباط با اخوان‌المسلمین و شبیه آن به کار گرفته می‌شود، منظور احزابی هستند که از دین به نفع اهداف کوته‌بینانه و گروهی خود سوءاستفاده می‌کنند.
وی افزود: گروهی که منظور ما بود یعنی اخوان‌المسلمین و شبیه آن است که از دین سوءاستفاده کرده و مانند ماسک و روبند از آن بهره می‌جویند و دین را به انحصار خود در می‌آورند و دیگران را تکفیر می‌نمایند. زمانی که از نظر سیاسی با آنان همراهی نمی‌کنید از نظر آنان شما شرعا با خدا نیستید… این مساله با ایران و با حزب الله انطباق نمی‌کند… آنان با مردم از بعد دینی و طایفه‌ای تعامل نمی‌کنند، بلکه تعامل با مردم از بعد ملی و سیاسی می‌باشد و هیچ تفاوتی با کشورها و طرف‌هایی که با آنان تعامل دارند قائل نمی‌شوند مگر براساس اصول و منافع سیاسی و مسائل راهبردی…

بشار اسد تاکید کرد: بنابراین می‌بایست میان کسی که از دین برای منافع و مقاصد کوته‌نظر و گروهی خود استفاده می‌نماید و کسی که به دین جهت دفاع از مسائل مشروع و عادلانه استناد می‌کند، تمیز قائل شد. اینجا از تعبیری که از یکی افراد شنیدم که فکر می‌کنم با گروه اخوان‌المسلمین و شبیه آن منطبق می‌باشد، بهره می‌جویم و آن هم چیزی است که به اسلام خوارج نامیده می‌شوند زیرا خوارج، اولین کسانی بودند که از خشونت در دین استفاده نمودند و اولین کسانی بودند که دین را آنگونه که می‌خواستند در راستای اهداف سیاسی کوته‌بینانه و گروهی خود تفسیر می‌نمودند.

وی افزود: خوارج با مسلمانان سخت‌گیری می‌کردند و با دیگران تساهل به خرج می‌دادند و این همان چیزی است که اکنون اخوان‌المسلمین انجام می‌دهد. با هم‌کشیان و هموطنان و هم قوم خود سخت‌گیری به عمل می‌آورند و با اسرائیلی‌ها و غربی‌ها عموما تساهل به خرج می‌دهند و از آنان جز کسب رضایتمندی آنان چیزی نمی‌خواهند.

منبع: ایسنا
:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

6 + 3 =