۱۴:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۹ سخنی از امام خمینی(س) در 43 سال قبل درباره ماه مبارک رمضان:

با سلامت نفْس وارد بشوید به ماه مبارک

در ماه مبارک خودتان را در ضیافت خداى تبارک و تعالى ببینید و حق تعالى را مضیف خودتان ببینید و او را حاضر واقعه ببینید. اگر خداى نخواسته، یکوقتى خواستید به یک کسى جسارت کنید، بفهمید که در حضور خدا دارید به بنده خدا جسارت مى ‏کنید. اگر غیبت کردید از یک مؤمنى، بدانید که در حضور خدا غیبت کردید از یک مؤمنى. اعمال شما- به حسب روایات- عرضه داده مى‏ شود پیش رسول اللَّه

imam 66مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): آن چه در ذیل ملاحظه می کنید، متن سخنانی از حضرت امام خمینی(س) در ۴۳ سال پیش است که به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان در جمع روحانیون و طلاب علوم دینی و در نجف اشرف بیان شده است و حاوی نکات بسیار ارزندۀ آموزنده و گویائی است و بی نیاز از هر توضیح و تفسیر. فقط همین قدر گفته می شود که سخنی است از دل بر آمده از عالمی عامل و یقینا تأثیر مثبت خود را خواهد داشت. ان شاءالله.

«ان شاء اللَّه با سلامت نفْس وارد بشوید به ماه مبارک؛ و در ماه مبارک خودتان را در ضیافت خداى تبارک و تعالى ببینید و حق تعالى را مضیف خودتان ببینید و او را حاضر واقعه ببینید. اگر خداى نخواسته، یکوقتى خواستید به یک کسى جسارت کنید، بفهمید که در حضور خدا دارید به بنده خدا جسارت مى ‏کنید. اگر غیبت کردید از یک مؤمنى، بدانید که در حضور خدا غیبت کردید از یک مؤمنى. اعمال شما- به حسب روایات- عرضه داده مى‏ شود پیش رسول اللَّه- صلى اللَّه علیه و آله و سلم. اگر اعمال شما عرضه داده شد و رسول اللَّه دید شما خلافکار هستید چقدر ایشان ناراحت مى ‏شود؟! نخواهید که رسول اللَّه ناراحت بشوند؛ قلب مبارک ایشان را مکدر نکنید.

اگر یک وقت صفحه عمل من و شما را بردند رسول اللَّه دید که از غیبت و از تهمت و از فحش و امثال ذلک پر است، جهت قلبش هم که او اطلاع دارد همه‏ اش توجه به دنیاست، جهت اخلاق هم اخلاقیات فاسده، بغض و حسد و کینه- عرض مى ‏کنم- بدبینى نسبت به مردم، آن وقت یک همچو چیزى ببیند شاید در حضور ملائکة اللَّه و در حضور خداى تبارک و تعالى خجالت بکشد که این شخص از پیروان شماست، از شیعیان شماست، از امت شماست. انسان اگر از یک نفرى که به انسان مربوط است، ارتباط دارد- فرض کنید که- برادر انسان است، پسر انسان است، قوم و خویش انسان است، نوکر انسان است، اگر چنانچه یک بدى واقع بشود از او، انسان پیش مردم خجالت مى‏ کشد. شما همه مرتبط به رسول خدا هستید. …

به رسول خدا ممکن است بربخورد اگر چنانچه شما یک کار زشتى بکنید. ممکن است خداى نخواسته یکوقت بر خلاف دعا نفرینمان بکند. ان شاء اللَّه در ماه رمضان جبران بکنید؛ اگر چنانچه یک چیزى از شما واقع شده است، جبران بکنید. اگر چنانچه یک گناهى خداى ناخواسته کرده ‏اید قبل از ورود به ماه رمضان، توبه کنید، از آن برگردید از آن. … ان شاء اللَّه با سلامت و با نفْس طاهر، با نفس پاک وارد بشوید در ماه رمضان؛ و در ماه رمضان هم به وظایف ماه رمضان عمل بکنید.»

(صحیفه امام، ج‏۲، ص:۳۹۰و۳۹۱)

منبع: جماران

::::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

50 - = 47