۰۹:۵۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۸ مهدی رحمت‌اللهی:

چپ‌زدایی کنیم یا راست‌زدایی؟

یادشان رفنه نتیجه اجرای طرح تعدیل ساختاری هاشمی - که البته مورد تأیید جناح راست بود و شخص رهبری هم در ابتدا مخالفتی با آن نداشتند - چه بود؟ غیر از این بود که رشد تورم از ۱۰ درصد سال ۶۹ به بیش از ۴۹ درصد رسید؟ افزایش 80 درصدی نرخ ارز و گرانی 50 درصد را فراموش کرده‌اند؟ یا اینکه جمعیت زیر خط فقر کشور از 17.8 درصد سال ۱۳۶۸ (پایان دولت موسوی) به ۱۹ درصد سال ۱۳۷۲ (پایان دولت اول هاشمی) افزایش یافت؟

dr ashnaمبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام) – مهدی رحمت‌اللهی: آقای دکتر حسام الدین آشنا، از تئوریسین‌های دولت یازدهم، در گفتگو با یکی از نشریات، فرموده‌اند: «پروژه آقای روحانی، زدودن چپ‌زدگی است»!

در پاسخ به این جمله ایشان، که یادآور «یکی بر سر شاخ و بن می‌برید» است، چه می‌توان گفت؟

۵ سال قبل، ورود میرحسین موسوی به انتخابات، به اعتبار سوابق چپ انقلابی و عدالتخواهی او معادلات انتخابات را تغییر داده بود و چه بسا اگر بر همان تکیه می‌کرد و در مقابل تخطئه دیگران – که همراهی لایه های مدرن اصلاحطلبان را با وی بهانه کرده بودند – ایستادگی می‌نمود، می‌توانست نتیجه بهتری در برابر مدعیان عدالت که به ام‌الفساد اقتصاد بدل شدند، بگیرد.

حال آقای آشنا و دوستان نواصلاحطلبش – که از پستوهای دانشگاه امام صادق و دیگر گوشه‌های جناح راست سنتی خودشان را وارد جریان اصلاحات و مدرنیسم کرده‌اند – راه متفاوتی در پیش گرفته و به جای اصلاح لاحقه لیبرال اصلاحطلبان، سابقه چپ و عدالتخواهانه آنان را زیر سوال می‌برند. اگر سوابق چپ امثال آقای موسوی مورد انتقاد اینهاست، سوابق راست امثال آقای روحانی و آقای هاشمی مگر چیست؟

افتضاحات اقتصادی دولت آقای هاشمی را از یاد برده‌اند؟ یادشان رفنه نتیجه اجرای طرح تعدیل ساختاری هاشمی – که البته مورد تأیید جناح راست بود و شخص رهبری هم در ابتدا مخالفتی با آن نداشتند و اعتراض سالهای بعد ایشان هم به عوارض آن بود نه جوهر و محتوای آن که در سالهای بعد هم در قالب «خصوصی سازی» و «سیاست‌های اصل ۴۴» پیگیری شد و می‌شود – چه بود؟ غیر از این بود که رشد تورم از ۱۰ درصد سال ۶۹ به بیش از ۴۹ درصد رسید؟ افزایش ۸۰ درصدی نرخ ارز و گرانی ۵۰ درصد را فراموش کرده‌اند؟ یا اینکه جمعیت زیر خط فقر کشور از ۱۷٫۸ درصد در سال ۱۳۶۸ (پایان دولت موسوی) به ۱۹ درصد در سال ۱۳۷۲ (پایان دولت اول هاشمی) افزایش یافت؟

حال با این آمارها که مقایسه نتیجه عملکرد دولت هاشمی با دولت موسوی است؛ بفرمایند باید چپ زدایی کنیم یا راست زدایی؟

:::::

۳ دیدگاه

 1. علی پزشکیان :

  یکی این رو بگیره که اگه سه تا مصاحبه دیگه بکنه محبوبیتی برا روحانی نمیمونه!

 2. ع.ش :

  یعنی شماها میخواستید همون اقتصاد بسته ی زمان جنگ رو در زمان صلح هم پیاده کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خوب شد میرحسین رییس جمهور نشد پس!
  این مشکلاتی که گفتید همش وارده به دولت هاشمی کسی نمی تونه چیزی بگه اما میشه آمارای مربوط به رتبه ی اقتصادی ایران و رشد و بالارفتن سطح رفاه رو در طبقات متوسط هم بگید؟

 3. آرمان :

  نوشته اید که «۵ سال قبل، ورود میرحسین موسوی به انتخابات، به اعتبار سوابق چپ انقلابی و عدالتخواهی او معادلات انتخابات را تغییر داده بود و چه بسا اگر بر همان تکیه می‌کرد و در مقابل تخطئه دیگران – که همراهی لایه های مدرن اصلاحطلبان را با وی بهانه کرده بودند – ایستادگی می‌نمود، می‌توانست نتیجه بهتری در برابر مدعیان عدالت که به ام‌الفساد اقتصاد بدل شدند، بگیرد.»
  درس میگویید که اگر موسوی ایستادگی مینمود ممکن بود نتیجه بهتری بگیرد. البته بنظر میرسد موسوی، موسوی قدیمی نبود و او هم استحاله شده بود وگرنه به ائتلاف با بت بزرگ تن در نمیداد. اشتباه دیگر موسوی، که شما نیز هنوز از آن نیاموخته اید نفی مطلق دولت نهم و دهم است که عملا باعث آن میشود که خود را نفی کنید. اینکه مدعیانی برای عدالت پیدا شدند بدان دلیل است که کسی به عدالت اهمیتی نداد و بقول معروف خود کرده را تدبیر نیست. بجای نفی دیگران نخست تعهد خود به عدالت و مبارزه ضدامپریالیستی را اثبات کنید. نفی مطلق ستون کلان سرمایه داری گام اول است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

48 + = 49