۰۹:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۰ بیانیه پانزده انجمن اسلامی دانشجویان به رئیس جمهور منتخب:

دست های مداخله گر را کوتاه و چشم های تنگ نظر را آگاه کنید

پانزده انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور در بیانیه ای خطاب به رئیس جمهور منتخب ملت، از وی خواستند به مشکلات و مطالبات دانشجویان رسیدگی کند.

bayanie«مبارزه» (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): پانزده انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور در بیانیه ای خطاب به رئیس جمهور منتخب ملت، از وی خواستند به مشکلات و مطالبات دانشجویان رسیدگی کند.

در این بیانیه با اشاره به محدودیت های سال های اخیر برای فعالیت انجمن های اسلامی، آمده است: «خواسته به حق ما دانشجویان هم که در پی تحقق همه شعارهای انقلاب در تمام بخش های جامعه هستیم، از جنابعالی اینست که در انتخاب وزرای فرهنگی و مسئولین مرتبط با امور این سنگر انسان ساز علاوه بر خدوم بودن و انقلابی بودن به این نکته توجه کنید که فرد گمارده شده به دور از هر اقدام سلیقه ای در مقابل همه افکار به قانون پایبند بوده و سابقه ای روشن در ارتباط با فضای فرهنگی دانشجویی داشته باشد.»

متن کامل این بیانیه در ادامه می آید:

بسمه تعالی

بیانیه پانزده انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور

خطاب به رئیس جمهور منتخب ملت ایران

جناب آقای دکتر حسن روحانی رئیس جمهور منتخب

انتخاب شایسته جنابعالی توسط مردم ایران اسلامی که همراه با آغاز یک حماسه سیاسی بود به شما و مردم عزیز ایران تبریک عرض کرده و از خداوند منان خواهان موفقیت شما در انجام این مسئولیت مهم آنهم در شرایط فعلی کشور هستیم.

مردم عزیز ایران در روز ۲۴ خرداد ۹۲ بار دیگر نشان دادند که از درک سیاسی بالایی برخوردار بوده و علیرغم اغوای بدخواهان و فرصت طلبان، در هر بزنگاهی که انقلاب اسلامی خود را در خطر بینند، با حضور پرشور و آگاهانه در صحنه، خواب تنگ نظران را آشفته می کنند.

اینک اما جشن پیروزی خاتمه یافته و زمان کار و برنامه ریزی برای شناخت مطالبات اقشار مختلف مردم فرارسیده است.

در این میان؛ما انجمن های اسلامی دانشجویان به عنوان باسابقه ترین تشکل دانشجویی به نمایندگی از قشر دانشجو، نخستین مطالبات این قشر را با شما در میان می گذاریم:

۱-       جناب آقای روحانی! آنگونه که جنابعالی در سابقه خود نشان داده و در پیام خود نیز مطرح کرده اید، به شعارها و برنامه های خویش پایبندید. لذا انتظار داریم حتما عزم جدی خود را بر عمیق ترین خواسته ی جامعه یعنی بهبود اوضاع اقتصادی، معیشتی و بیکاری قرار دهید، مطالبه ای که قطعا شما از مردم عزیز بیشتر شنیده اید.

۲-       جنابعالی در جریان رقابت های انتخاباتی نماد خود را «کلید» قرار دادید و این نشانه ای بود بر تحقق امیدهای قلبی مردم و پایان اشک های حلقه زده در چشمان شان. اینک که این کلید نمادین در مقام نمود و نمایش عملی قرار گرفته؛ ما دانشجویان نیز دستان شما را به گرمی می فشاریم تا با کلید تدبیر و امید، قفل های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را باز کنید.

۳-       انصراف جناب آقای دکتر عارف که از مدتها قبل به عنوان نماینده جنبش اصلاحات خود را آماده حضور در عرصه انتخابات کرده بود، زمینه ساز مشارکت هرچه بیشتر مردم و پیروزی جنابعالی گردید. لذا ضمن تشکر و قدردانی از ایشان و همراهانشان در انتخابات، از جنابعالی تقاضا داریم با توجه به تجربیات ارزشمند و همچنین برنامه های تدوین شده ایشان به نحو موثری استفاده نمایید. به ویژه تجربیات دانشگاهی و شناخت ایشان از مسائل مبتلا به دانشگاه های ما که حاصل شنیدن درد دل های دانشجویان دغدغه مند است.

۴-       در دوران تبلیغات انتخاباتی، آنچه که توجه ما را به شما و همچنین دکتر عارف جلب کرد، حمایت از دانشجویان فعال علی الخصوص انجمن های اسلامی دانشجویان بود که به طور ویژه مورد تأکید دکتر عارف قرار گرفت. برای ما انجمن های اسلامی که علیرغم سوابق درخشان در انقلاب اسلامی و رخدادهای مختلف سیاسی از جمله حماسه دوم خرداد، سالهاست در معرض فشار و آزار نهادهای دانشگاهی و غیردانشگاهی قرار گرفته ایم؛ شنیدن دغدغه هایمان از زبان کاندیداهای انتخابات و آنهم در جدی ترین برنامه های رسانه ملی، مایه خرسندی بود. مسائلی چون رکود علمی و فرهنگی، انسداد سیاسی و تک قطبی شدن فضا به نفع گروه های هوادار دولت، انقباضی شدن فضای دانشگاه ها، ایجاد مشکلات برای دانشجویان فعال سیاسی و…

در طول چند سال گذشته متاسفانه دانشگاه های کشور و دانشجویانی که بنا به فرمایش مقام معظم رهبری در پی راه اندازی کرسی های آزاد اندیشی بودند با کسانی مواجه شدند که برخلاف فرمایش رهبری نظام در پی دور کردن دانشگاه از سیاست بودند و در این راه سختی های فراوانی تحمل کردند.

اوج این فشارها در یک سال گذشته بود که با بالا گرفتن تب انتخابات، مدیران انحصارطلب راه را بر فعالیت تشکلهای منتقد بستند و مانع از احیای انجمن های اسلامی شدند. روسای برخی دانشگاه ها در نهایت بی توجی به قانون از اعطای مجوز فعالیت به انجمن های اسلامی سر باز زده اند که تعدادشان به بیش از ۱۵ انجمن رسیده است. حتی در برخی دانشگاه ها شاهد آن بودیم که شخص ریاست دانشگاه به پشتوانه وزیر محترم و برخی اعضای هیئت نظارت مرکزی بر تشکلهای اسلامی با انجام هر برنامه قانونی مخالفت می کند و متاسفانه حتی بعد از انتخاب معنادار شما و مطالبه ملی جهت تغییر این شرایط همچنان رؤسای دانشگاه ها رویکرد افراطی و غیر قانونی قبلی خود را ادامه می دهند و گویا از شعار اعتدال شما برداشت واقعی نداشته اند.

از شما که خطاب به ادعای رقبا در نقد اقدامات امنیتی گذشته فرمودید: “من حقوق دان هستم نه سرهنگ”، انتظار داریم با روی کار آمدن دولت جدید، روحی تازه در کالبد دانشگاه ها دمیده شده و زخم های برجای مانده التیام یابند.

امروز اما مجال گله گذاری از گذشته نیست و باید رو به امید و آینده حرکت کرد. خواسته به حق ما دانشجویان هم که در پی تحقق همه شعارهای انقلاب در تمام بخش های جامعه هستیم، از جنابعالی اینست که در انتخاب وزرای فرهنگی و مسئولین مرتبط با امور این سنگر انسان ساز علاوه بر خدوم بودن و انقلابی بودن به این نکته توجه کنید که فرد گمارده شده به دور از هر اقدام سلیقه ای در مقابل همه افکار به قانون پایبند بوده و سابقه ای روشن در ارتباط با فضای فرهنگی دانشجویی داشته باشد. از شما انتظار داریم دست های مداخله گر را کوتاه و چشم های تنگ نظر را آگاه کنید تا دانشگاه مجال بازسازی علمی، فرهنگی و سیاسی پیدا کند.

در پایان این نکته را متذکر می شویم که شادی امروز مردم نشان می دهد که آراء شما، بازتاب مشکلات و مطالبات مردمی رنج کشیده در صندوق های انتخابات بوده و البته جنابعالی هم با حضور و برنامه هایتان توانسته اید اعتماد عمومی را برگردانید. انشاء ا… که قدر این رأی ها را بدانید و به خوبی از آنها پاسداری کنید.

بار دیگر پیروزی دولت تدبیر و امید را به همه ایران دوستان تبریک می گوییم و برای موفقیت شما در اجرای برنامه های خود، توفیق الهی را آرزو می نماییم.

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی سمنان

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فنی باهنر شیراز

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد

انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه سیستان و بلوچستان

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی لرستان

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فسا

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مازندران

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فناوری های نوین قوچان

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بجنورد

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اشراق بجنورد

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

3 + 7 =