۱۳:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲

نگرانی دیر هنگام مجلس برای آلودگی هوا

لودگی هوای پایتخت» بارها از مسوولان کنونی سازمان حفاظت محیط زیست پرسش کرده و معصومه ابتکار و معاونانش را به مجلس کشانده است و آنان را به تبانی با شرکت کنترل کیفیت آلودگی هوای تهران متهم کرده است چگونه دو سال در برابر نرسیدن گزارش‌ها از سوی مسوولان پیشین این سازمان در دولت گذشته، سکوت کرده است؟ به نظر می‌رسد احقاق حق شهروندان و مسوولیت نمایندگی ایجاب می‌کند که اکنون هر چه زودتر مسوولان گذشته به مجلس فراخوانده شوند و به مردم پاسخ دهند که گزارش‌ها چه شده است؟!

مبارزه(رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):

2444_338

مجلس این روزها در حالی درگیر پرسش از مسوولان سازمان حفاظت محیط زیست و شخص معصومه ابتکار برای آلودگی هوای پایتخت شده است که در سال‌های ٩٠ تا ٩٢ در برابر آلودگی هوای تهران و عملکرد سازمان‌های متولی از جمله سازمان محیط زیست وقت، سکوت اختیار کرده بود. تا آنجا که حتی وقتی رییس سازمان محیط زیست محمدجواد محمدی‌زاده و علی‌محمد شاعری قائم‌مقامش، تصمیم گرفتند برای کاهش آلایندگی هوای تهران، آسمان پایتخت را با بالگرد آبپاشی کنند و همه دنیا در برابر این راهکار غیرعلمی و غیرعملی مبهوت ماندند این سکوت را نشکست.
اما تمام آن سکوت و نپرسیدن‌ها در فاصله سال‌های ٩٠ تا ٩٢ حالا تبدیل شده به پرسش‌ها و تخریب‌ها و قضاوت‌های مکرر.

تا آنجا که بحث تحقیق و تفحص از سازمان محیط‌زیست نیز از کانال‌های غیررسمی مطرح شده است. با این همه و با وجود کاهش میزان آلاینده‌ها در هوای تهران، مجلس نه تنها از سازمان حفاظت محیط زیست قدردانی نکرده است بلکه پرسش‌هایی را که باید طی سال‌های گذشته از این سازمان می‌پرسید حالا مطرح می‌کند و آمارهای ارایه شده و حتی تحویل مستندات دو جلدی که به برخی کمیسیون‌های مجلس داده شد از سوی بعضی از اعضای این کمیسیون رد شده است. بنابر آمارهای رسمی سازمان‌های متولی از جمله محیط زیست، میزان بنزن در سال ٩١ برابر با ۶ درصد، ٩٢ برابر با ٣ درصد و ٩٣ معادل ٨/٠ درصد رسیده است و این یعنی بنزین مصرفی در پایتخت غیراستاندارد بوده که در اثر تلاش‌ها و گزارش‌های سازمان حفاظت محیط زیست و همراهی وزارت نفت و دولت و با جایگزین کردن بنزین یورو ۴ به استاندارد سازمان بهداشت جهانی رسیده است. همچنین وضعیت هوای تهران در سال ١٣٩٣ و در مقایسه با مدت مشابه سال‌های قبل، تعداد روزهای سالم از ٧٢ روز در سال ١٣٩٠ به ١۴۶ روز در سال ١٣٩٣ رسیده است. این در حالی است که تا پیش از ١٢ خرداد ماه که توفان در تهران رخ داد هیچ روز ناسالمی ثبت نشده است.

حالا یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی عضو کمیسیون انرژی مجلس می‌گوید که تمام این آمارها مخدوش است و چون سازمان حفاظت محیط زیست دولت دهم هیچ گزارشی از میزان ترکیبات بنزن و آروماتیک‌ها به مجلس نداده است، نمی‌توان به این آمارها استناد کرد.  مناقشه‌ها پیرامون میزان بنزن و آروماتیک‌ها در هوای کلانشهرهایی که از بنزین تولید پتروشیمی استفاده می‌کنند تا آنجا پیش رفت که یک نماینده مجلس گفت که: «سازمان حفاظت محیط زیست با شرکت کنترل کیفیت آلودگی هوای تهران تبانی کرده و آمارهای نادرست درباره هوای پایتخت می‌دهند». این درحالی است که آمارهای موجود نشان‌دهنده بهبود وضعیت آلودگی هوای تهران و کاهش میزان بنزن و آروماتیک‌ها و رسیدن آنها به استاندارد جهانی در سال جدید نسبت به سال ٩٠ و ٩١ می‌دهند. آمارهایی که بارها از سوی وزارت بهداشت و نفت مورد تایید قرار گرفته‌اند.

با این همه یک عضو کمیسیون انرژی مجلس در آخرین موضع‌گیری خود به«اعتماد» گفته است: «هیچ گزارشی از میزان بنزن و آروماتیک‌ها در هوای تهران از سوی مسوولان پیشین سازمان حفاظت محیط زیست داده نشده و حرف ما این است که سازمان حفاظت محیط زیست (دولت گذشته) چه کار می‌کرده است؟»سیدمهدی موسوی نژاد تاکید کرد: « طی سال‌های ٩٠ تا ٩٢ تمام گزارش‌های رسیده از سازمان حفاظت محیط زیست به مجلس، درباره میزان بنزن و آروماتیک‌های جایگاه‌های سوخت تهران است و سازمان حفاظت محیط زیست در دولت پیشین هیچ گزارشی در این باره به مجلس نداده است.»نماینده مردم دشتستان در مجلس در پاسخ به این سوال« اعتماد» که «چرا نمایندگان دیگر شهرهای کشور مخصوصا استان‌های جنوبی، حقوق شهروندی حوزه انتخابیه خود را فراموش کرده و فقط به آلودگی هوای تهران می‌پردازند و می‌گویند که بنزین پتروشیمی در تهران استفاده نشده است» گفت: «ما اصل و اساس آلودگی‌های موجود در کلانشهرها و دیگر مناطق را و اینکه باعث آنها بنزین پتروشیمی است نفی می‌کنیم و بر روی این موضوع حرف داریم. در حالی این ادعا بیان می‌شود که آلودگی هوای کلانشهرها به دلیل آلودگی بنزین پتروشیمی بوده و به همین دلیل هم بنزین پتروشیمی را متوقف کردیم. اما آن چیزی که ما معتقدیم این است که اصلا بنزین پتروشیمی‌ها با بنزین پالایشگاه‌ها تفاوتی ندارد و اگر بنا به آلایندگی باشد همه آنها باید حذف شوند.» او گفت: « در اینکه بالا بودن بنزن و آروماتیک‌ها و سولفور، آلایندگی ایجاد می‌کند شکی نیست؛

اما مساله این است که بنزین‌های وارداتی ما از نظر کیفیت نه تنها بهتر از بنزین‌های پتروشیمی نیست بلکه بسیار پایین‌تر است.»این عضو کمیسیون انرژی مجلس در پاسخ به سوال« اعتماد» درباره اینکه « آمارهای منتشر شده می‌گویند که در زمان استفاده از بنزین پتروشیمی در تهران، میزان بنزن و آروماتیک‌ها چندین برابر حد استاندارد سازمان بهداشت جهانی بوده است» گفت: «چنین چیزی نیست که بنزن و اروماتیک‌ها کمتر شده باشد. در یک مقطعی اینها آمده‌اند در جایگاه‌های سوختگیری بنزین و آنالیز کرده‌اند و ارقام را داده‌اند. این آمارها مربوط به مناطق تهران نیست؛ بلکه در محل جایگاه‌ها و محل توزیع بنزین است که تست شده و طبیعی است که به دلیل نشتی و بخار و گرمای هوا این میزان زیادتر بشود. ما هیچ آماری در شهر تهران درباره میزان بنزن و آروماتیک‌ها نداریم و تمام آمارهایی که سازمان حفاظت محیط زیست دولت قبل در همان زمان به مجلس داده مربوط به جایگاه‌های سوخت مانند جایگاه آزادی یا اکباتان بوده است.»موسوی نژاد در ادامه گفت: «هیچ سندی مبنی بر بنزن موجود در هوای تهران نداریم و اگر کسی دارد بیاورد. تمام سندها و رقم‌ها مربوط به جایگاه‌های سوخت است و به همین دلیل ما مستندات سازمان حفاظت محیط زیست را قبول نداریم. اینهایی که هست اسناد نیست؛ گزارش است. اینهایی که وزارت نفت نامه نوشته سند نیست ما سند همان تاریخ را داریم با مهر کنترل کیفیت نظارت وزارت نفت.

ما الان دو تا آمار داریم؛ یکی مال سال ٩٠ و ٨٩ با ثبت و تاریخ و امضا و مهر همان تاریخ و یک چیزی هم داریم که الان آمار می‌دهند.»نماینده مردم دشتستان با یادآوری این نکته که وزارت نفت گزارش داده نه سند، گفت: ما اسنادی مربوط به همان تاریخ داریم که وزارت نفت وقت تایید و امضا کرده است. اما اینها ادعاهایی کرده‌اند که سند ندارند.»موسوی نژاد در پاسخ به این سوال« اعتماد» که «چرا از مسوولان محیط‌زیست دولت پیشین تاکنون پرسش نشده است؟ چرا آنها را به مجلس فرا نمی‌خوانید و از آنان سوال نمی‌کنید که سکوت‌شان در برابر آلودگی هوا و حقوق شهروندان چه دلیلی داشته است» گفت: «اتفاقا حرف ما هم این است که سازمان حفاظت محیط‌زیست (دولت گذشته) که هیچ گزارشی در این باره به مجلس نداده چه کار می‌کرده است؟»حالا شهروندان تهرانی و دیگر نقاط ایران می‌خواهند بدانند که در صورت صحت این ادعا مبنی بر ندادن گزارش از میزان آلاینده‌های خطرناک مانند بنزن و آروماتیک‌ها، خانه ملت که در دولت یازدهم برای مسائل مختلف و از جمله «آلودگی هوای پایتخت» بارها از مسوولان کنونی سازمان حفاظت محیط زیست پرسش کرده و معصومه ابتکار و معاونانش را به مجلس کشانده است و آنان را به تبانی با شرکت کنترل کیفیت آلودگی هوای تهران متهم کرده است چگونه دو سال در برابر نرسیدن گزارش‌ها از سوی مسوولان پیشین این سازمان در دولت گذشته، سکوت کرده است؟ به نظر می‌رسد احقاق حق شهروندان و مسوولیت نمایندگی ایجاب می‌کند که اکنون هر چه زودتر مسوولان گذشته به مجلس فراخوانده شوند و به مردم پاسخ دهند که گزارش‌ها چه شده است؟!

منبع:الهه میوسوی/اعتماد

::::

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

17 + = 26