۰۸:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۷

احمدی‌نژاد از برنامه‌های بعد از ریاست جمهوری خود هم گفت

دولت در همه امور کشور اشراف داشت. جلوگیری از ریخت و پاش ها صورت گرفت. همه تعهد دادند کار شخصی اقتصادی نکنند و تقریبا این موضوع اتفاق افتاد و دیدید که همه دستگاه ها بسیج شدند که بتوانند یک مورد سوءاستفاده علیه اعضای اصلی دولت پیدا کنند که نتوانستند الحمدلله. و نیست.

ahmadiمبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):

شبکه اول سیما در ساعات پایانی روز یک‌شنبه شاهد گزارش احمدی‌نژاد از اقدامات و عملکرد دولت وی بود. طبق سخنان پیشین احمدی‌نژاد، این برنامه زنده، گزارش یکی مانده به آخر احمدی‌نژاد است. وی فقط یک فرصت دیگر برای حلالیت‌طلبی  و تشکر از مردم خواهد داشت. رئیس دولتهای نهم و دهم در مورد برنامه‌های بعدی خود هم سخن گفت.

پاسخ احمدی‌نژاد به اتهام بی‌برنامه بودن دولتهای وی

* احمدی‌نژاد در پاسخ به این سوال که دولت شما متهم به بی‌برنامگی بوده و انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی هم در این راستا تلقی شده است، گفت: اولاً به عنوان مقدمه باید بگویم که هشت سال کار فراوان دولت بنده در یک گزارش نمی‌گنجد ولی با دوستانمان صحبت کردیم و بنا شد در یک قالب مشخصی، بخشی از دستاوردها و مبانی نظری دولت را بیان کنیم.

* من در صداوسیما هم به سوال شما پاسخ دادم. ما از روز اول می‌دانستیم چه باید بکنیم. شاید اولین دولتی هستیم که از روز اول با برنامه حرکت کردیم در تمام بخش‌ها. من همه‌ی این برنامه ها را نوشته‌ام و مکتوب دارم. اصول برنامه‌هایمان تا آخر حفظ شد. ما حتی یک ساعت بی برنامه نبودیم که ندانیم چه کار می‌خواهیم بکنیم و عاطل و باطل باشیم.

* البته هیچکس نمی‌تواند صددرصد زوایا را ببیند اما جهت‌های اصلی را داشتیم.

* عوام‌فریبی است که از اینکه عنوان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برداشته شد، نتیجه بگیریم که دولت بی‌برنامه بوده است. مگر برنامه فقط مختص این سازمان است؟

ما در جهت احیای قانون اساسی گفتیم که وظیفه برنامه‌ریزی به عهده معاون رئیس‌جمهور است. ساختار را به هم نزدیم، همان کارکردهای سازمان مدیریت را دارند اما هدفمندتر. با معاونت برنامه‌ریزی رئیس‌جمهور یک اصل قانون‌ اساسی را احیا کردیم.

رئیس جمهور: ما اهتمام ویژه‌ای به قانون داشتیم

*ما اهتمام ویژه‌ای به قانون داشتیم. این خادم کوچک که الان گزارش می‌دهد از پایین‌ترین سطوح مدیریتی کار خود را شروع کرده. از معاون فرمانداری بخش داری مرکزی شروع کردم و تقریبا همه رده‌ها را تجربه کردم که قبل از ریاست جمهوری آخرینش شهرداری تهران بود. من نیازهای کشور و چرخه‌ کارها را می‌شناسم. از اول معتقد بودم باید کشور بر اساس قوانین پایه و مادر اداره شود. بدون این قوانین باید همه‌اش بنشینیم و سر و کله هم بزنیم. یکی از اهتمامات ویژه دولت تلاش برای تصویب لوایح قانونی پایه و مادر کشور بود. قریب به اتفاق قوانین پایه و مادر کشور همه‌اش برای این دوره است.

* برای اولین بار لایحه اصل ۴۴ در دولت نهم به مجلس داده شد که تکلیف اقتصاد کشور را مشخص کرد. ۲۰ و چند سال دعوا بود که ما سوسیالیستی هستیم یا سرمایه‌داری هستیم یا …؟ الان مسئله کاملا مشخص شده است.

* لایحه مالیات بر ارزش افزوده که جزو کارهای زیربنایی است و اقتصاد را شفاف می‌کند در این دولت تصویب شد. دیدیم چه کسانی با آن مخالفت کردند.

* ما برای تامین مسکن مردم به مجلس لایحه دادیم.

* لایحه مدیریت حمل و نقل و سوخت جزو کارهای اساسی است که در این دولت انجام شد.

* لایحه هدفمندی یارانه‌ها که همه اقتصاد را تحت تاثیر قرار داد، قانون مبارزه با پولشویی، قانون جامع آب و خاک و … در این دولت ارائه شد.

* الان تکلیف کشور در بخش‌های فراوانی روشن شده است که چه باید بکنیم. مانند کشاورزی و صنعت و مسکن و حمل و نقل و مالیات و …! اینها کارهای دولت است.

* این دولت، قانونمدارترین دولت تاریخ است. قانونمداری را در عمل باید جستجو کرد نه در بازی های سیاسی. من یادم نمی آید در این ۸ سال از چراغ قرمز یا خط ویژه عبور کرده باشیم. در حالی که برخی بخش ها عبور می کنند.

* رئیس جمهور باید از قانون اساسی دفاع کند. من به عنوان نماینده ملت اگر برخی اوقات معترضم به یک مصوبه، اسمش قانون گریزی نیست. یک مورد نتوانستند علیه دولت اثبات کنند. علیرغم اینکه همه دستگاه های نظارتی تجهیز شدند که این کار را بکنند.

* قوانین را نه تنها محترم بلکه تا حدی مقدس می دانیم. آنها که دولت را متهم می کنند میخواهند کارهای خودشان را بپوشانند. چه دلیلی دارد رئیس جمهور قانون را زیر پا بگذارد؟ دولت دنبال منافع شخصی و گروهی نیست چه دلیلی دارد قانون را زیر پا بگذارد.

* مهمترین قوانین کشور در این دولت تدوین و تقدیم مجلس شده و پایه پیشرفت کشور بر اساس قانون در این دولت ریخته شده است.

احمدی‌نژاد: ما کارهای زیربنایی زیادی کردیم

* احمدی نژاد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه می گویند دولت بیشتر به کارهای روبنایی توجه داشته نه زیر بنایی، گفت: اینکه کشور دیوانسالاری سیستمی داشته باشد یک آرزوست. اما آیا آمریکا و اروپا هم الان اینگونه هستند؟

من مخالف دیدگاهی هستم که می گوید در مسیر توسعه باید بخشی از انسانها له شوند. این نگاه غیرانسانی است. امام علی فرمودند کارهای مهم شما را از کارهای جزئی مربوط به تک تک مردم منصرف نکند.

دولت ۳۸ میلیون نامه را جواب داده اما آیا از کارهای زیربنایی بازمانده است؟

* بخش مهمی از کارهای عمرانی در واقع زیرساخت است. وقتی اقتصاد را می خواهی درست کنی تولید را باید سامان بدهی و مقدمه تولید زیرساخت است.

* احمدی‌نژاد افزود: اصل ۴۴ که قانون وسیعی است در دولت اجرا شد. ۱۶ نهاد جدید برای این قانون تاسیس شد. در این دولت واگذاری ها چندین برابر شد که همه‌اش شفاف شفاف بود. اینها کارهای زیربنایی است. اجرای این قانون اساسا زیربنایی است.

* ای کاش اجازه می دادند همان اول همه‌ی گام‌های هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کنیم. همه اقتصاد کشور را این قانون تحت تاثیر قرار داده و زیربنایی است.

* ما صندوق توسعه ملی را به عنوان پشتوانه‌ای برای تولید تاسیس کردیم که اقدامی زیربنایی است.

* بدهی‌هایی داشتیم به گندمکاران که از سال ۷۲ مانده بود و ما آن را تسویه کردیم.

* دولت نقاط کلیدی اقتصاد کشور را مانند مالیات و هدفمندی و اصل ۴۴ دستکاری کرد. من در ۲۴ – ۲۸ سال قبل از این دولت سراغ ندارم که اینقدر کارهای زیربنایی انجام شده باشد. مال صندوق قرض الحسنه و صندوق مهر امام رضا علیه السلام را تاسیس کردیم.

* در چهارماهه اول امسال صادرات غیرنفتی کشور با واردات ما برابر شد. یادمان نرفته قبلاً وقتی ۲۰۰ میلیون دلار به صادرات غیرنفتی اضافه می‌شد جشن می‌گرفتند!

* کدام دولت در گذشته توانسته صادرات غیرنفتی را اینقدر افزایش دهد؟ ما از روز اول با برنامه وارد شدیم. چندین جلسه با صادرکنندگان داشتم و گره ها و نواقص را اصلاح کردیم.

* ۸ سال پیش تلفن موبایل ۲ میلیون تومان بود الان ۲۵۰۰ تومان است که ۲۵۰۰ تومان هم شارژ دارد. یعنی قیمت صفر تومان.

سرعت تغییرات در دولت احمدی‌نژاد

* احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی راجع به جدا شدن مدیران ارشد دولت، گفت: این نشانه برنامه‌دار بودن دولت بود. اگر برنامه نداشتیم، هر کسی کار خودش را می کرد و کسی به او کار نداشت. تعداد تغییرات مهم نیست، برنامه و هدف مهم نیست. بعضی ها اصالت را به این می دهند که فلان آقا حتما باید باشد، ولی ما اصالت را به کاری که برای مردم باید انجام شود می دهیم. اگر هماهنگ بود دستش را می بوسیم اگر هم نبود دستش را می بوسیم و میگوییم برو کنار. اصلا نگاه ما سیاسی نبوده است در این زمینه. برای ما هدف مهم است نه اینکه آدم ها در این پست باشند مهم است.

عدالت و مهرورزی

* عدالت یک هدف آرمانی است. عدالت نسبی و مطلق دو جور است. عدالت مطلق را باید انسان کامل پیاده کند. ولی ما در جهت آن تلاش می کنیم و می دویم. دولت کارهایی کرده و نتایج آن غیرقابل تردید و انکار است.

متاسفانه وقتی برخی‌ها که قبلاً دستشان در کار بوده وقتی می گویند کارهای دولت چیزی نبوده انسان تعجب می‌کند. در سهام عدالت ۴۶ میلیون نفر ساماندهی شدند که کار بسیار مهمی است. یارانه مسکن و مسکن مهر و هدفمندی یارانه‌ها کارهای بسیار مهمی بوده است.

* ما چند بار ثروت را توزیع کردیم. حقوق بازنشستگان و کارمندان رده پایین بالا رفته. ما حتی به زندانیان هم توجه داشتیم. زندانیان بدهکار ناتوان(معسر) را پشتیبانی کردیم و بیش از ۲۰ هزار نفر آنها در دولت‌های نهم و دهم به کمک دولت آزاد شدند.

* ضریب جینی در دولت نهم و دهم به شدت پایین آمد.

* ما دایره مدیریت را شکاندیم که فرصتی برای عدالت فراهم کرد.

روایت احمدی‌نژاد از رابطه دولت وی با نخبگان

احمدی‌نژاد در پاسخ به این سوال که یکی از اتهامات دولت شما کنارگذاردن نخبگان بوده است، گفت: میانگین تحصیلات دولت از دولت های قبلی بالاتر بوده است. ۵-۶ استاد تمام در دولت داریم. دکتراهای جدی جدی در دولت داریم. از آن دکترهای جدی جدی، نه دکترای الکی(خنده)؛ از آن دکترهایی که ۳۰ سال زحمت کشیده اند و درس خوانده‌اند.

* من یک دانشگاهی هستم، وقتی رئیس دولت که دانشگاهی است به او می‌گویند علمی نیستی پس چه کسی علمی است؟(خنده)

* از جمله کارهایی که دولت انجام داد، تاسیس بنیاد ملی نخبگان است. صندوقی را برای حمایت از نخبگان و صندوق دیگری را برای حمایت از فناوری های دانش بنیان تاسیس کردیم. کارهای زیربنایی زیادی در این زمینه ایجاد کردیم.

* ما ۲-۳ سال است که مقام اول را در سرعت پیشرفت علمی در دنیا داریم. آیا دولت در اینها هیچ نقش و تاثیری ندارد؟ چه طور وقتی گوجه فرنگی ۲ هزار تومان گران می شود می گویند کار دولت است ولی وقتی موشک به فضا می فرستیم می گویند به دولت ربطی ندارد؟

* ۱۲ هزار سانتریفیوژ در حال گردش در کشور داریم که ۵ هزار تای دیگر آماده کلید زدن هستند.

* در این دوران یک جهش علمی اتفاق افتاده است.

* برای اولین بار دانشکده طب سنتی راه‌اندازی کردیم.

* برای اولین بار نظام رتبه‌بندی معلمان را تنظیم کردیم. و قس علی هذا

مدیریت بخش انرژی

* احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی راجع به مدیریت انرژی در کشور گفت: انرژی موتور اقتصاد است. بسیاری از کشورها با مدیریت اقتصاد انرژی پیشرفت کردند.

یک کار خیلی بزرگ دردولت انجام شد که همینطوری از آن عبور کردند. طراحی کارت سوخت بزرگترین طراحی نرم‌افزاری خاورمیانه است بدون شک. اگر کوچک‌ترین خطایی در آن رخ می داد بحران امنیتی در کشور ایجاد می‌کرد. اما آیا چنین اتفاقی رخ داد؟ نمی‌گویم ۱۰۰ درصد را کنترل میکنیم اما نتایج نتایج شگفت‌انگیزی است.

* ما به صادر کننده سوخت تبدیل شدیم. کارت سوخت ریسک بزرگی بود و هیچ دولتی زیر بارش نمی رفت که صرفه‌جویی کند. ما با شجاعت با ملت در میان گذاشتیم و مردم همراهی کردند. دولت های قبل میگفتند ناآرامی اجتماعی اتفاق می افتد.

اگر ستاره خلیج فارس هم راه بیفتد جزو بزرگترین صادرکنندگان سوخت می‌شویم.

الان خودمان صادرکننده تجهیزات گازسوز هستیم. ۱۵ میلیون خودروی گازسوز در کل جهان وجود دارد که ۳ میلیون از آن در ایران است.

برای اولین بار در تاریخ کشور مصرف خانگی سوخت کاهش یافت و مصرف کشاورزی افزایش یافت. یعنی بردن مصرف به سمت تولید.

* باید هدفمندی یارانه ها به طور کامل اجرا شود تا حلقه‌های مدیریت سوخت تکمیل شود. اگر صددرصد آن را اجرا میکردیم سرعت رشد تکنولوژی در کشور هم بیشتر می‌شد.

دفاع از عملکرد فرهنگی دولت

احمدی‌نژاد در پاسخ به اهمیت دادن دولت به عرصه فرهنگ گفت: فرهنگ را ملت حفظ کردند و از این به بعد هم مردم حفظ می کنند. دولت باید موانع را برطرف کند. در فرهنگ اگر تخصصی وارد شویم اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد. الان خودباوری ملی خیلی بیشتر از سال ۸۴ است. امید خیلی بالاست. شجاعت بالاست. آگاهی نسبت به مسائل جهان بالاست. همبستگی ملی در ایران در اوج است. کار دولت در این سطح است اما برخی کارها هم هست باید حمایت شود. فیلم های خوبی ساخته می شود و در سطح جهانی جایزه می گیرند. موانع خودخواهی و تعصب و رقابت های … هم متاسفانه هست ولی کارها دارد در مجموع خوب جلو می رود. در این دوره به اندازه ۲۵ سال اخیر کتاب چاپ شده است.

البته ایران پایگاه هنر است و ما از این حجم کارهای فرهنگی راضی نیستیم. ایران باید جریان سازی فرهنگی در جهان داشته باشد. باید اجازه دهیم هنرمندان پرواز کنند. در عرصه فرهنگ عمومی البته کارهای خوبی شده است.

عشق به ایران و سرزمین و افتخار به ایرانی بودن و البته فرهنگ کار بسیار مهم است که در این عرصه موفقیت های بسیاری به دست آمده است.

* ساده زیستی و پاک دستی مسئولان همه‌اش کار فرهنگی است.

* برای اولین بار میراث معنوی را هم ثبت کردیم. قبلا فقط میراث های محسوس مانند پل و ساختمان و … ثبت می شد. برای اولین بار سند مهندسی فرهنگی را در کشور تاسیس کردیم. ساعت کار زنان سرپرست خانوار را کاهش دادیم.

* برای اولین بار خطر اضمحلال نسل را من مطرح کردیم. برخی فکر میکنند جمعیت یک چیز مکانیکی است که می توانیم هر وقت خواستیم شیرش را می بندیم و هر وقت خواستیم باز میکنیم. وقتی منحنی های جمعیتی را ترسیم کردیم و تحلیل کردیم هشدار دادم برخی ها اعتراض کردند. در حالی که خیلی پیچیده است این موضوع. حالا برخی ها تازه دارند متوجه می شوند. انقراض نسل است، شوخی که نیست.

* ما فرهنگ امامت را در سطح وسیع مطرح کردیم. انسان کامل را مطرح کردیم.

* مساله امامت در ایران مربوط به بعد از اسلام نیست فقط . قبل از اسلام هم مردم ایران به این فرهنگ اعتقاد داشتند.

* در عرصه ورزش برای اولین بار به عنوان تیم اول گروه به جام جهانی صعود کردیم. به لیگ جهانی رفتیم و در المپیک و آسیا افتخار آفریدیم.

* برای اولین بار در المپیاد مهارت در جهان چهارم شدیم.

* در حوزه فرهنگ خاص هم باید کارهای خیلی زیادی انجام دهیم.

روایت احمدی‌نژاد از عملکرد خود در بخش حمل و نقل

* احمدی نژاد در پاسخ به سوالی راجع به وضعیت ترافیک در کشور با توجه به تخصص خود در این عرصه گفت: بیشترین سرمایه گذاری را این دولت برای حمل و نقل عمومی در شهرها و جاده ها کرد. ۹ برابر کل دولت های قبل. وضعیت خیلی بهتر شده است. در سال ۸۴ تعداد کشته جاده ها ۲۸ هزار نفر و مجروحان۸ تا ۱۰ برابر این رقم بود. از همان ابتدای دولتم جلسه گذاشتیم که فکری برای این مساله بکنیم. سالانه بین ۱۰ تا ۱۲ درصد رشد کشته در جاده ها بود. اگر همان روند میخواست ادامه یابد الان به بالای ۶۰ هزار نفر می رسید. اما الان ۸ سال از این دولت گذشته و تعداد خودرو سه برابر شده و تردد هم تقریبا همین قدر است و بیش از دو و نیم برابر سال ۸۴ شده اما تعداد کشته‌های سال ۹۱ زیر ۱۹ هزار نفر بود. بالاترین سرعت کاهش نرخ کشته ها در جاده در کشور ایران به دست آمد. هرچند همین رقم هم باید کاهش یابد و همین هم زیاد است.

جاده ها را اصلاح کردیم و تجهیزات کنترلی نصب کردیم و پایگاه های هلال احمر و بیمارستانهای مجهز و … را به کار گرفتیم. بیش از ۱۰۰ فعالیت در این زمینه انجام شده که محصولش کاهش کشته‌هاست.

البته ۱۹ هزار نفر کشته جاده هم غم سنگینی است اما اگر روند سابق میخواست ادامه یابد، به ۶۰ هزار نفر می‌رسید.

وعده‌های احمدی‌نژاد برای واگذاری زمین

* احمدی‌نژاد در پاسخ به این سوال که رقم هایی که درباره وسعت ایران گاهی عنوان می‌کنید با رقمی که در کتاب‌های جغرافیا هست، تفاوت می‌کند، گفت: رقم شما رقم قلابی است. اینکه گفتیم به هر نفر ۱۰۰۰ متر در ایران زمین می‌رسد درست است. نقشه‌برداری دقیق با دستگاه‌های دقیق شده است. آن رقم در کتاب‌های جغرافیا برای قدیم و اندازه‌گیری‌های دستی است. ما یک میلیون و هشتصد و هفتادوسه هزار وسعت داریم و گفته‌ایم که رقم را در کتاب‌های جغرافیا هم اصلاح کنند.

کارهای زیربنایی در بخش برق و آب

* همیشه در برق قطعی داشتیم و ۱۰ سال قبل از این دولت، قطعی برنامه‌ریزی شده در تابستان داشتیم اما الان جزو صادرکنندگان بزرگ برق هستیم و به همه همسایگان مانند ترکیه و عراق و عمان و آذربایجان و … برق صادر می‌کنیم. البته با ارمنستان بده و بستان داریم. از طریق عراق به لبنان هم می رسانیم. البته آن وسط برق را مصرف میکنند و به لبنان نمی رسانند ولی ما برق می‌دهیم.

یکی از آرزوها انتقال آب از شمال و جنوب به دشت مرکزی بود که در این دولت این کار شروع شده است. انتقال کار از ارس به دریاچه ارومیه نیز کارش شروع شده است.

قول‌های خارجی‌ها برای انتقال آب به دشت مرکزی الکی بود اما این دولت کار را شروع کرد.

* برای اولین بار تعداد مسکن در کشور از تعداد خانوار پیشی گرفت. البته نه اینکه همه خانه داشته باشند، برخی‌ها چند خانه دارند ولی در کل تعداد مسکن از تعداد خانوار پیشی گرفت.

برای اولین بار طرح های مهر ماندگار را ایجاد کردیم.

* برای یکسال و یکسال و نیم بعد هم پروژه برای افتتاح هست که الان بیش از ۹۰ درصد پیشرفت داشته اند که انشاءالله دولت بعدی می‌آید و افتتاح می‌کند.

دولت احمدی‌نژاد در صحنه جهانی

* احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی راجع به ابتکارات دولت در عرصه بین‌الملل، گفت: اولین ابتکار گفت‌وگوی دوجانبه با ملت‌ها بود. برای اولین بار رئیس جمهوری از جانب ملت خود، با ملت‌های دیگر سخن گفت. یک گفتمان جدیدی در دنیا شکل گرفت به نام گفتمان مردمی.

* این گفتمان فصل مشترک مطالبات فطری ملت ها بود. همه جا از عدالت و آزادی و کرامت و نفی سلطه حرف زدیم. هنوز که حرف می زنم هر جای دنیا گوش می دهند می فهمند و من هم حرف های آنها را می فهمم.

* ما دیدیم این نظم در دنیا که ۴۰۰ سال هم سابقه دارد ناعادلانه است. بررسی دقیق کردیم و ستون فقرات و حلقه های اصلی را پیدا کردیم. دیدیم نظمی است که خداو پیامبر و ارزشهای اخلاقی را نفی میکند. رسیدیم به اینکه همبستگی این بلوک حول نظام صهیونیستی است که برایشان مقدس است و همه روی آن تعصب دارند. همه منافع تاریخی سرمایه داری و برده داری و استعمار در صهیونیسم خلاصه شده است و این هم دارد زور میگوید به ایران و بقیه کشورها. خب چه کار باید کرد؟ ما که اهل جنگ نیستیم. میخواهیم با فکر کار را پیش ببریم. این منجر شد به ۲ سوال درباره هولوکاست. همه ادعاهای غرب درباره آزادی اندیشه زیر سوال رفت. نتوانستند به سوالات ما را جواب بدهند. البته برخی در داخل گفتند این باعث تقویت صهیونیسم شد. اینها ساده فکر میکنند و نمی فهمند صهیونیسم چیست. اگر این به نفع صهیونیست ها بود چرا آنها عصبانی شدند و گفتند باید کاری کنیم کسی از احمدی نژاد حمایت کند و باید محو شود. معلوم است که از بنیان هم خوردند ولی برای اینکه دلشان را خوش کنند گفتند این به نفع ما بوده و برخی هم در داخل همین را تکرار میکنند.

* اصلاح معاهده ان پی تی از دیگر کارهایی بود که در این دولت انجام شد.

* در مقابل نظام سلطه، طرح مدیریت مشترک جهانی را مطرح کردیم که ایده جدید رو به جلو بود. یک ایده عملیاتی بود. وقتی مدیریت مشترک شد، صالحان بالا می‌آیند. در این صورت به اندیشه مصلح کل و عدالت جهانی و آزادی و حکومت و کرامت جهانی می رسیم. این یک تئوری کامل در برابر نظام سرمایه داری و نظام مارکسیسم که تقریبا از بین رفته، هست.

* ما ته ته ته همه انبیای الهی را در بالاترین قله های جهان مطرح کردیم.

* برای اولین بار مفهوم امام زمان در دنیا مطرح شده است. به آن شکلی که ما مطرح کردیم. امام زمانی که ما مطرح کردیم جنسش بهار و عشق و زیبایی و پاکی است. برخی میگویند وقتی امام زمان می آید دو سوم مردم جهان را می کشند. امام زمانی که ما مطرح کردیم برای مردم آشناست و غریبه نیست. روحانیون مسیحی هم از آن استقبال می کنند.

تغییرات ساختار دولت در دوره احمدی‌نژاد

احمدی‌نژاد در پاسخ به این سوال که امروز دولت بزرگتر است یا سال ۸۴، هم به لحاظ ابعاد و هم ساختار و تعداد نیروها، تاکید کرد: دولت باید از مردم و همراه مردم و برای مردم باشد. در همه ۸ سال نبض دولت با نبض مردم زده و اراده مردم هر طرف بوده ما هم همانطرف بوده. هیچکس احساس نکرد که دولت مقابل اوست. مخالف بودند ولی احساس نکردند دولت مقابل اوست. اولین دولتی هستیم که به راحتی بین مردم می رویم و دغدغه ای نداریم. من مثل ماهی که به اقیانوس و آب برمیگردد بعد از ۸ سال به بین مردم بازمیگردم. دولت واقعا مردمی است و ابهتی به آن معنا برای دولت نیست که مردم نخواهند حرفشان را بزنند. دولت مال مردم است.

ما به همه شهرستان ها سفر کردیم. اولین بار در تاریخ کشور رئیس جمهوری پیدا شده که همه ایران را دیده. دولت با اشراف تصمیم میگیرد. نیازهای همه مردم را می شناسد.

دولت حتما کوچک شده است. ما با واگذاری اختیارات به استانها دولت را کوچک کردیم. ۷۰۰ هزار نفر از دولت بیرون رفتند و چند وزارت خانه ادغام شدند و دولت کوچک شد.

بیشترین واگذاری تصدی ها در این دولت اتفاق افتاده و بیشترین واگذاری اختیارات به استانها در این دولت بوده است. واقعاً حلقه بسته مدیریت در کشور شکسته شد و نسل جدیدی از مدیران معرفی شدند و حتی برخی نامزد ریاست جمهوری شدند و چه بسا اگر رد صلاحیت نمی شدند رای می آوردند.

برخی از مدیرانی که الان هستند را چه کسی می شناخت؟ خیلی ها را مردم اولین بار بود که اسمشان را می شنیدند. ولی مدیران موفقی شدند.

سفرهای استانی دور زدن بوروکراسی بود.

* دولت در همه امور کشور اشراف داشت. جلوگیری از ریخت و پاش ها صورت گرفت. همه تعهد دادند کار شخصی اقتصادی نکنند و تقریبا این موضوع اتفاق افتاد و دیدید که همه دستگاه ها بسیج شدند که بتوانند یک مورد سوءاستفاده علیه اعضای اصلی دولت پیدا کنند که نتوانستند الحمدلله. و نیست.

* چون همه مدیران متعهد به مردم بودند، کارشان برکت کرد. فکر میکنم الان لایه‌ای از مدیران توانمند و متخصص و کاملاً مردمی و پاکدست الان در کشور تولید شده است.

* نوآوری همه دستگاه‌ها یک جزوه سنگینی شده و وقت نیست همه آنها بیان شود. من به موارد ویژه‌ای که رخ داده اشاره می‌کنم. بیشترین پرواز با هلیکوپتر و هواپیما در این دولت انجام شده برای حضور در همه نقاط کشور. وقتی هلیکوپتر سوار می‌شویم تمام استخوان بندی لق می‌شود.

اتوبان شهید احمدی نژاد

* مزاح مجری: خیلی ها دوست داشتند اتوبان شهید احمدی نژاد درست شود./ احمدی‌نژاد: انشاءالله درست می‌شود.(خنده)

* اولین رئیس جمهوری بودم که به مرز رژیم صهیونیستی رفتم. ۴۰ پرنده صهیونیست ها در حال پرواز بود. من سخنرانی کردم و بشارت نابودی صهیونیست ها را دادم. در بیروت در هنگام سخنرانی برایم شیشه ضدگلوله گذاشته بودند، من گفتم ننگ است که من پشت این شیشه سخنرانی کنم. مستقیم پشت تریبون رفتم و مترجم پشت این شیشه قرار گرفت.

* این دولت، اولین دولتی است که نه به خاطر اقدامات انجام نداده اش، بلکه به خاطراقداماتش مورد هجوم قرار گرفت.

* این دولت اولین دولتی است که در انتخابات ریاست جمهوری بعد از خودش کاندیدا نداشت.

* اولین رئیس جمهوری که هلیکوپترش به کابل برخورد کرد اما به خاطر دعای مردم، اتفاقی نیفتاد و اتوبان شهید احمدی نژاد درست نشد.

تیمی که درباره این سانحه گزارش می‌داد گفت اولین بار است که هلیکوپتر با کابل برخورد می کند و نمی‌افتد. این به لطف دعای مردم و عنایت خاص امام عصر بود.

احمدی‌نژاد پس از ریاست جمهوری

* احمدی نژاد در پاسخ به این سوال که بعد از ریاست جمهوری چه خواهد کرد؟ گفت: یکی از مهمترین کارهایی که باید انجام شود توسعه علمی کشور است و به نظرم رسید اگر بتوانم کمکی کنم به این بخش بروم. وقت اصلی را اختصاص دهیم به توسعه علمی کشور آنهم در یک سطوح بالاتر. دعوت کنیم از اساتید برجسته و ۱۰-۱۵ رشته‌ای که مرزهای دانش را شکل می‌دهد وقت بگذاریم. از مدت ها قبل مجوز گرفتیم و اساسنامه‌ای را تنظیم کردیم و داریم کارها را شروع کنیم.

یک دانشگاه بین المللی می‌خواهم تاسیس کنم که از بیرون هم دانشجو می پذیرد.

* من اصلا اهل حزب و اینها نیستم و قبلا هم تجربه کردم. باورهایی در من به وجود آمده که از آن کانال نمی شود اهداف و باورهای الهی را دنبال کرد. ملت در حزب نمی گنجد. حزب خوب است برای برخی هماهنگی‌ها. ملت خیلی بزرگتر است. من یک خادم کوچک هستم. یک قطره. اگر خدا ما را خاک پای ملت به حساب بیاورد کلاهمان را بالا می اندازیم.

اما اینکه در عرصه سیاسی هیچ حرفی نزنیم، مگر می شود؟ اما اینکه حزب درست کنیم و بگوییم ما این ور شما آن ور. اینگونه نیست.

* احمدی‌نژاد در پاسخ به این سوال که اگر شورا شما را به عنوان شهردار انتخاب کند می پذیرید؟ گفت: من حاضرم شب ها جوب های شهر را جارو کنم اما کاندیدا برای شهرداری زیاد است و جوان ترها هستند و من ترجیح میدهم آنها این کار را انجام بدهند. من کمکشان می کنم. البته عوارضم را می دهم هرچند ۸ برابر شده است.

احمدی‌نژاد در پایان سخنان خود در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم از شبکه یک سیما، از مردم خواست که در شبهای قدر همه برای یکدیگر دعا کنند

* رئیس جمهور در پایان گفت که یک جلسه دیگر برای خداحافظی و حلالیت خواهی از طریق رسانه ملی با مردم به گفتگو خواهد نشست. احمدی نژاد گفت که مدت زمان آخرین گفتگوی خود با مردم از طریق رسانه ملی کوتاه خواهد بود

 منبع: تابناک
:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

- 1 = 1