۰۹:۵۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۸

امام از زبان یادگار امام: هنر امام چه بود؟

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): بازخوانی اندیشه های یادگار امام خمینی مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سید احمد خمینی در حوزه های مختلف، می تواند تبیین کننده ی موقعیت فعلی نظام جمهوری نسبت به آرمان ها و اندیشه های امام خمینی باشد. فاصله ای که میان تعریف او از امام خمینی با تعریف بسیاری از [...]

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): بازخوانی اندیشه های یادگار امام خمینی مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سید احمد خمینی در حوزه های مختلف، می تواند تبیین کننده ی موقعیت فعلی نظام جمهوری نسبت به آرمان ها و اندیشه های امام خمینی باشد.

فاصله ای که میان تعریف او از امام خمینی با تعریف بسیاری از شخصیت های مدعی راه امام خمینی وجود دارد؛ به خوبی می تواند پرده از رویکردهای تحریف آمیز آن ها در تفسیر اندیشه های امام خمینی بردارد.
به گواهی تاریخ، اندیشه های نوگرایانه امام خمینی از همان روز نخست با مخالفت ها و کارشکنی های متحجران و مقدس نمایان روبرو شد. مخالفتی که تا به امروز نیز ادامه داشته است.
در سالهای اخیر اما، این افراد گرچه نمی توانند علنا با اندیشه امام خمینی مخالف کنند؛ اما، به راحتی اندیشه های متحجرانه خود را به نام امام خمینی بازتولید می کنند و به تعبیر برخی از یاران امام خمینی ، این گونه از امام خمینی انتقام می گیرند.

در سخنان مرحوم احمد خمینی می خوانیم:

«هنر امام در چه بود؟ بعضی ها فکر می کنند که امام یک فقیه و مرجع بود. پس باید هنر امام را در فقه و اصول ایشان جستجو کرد، بعضی دیگر هم حضرت ایشان را عارف و فیلسوف می دانند و اعتقاد دارند که هنر امام را باید در عرفان و فلسفه ی امام یافت، عده ای دیگر شعر امام را هنر امام می دانند. ولی آیا هنر امام این هاست؟ یا هنر امام مبارزه آشتی ناپذیر علیه مجموعه دنیای استکبار است؟ آیا هنر امام برپایی جمهوری اسلامی است یا چیز دیگری است؟ به نظر من هنر امام به تنهایی هیچکدام از این ها نیست. ما وقتی ما فقیه و فیلسوف و عارف بسیاری داشته ایم، اما این ها هیچ کدام امام نبوده اند. هنر امام تنها در مبارزه با امریکا نیست، برای این که سیاسیون بسیاری در داخل و خارج با امریکا جنگیدند اما آن ها هم امام نیستند. من معتقدم آنچه که امام را امام کرده است و باعث اوج گیری نهضت تاریخی و اسلامی امام شد مبارزه ی پیگیر حضرت ایشان با متحجرین و مقدس مئابان و واپسگرایان احمق بوده است.

 متحجرین در همه ی زمینه ها و حتی در زمینه ی هنر از ابتدا تا انتهای نهضت امام خمینی در برابر نظام انتقادی ایشان یعنی اسلامی ناب محمدی ایستادند. اما امام بحمد الله در مقابل آن ها ایستاد و آنان را  شکست داد و نهضت را به نتیجه رساند. امام از فقه، عرفان، کلام، فلسفه شعر و هنر استفاده کرد، اما همه ی این ها مقدمه ای بود برای رهایی مردم مظلوم از قید و بندهایی که مقدس مآب ها به دست و پای آن ها بسته بودند و به دنبال سرکوب متحجرین، بسیج پا برهنگان، مغضوب ظالمان و مستکبران برای مبارزه با شاه و بعد امریکا شکل گرفت. و این خود نشأت گرفته از مکتب واقعی حضرت رسول (ص) یعنی اسلام ناب محمدی می باشد.
امام در طول مبارزه ی پر فراز و نشسب با متحجرین و واپسگرایان هم خیلی زحمت کشیدند و هم خیلی صدمه خوردند. امام در پیامشان به روحانیون می فرمایند:«خون دلی که پدر پیرتان از این دسته ی متحجر خورده است از هیچ دسته ای نخورده است.» امروز هم نظام و انقلاب اسلامی ما بیش از همه از سوی متحجرین و مرتجعین روحانی نما تهدید می شود. ما نباید بگذاریم متحجرین و مقدس مأب ها زمام امور را در هیچ زمینه ای در دست بگیرند و برای این کار باید خیلی سرمایه گذاری کرد. حضرت امام خود فرمودند:«مبارزه با متحجرین واپس گرا قربانی می خواهد و دعا کنید من اولین قربانی آن باشم.»

امروز من صراحتا می گویم آنچه که شالوده و اساس تغییر بنیه فرهنگی حوزه بود مبارزه با دسته ی متحجرین و واپسگرایان بود که اگر امام از آنان شکست می خورد و آنان روی کار می آمدند و یا بهتر بگوییم روی کار می ماندند، نه انقلابی پیدا می شد و نه مردم از اسلام ناب مطلع می شدند و اسلام واقعی دفن می شد.»

برگرفته از: دلیل آفتاب خاطرات یادگار امام ـ صص۱۴۸ـ۱۴۶

منبع: جماران

::::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

24 - 20 =