۰۳:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۲/۵ معاون اول دولت اصلاحات:

اگر اصلاح‎طلبان پایگاه اجتماعی ندارند چرا از حضورشان می‌ترسند

بحث اصلاح طلبی بدلی در خارج از کشور مطرح شد ولی پس از مدتی آن‌ها خودشان متوجه اشتباه خودشان شدند و دیگر مطرحش نکردند. من در سال ۸۸ رئیس ستاد آقای خاتمی بودم و در دوران ایشان هم معاون اول بودم. بنابراین سابقه من روشن است. حالا شما باید قضاوت کنید که انگ زدن اصلاح طلب بدلی با دموکراسی سازگاری دارد؟

aref«مبارزه» (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):

دکتر محمدرضا عارف در نشست دانشجویی دانشکده علوم اداری دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص تعریفش از منش اصلاح طلبی گفت: اصلاح‌طلبی منش حاکم بر انقلاب است. یعنی در چارچوب قانون به اصلاح امور می‌پردازند. به عملی هم اصلاح‌طلبانه می‌گوییم که در چارچوب قانون برای تحقق اهدافش تلاش کند اما هنجارشکنی نکند.
وی در پاسخ به این سوال که برخی شما را اصلاح طلب واقعی نمی‌دانند و اینکه آیا آقای خاتمی هم همین نظر را دارند، یا خیر؟ گفت: بحث اصلاح طلبی بدلی در خارج از کشور مطرح شد ولی پس از مدتی آن‌ها خودشان متوجه اشتباه خودشان شدند و دیگر مطرحش نکردند. من در سال ۸۸ رئیس ستاد آقای خاتمی بودم و در دوران ایشان هم معاون اول بودم. بنابراین سابقه من روشن است. حالا شما باید قضاوت کنید که انگ زدن اصلاح طلب بدلی با دموکراسی سازگاری دارد؟
عارف در خصوص حصر آقایان موسوی و کروبی و حل مساله زندانیان سیاسی، خاطرنشان کرد: افرادی که در حال حاضر به خاطر حوادث ۸۸ در زندان به سر می‌برند به انقلاب خدمات ارزنده‌ای داشتند و از یاران امام بودند و از همین حیث باید نسبت به آزادی و حل مشکل آنها در انتخابات پیش رو سازوکاری ارائه شود. انتظار داریم که این مساله با حفظ حرمت‌ها و رفاقت حل شود. و امیدوارم با ساز و کار داخل نظام راه حل مناسب و منطقی پیدا شود. دوستان ما هم این مساله را پی گیری می‌کنند.
معاون اول دولت اصلاحات همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا شما فکر می‌کنید در انتخابات سال ۸۸ تقلب شده است و اگر نشده چرا الان بر حفظ آراء تاکید می‌کنید؟ یادآور شد: معتقدم در انتخابات سال ۸۸ تخلف شده است. مثلا جانبداری کسانی که باید در فضای بی‌طرفی انتخابات را برگزار کنند، یک تخلف بود که انجام شد. متاسفانه بخاطر برخی تسفیه حساب‌های جناحی انتخابات زیر سوال می‌رود. اعتراض حق مردم است اما باید در فضایی صمیمی و کار‌شناسی به مردم پاسخ داد. مسئله مهم این است که در حوزه انتخابات باید مسئولان شفاف‌سازی کرده و از پچ‌پچ‌های صورت گرفته در این عرصه که سبب ایجاد شبهه می‌شود پرهیز کنند.
وی در خصوص انصراف از حضور در انتخابات به نفع خاتمی اظهار داشت: بار‌ها گفته‌ام که اگر آقای خاتمی بیاید به نفع ایشان کنار می‌روم. اصلاح طلبان نیز حول محور آقای خاتمی به هر نتیجه‌ای که برسند تکمین می‌کنم.
عارف همچنین به ارائه برخی برنامه‌هایش پرداخت و تصریح کرد: تمأسفانه شاهد آن هستیم که اصولگرایان در حوزه تبلیغات انتخابات از امکانات بیشتری برخوردار بوده و صدا و سیما که رسانه ملی است یکی از مهم‌ترین آنها به شمار می‌رود. هرگاه زمینه برای تبلیغات اصلاح‌طلبان آزاد شد، برنامه مدون و کاملی را که تدوین کرده‌ام اعلام می‌کنم.برنامه اصلی ما تدوین شده است اما وقتی تبلیغات برای ما هم آزاد شد،اما از جمله برنامه‌های ما مقابله با تورم، تثبیت نرخ ارز و کاهش بیکاری است. ما رشد اقتصادی ۸ درصد را در اولویت‌های کاریمان گذاشته‌ایم.
وی در خصوص موضعش نسبت به ولایت فقیه نیز یادآور شد: موضع من موضع قانون اساسی است. شعار نمی‌دهم اما پایبندی به ولایت فقیه و ارزش‌ها در رأس اهداف و عملکردهای من قرار دارد.
معاون اول دولت اصلاحات همچنین در خصوص کاندیدای دولت نیز تاکید کرد: همیشه گفته‌ام که هر کس در خودش توانایی اداره کشور را می‌بیند، باید کاندیدا شود ولی از امکانات دولتی استفاده نکند.
عارف همچنین در خصوص شرایط اصلاحات در کشور و اینکه دوست دارید احمدی نژاد اصلاح طلب بشود گفت: امیدوارم همه اصلاحات بشوند حتی آقای احمدی نژاد چون اصلاحات به نفع کشور است.
وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه چه طور می‌توان به شما اطمینان کرد، خاطرنشان کرد: ما باید دید بدبینی را کنار بگذاریم و بدانیم که هزینه اعتماد کردن از بی‌اعتمادی کمتر است. تمام سیاست‌های حذفی ما نشان از همین نگاه است. نباید وعده‌های توخالی داد و در آستانه انتخابات از روشهایی مانند توزیع سیب زمینی استفاده کرد که پسنیده نیست. اگر کسی بر اساس شعار عمل کند، گرفتار می‌شود.
عارف با اشاره به اینکه رئیس جمهور آینده باید پیام آور صلح باشد، گفت: ما می‌گوییم الان شرایط به گونه‌ای است حتی شیخ نشینان خلیج فارس هم برای ما شاخ و شانه می‌کشند. بنابراین ما باید در چارچوب منافع ملی و عزت مسائلمان را حل کنیم و اجماع شکل گرفته علیه کشورمان را بشکنیم. ما می‌گوییم باید مذاکره کنیم اما در موضع قدرت. ما باید با کشورهای دیگر همزیستی مسالمت آمیزی داشته باشیم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص روند مذاکرات ۱+۵ اظهار داشت: الان مذاکرات هسته‌ای به بن بست رسیده ولی چون پرونده هسته‌ای سیاسی شده است باید راه حل سیاسی پیدا کنیم و به نفع ماست که هر چه سریع‌تر این مساله را حل کنیم.
عارف همچنین در پاسخ به سوالی که به اظهارات آیت الله مصباح یزدی اشاره داشت مبنی بر اینکه اصلاح‌طلبان پایگاه اجتماعی ندارند ،خاطرنشان کرد: آزمایش اینکه اصلاح‌طلبان پایگاه اجتماعی دارند یا ندارند ساده است.اگر اصلاح‌طلبان پایگاه اجتماعی ندارند چرا بعضی گروه‌ها می‌ترسند و سیاست حذف را دنبال می‌کنند؟ اگر گروهی پایگاه اجتماعی ندارد، اجازه دهند مردم آن را نشان دهند.

منبع: پایگاه خبری-تحلیلی امید

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

+ 74 = 83