۰۶:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۱

امروز، جلسه جمع‌بندی «فراکسیون رهروان» درباره وزرای پیشنهادی

رای اعتماد یا عدم اعتماد به وزارتخانه‌های حساسی چون علوم، آموزش و پرورش، نفت و کار و راه، نشان خواهد داد، که رویکرد بهارستان به کابینه و رای میلیونی مردم به حسن روحانی چه خواهد بود؛ اینکه آیا به راستی پیام رای ایرانیان و خواست تغییر به بهارستان منتقل شده، یا نه؟

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):  چشم امید بسیاری به نشست صبحانه امروز فراکسیون «رهروان ولایت» در «ساختمان مشروطه» است، پیش از آنکه نشست صحن علنی امروز آغاز شود، ۱۱۰ عضو شورای مرکزی رهروان ولایت ساعت ۷ صبح  به ریاست «علی لاریجانی» گردهم می‌آیند تا تصمیم بگیرند، «رای به اختیار» شوند یا به کابینه «حسن روحانی» رای اعتماد فراکسیونی دهند. رییس مجلس پیش‌تر به رهروان ولایت توصیه کرده بود تا در رای اعتماد به وزرا هماهنگ و منسجم باشند. ۱۴۵ رای از ۲۹۰ رای نمایندگان، وزیران روحانی را به کابینه خواهد فرستاد، امروز صحن علنی شاهد نطق «حسن روحانی» و سخن موافق و مخالف نمایندگان  خواهد بود و رای اعتماد به کابینه تازه از صبح روز چهارشنبه آغاز خواهد شد، اگر رای اعتماد طولانی شود، این مراسم به پنجشنبه می‌رسد و سرانجام تکلیف کابینه یازدهم مشخص خواهد شد.

«حسن روحانی» با نطق خود در دفاع از کابینه پیشنهادی‏اش مشخص خواهد کرد که آیا به ادعای برخی، در تعیین وزرا در فشار بوده یا آنطور که خودش در نشست مطبوعاتی بر آن تاکید داشت، از تک‌تک وزرایش شناخت جامعی دارد و بی‌هیچ سفارش و توصیه‏ای کابینه را به بهارستان فرستاده. رهروان ولایت به جز شنبه و یکشنبه تمام روزهای هفته گذشته با وزرای پیشنهادی کابینه نشست‏های متعددی داشته‏اند، در این نشست‏ها تندترین انتقادها و مسایل روی میز آمده تا فضاسازی‏های شکل‌گرفته بی‌هیچ رودربایستی مورد پرسش قرار گیرد. جمع‌بندی‌ها مثبت است، نمایندگان چهره به چهره با وزرای پیشنهادی گپ و گفت داشته‌اند و وضعیت تعدادی از وزرا نیز در همین دیدارها بهتر شده. اما به هر شکل پای یکی، دو وزیر کابینه «حسن روحانی» روی پوست خربزه است، آن هم به یمن تلاش همه‌جانبه برخی از نمایندگان در طیف‏های تندرو که هنوز هم بنا دارند همه چیز را با حوادث پس از انتخابات ۸۸ درهم آمیزند. البته برخی شایعه‌پراکنی‌ها درباره چند وزیر کابینه، تا به اینجای کار حاشیه‌ساز بوده، «میلی‌منفرد»، گزینه پیشنهادی وزارت علوم یکی از وزرای پیشنهادی است که بیشترین فضاسازی‌ها علیه او در این چند روز سازماندهی شده.  حامد قادرمرزی، از نمایندگان اصلاح‌طلب به «شرق» می‌گوید: «در این چند روز تلاش شده تا به شایعه‌پراکنی‌ها درباره میلی منفرد پاسخ داده شود و ایشان دست‌کم ۱۶۰ رای می‌آورد.» برخلاف رویکرد خوش‌بینانه قادرمرزی، برخی نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری تاکید دارند که نمی‌خواهند وزارت علوم را به وزیر اصلاح‌طلب بسپارند و گویا برخی نطق‏ها علیه او از همین حالا تنظیم شده. ماجرای پرحاشیه قرارداد کرسنت هم این روزها برای زنگنه در رسانه‌ها در بوق و کرنا شده، اما نمایندگان اصولگرا از زبان وزیر پیشنهادی نفت، با منطق آن قرارداد آشنا شده‌اند. از وزیر پیشنهادی نفت در کابینه روحانی گذشته، «وزیری هامانه»، وزیر اسبق نفت در دوره احمدی‌نژاد نیز از این قرارداد نفتی حمایت کرده.

این روزها ۲۱۰ نماینده در نشست‏های مجمع عمومی «رهروان ولایت» حضور داشته و به این ترتیب رای‌تنها ۷۰ درصد از نمایندگان عضو در این فراکسیون برای رای‌آوری کابینه «حسن روحانی» کفایت می‌کند و مهم‌تر از همه اینها، رای نهایی تاثیرگذار امروز شورای مرکزی فراکسیون رهروان است. با این حال حضور نمایندگانی از جبهه پایداری و برخی نطق‏های غرا از همین حالا قابل پیش‏بینی است؛ چنانچه در هفته گذشته نیز بارها حاشیه‌سازی‌هایی در صحن و حاشیه مجلس به وجود آمده. سعید لیلاز، یکی از منتقدان سرسخت دولت احمدی‌نژاد در همین زمینه معتقد است: «باقیمانده پوپولیسم هنوز وجود دارد، هر چند همه می‌دانیم که اینها دیگر آن سروصدای سابق را ندارند. مردم متوجه عدم صداقت‌ها شده‌اند.»
بازپس‌گیری پرچم اصولگرایی 
یکی از نکته‌های تعیین‌کننده مجلس نهم بازپس‌گرفتن پرچم اصولگرایی از جبهه پایداری است، سوال مهم پیش‌روی اصولگرایان این است که آیا نمایندگان تندروی حاضر در جبهه پایداری این بار هم قرار است نماد اصولگرایی در بهارستان شوند، یا اینکه جریان‏های میانه‌رو و معتدل اصولگرا این بار با درایت و تدبیر این پرچم را از دست تندروها خارج خواهند کرد. حبیب‌الله عسگراولادی دبیرکل جبهه پیروان خط امام (ره)، به عنوان یکی از اصولگرایان قدیمی به ایسنا گفته: «بی‌شک اغلب وزرای پیشنهادی نماد کارآمدی و اعتدال هستند و بی‌تردید در مجلس رای خواهند آورد.بدون شک نشست‏های علنی امروز و فردای بهارستان در ترسیم این تصویر بسیار تعیین‌کننده است، نطق‏ها و تذکرها و سخن موافق و مخالف و سطح ادبیات استفاده‌شده در صحن نشان خواهد داد که اصولگرایی به اعتبار پیشین خود باز خواهد گشت یا اینکه کماکان برخی گروه‌های تندرو نام و عنوان اصولگرایی را با حرکت‌های تندروانه پیش خواهند برد. وضعیت جبهه پایداری در هفته‌های اخیر در بهارستان تضعیف شده. به ویژه اینکه نام دو نماینده مطرح این فراکسیون ـ جواد کریمی قدوسی و حمید رسایی ـ در پرونده گزارش حمله به رییس مجلس در قم آمده و ماهیت این گروه بیش از هر زمان دیگری برای نمایندگان برملا شده. اما با این وجود نمایندگان مطرح منتسب به جبهه پایداری در هفته گذشته پر تلاش ظاهر شده و در تمامی نشست‌های کمیسیون‏ها حضور داشته و مدام برخی حاشیه‌ها را به نمایندگان گوشزد کرده‏اند. حاشیه‌هایی که هیچ مستندی بر صحت و سقم آن وجود ندارد و برخی از نمایندگان نیز پاسخ آنها را پیش‌تر داده‌اند.
کنکاش بیش از اندازه روی وزرای پیشنهادی پسندیده نیست 
یکی از نکته‌های اصلی طرح‌شده از سوی جبهه پایداری، بازخوانی حوادث پس از انتخابات ۸۸ است. حبیب‌الله عسگراولادی به آنهایی که مدام بر طبل فتنه می‌کوبند، می‌گوید: «صاحبنظران و رسانه‌ها باید هوشیار باشند که در تذکرها و انتقاداتشان درباره فتنه چنان نباشد که خود فتنه جدیدی را از جانب دشمن سبب شده و انشقاقی تازه در وحدت ملی ایجاد کنند.» ابراهیم نکو یکی از نمایندگان عضو در فراکسیون رهروان ولایت از نشست‌های اخیر این فراکسیون خبر می‌دهد: «در جلسه‌ها تاکید شد که نمایندگان نباید با فردی به صرف ارتباط با نامزدهای سال ۸۸ مخالفت کنند.» جعفرزاده ایمن‌آبادی نیز در خصوص نقش‌آفرینی وزرای کنونی در حوادث ۸۸ تاکید دارد: «این وصله به هیچ‌کدام از وزرای پیشنهادی نمی‌چسبد و بدون شک آقای روحانی در انتخاب وزرای کابینه این اصل را مد نظر قرار داده‌، ایشان افرادی را انتخاب کرده‌اند که روی آنها نسبت به حوادث ۸۸ حساسیتی وجود نداشته باشد. بنابراین کنکاش بیش از اندازه روی وزرای پیشنهادی بر سر این مساله اصلا بجا و پسندیده نیست. البته آقای روحانی در جلسه رای اعتماد سخنانی را بیان خواهند کرد که پرونده این دست اتهامات در‌‌ همان جلسه بسته می‌شود.»
بیش از ۸۰ درصد کابینه رای می‌آورند
دوشنبه (۲۱ مرداد ماه) روز آغاز بررسی رسمی حضور یا عدم‌حضور وزرای پیشنهادی در کابینه یازدهم است. محمدعلی پورمختار، رییس کمیسیون اصل ۹۰ به حضور پررنگ وزرای نزدیک به حزب کارگزاران اشاره دارد: «توقع داشتیم از اصولگرایان بیشتری در کابینه دولت یازدهم استفاده شود اما پیش‌بینی من این است که بیش از ۸۰ درصد کابینه فعلی از نمایندگان رای اعتماد بگیرد، البته شاید روی چند نفر بحث داشته باشند اما اکثریت کابینه رای اعتماد خواهند گرفت.» سید حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت نیز درخصوص رعایت اعتدال در انتخاب کابینه دولت یازدهم، می‌گوید: «برداشتم از جمیع نظرات نمایندگان مجلس این است که اعتدال در انتخاب کابینه صورت گرفته است هر چند که من با کل کابینه مخالف هستم.» چندی پیش بیانیه شش ماده‌ای از سوی فراکسیون اصولگرایان تقدیم روحانی شده و غلامعلی حداد عادل، رییس این فراکسیون به سایت «جمهوریت» گفته که درباره تک‌تک افراد کابینه صحبت نخواهد کرد، اما به نظر او در معرفی کابینه دولت یازدهم کمی تا قسمتی اعتدال رعایت شده.
وزرای پیشنهادی هیچ‌کدام نقشی در فتنه ۸۸ نداشتند
حسین مظفر، معاون نظارت مجلس با بیان اینکه بیژن نامدار زنگنه از توانمندترین مدیران بعد از انقلاب است، به خانه ملت گفته «ابهاماتی درخصوص موضع‌گیری وزرای پیشنهادی در قبال فتنه ۸۸ در میان نمایندگان مجلس وجود داشت، اما با توضیحاتی که از سوی آنها در جلسه‌های کمیسیون‌های تخصصی مجلس و مجامع مختلف ارایه شد، مشخص شد که آنها هیچ نقشی در این جریان نداشتند و فتنه‌گران را یاری نکرده‌اند.»به گفته او، دیپلماسی نفتی در شرایط کنونی برای عبوردادن کشور از شرایط سخت تحریم تعیین‌کننده است و زنگنه فرد مناسبی برای عبور از این وضعیت بحرانی است.
تیم اقتصادی روحانی، بهتر از دولت خاتمی است 
سعید لیلاز از منتقدان دولت‌های نهم و دهم، نیز تاکید دارد: «تیم اقتصادی کابینه یازدهم بهترین و بالاترین سطح تجربه و انباشت دانش را در اختیار داشته و مشخص است که یک تیم فکری پشت این کابینه است این تیم به مراتب بهتر از تیم کابینه دولت آقای خاتمی در ۱۶سال پیش است. این تیم تکلیف خودش را می‌داند و برنامه‌اش هم مشخص است، می‌داند که ما راهی به‌غیر از حرکت به سمت اقتصاد آرام، آن هم بدون شوک‌درمانی و شتاب‌زدگی در این مسیر نداریم. شرایط کشور بسیار وخیم است و حاکمیت هم این را می‌داند که با چه چیزهایی و با چه شرایطی روبه‌روست. بنابراین فشارهای سیاسی چندان نمی‌تواند موثر باشد.»
برخی نطق‏های مخالف آماده است 
تک تک نمایندگان از بامداد امروز ـ ساعت ۶:۳۰ – می‌توانند برای نطق مخالف یا موافق درخواست دهند و آنطور که تعدادی از نماینده‌ها به «شرق» گفته‌اند، احتمال تغییر نام ناطقان در صحن علنی وجود دارد، تعدادی نطق‌ها از پیش آماده شده و فردا و پس فردا، روزهای پرحاشیه‌ای در بهارستان خواهد بود. به جز «رهروانی»ها، جبهه پایداری، اصلاح‌طلبان و فراکسیون اصولگرایان از جمله دیگر فراکسیون‌های مجلس نهم به شمار می‌آیند که در رای‌گیری کابینه نقش‌آفرین خواهند بود اما بیش از هر سه اینها، رای «رهروان» و رویکرد «علی لاریجانی» به کابینه و حاشیه‌های متراکم چند روز اخیر پیرامون برخی از وزرا بسیار تعیین‌کننده خواهد بود. رای اعتماد یا عدم اعتماد به وزارتخانه‌های حساسی چون علوم، آموزش و پرورش، نفت و کار و راه، نشان خواهد داد، که رویکرد بهارستان به کابینه و رای میلیونی مردم به حسن روحانی چه خواهد بود؛ اینکه آیا به راستی پیام رای ایرانیان و خواست تغییر به بهارستان منتقل شده، یا نه؟
منبع: شرق
:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

83 + = 85