۱۴:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۵ گزارشی از مخالفان و موافقان وزیر علوم در «بهارستان»

«پایداری» بر مدار استیضاح

تابش می‌افزاید: «چرا نمایندگان عزیز در دوره تقلیل فضای علمی دانشگاه در دوره‌های پیش سکوت کردند و همه چیز به باور ایشان گل‌وبلبل بود؟ مگر نه اینکه ریاست آقای صدرالدین شریعتی در دانشگاه علامه به موجی از تعلیق و اخراج دانشجویان منتهی شد؟ چه کسی قرار است پاسخگوی حقوق تضییع‌شده دانشجویان محروم از تحصیل باشد؟»

majles paydariiمبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): شمار امضاهای استادان حامی «رضا فرجی‌دانا» رو به افزایش گذاشته و به ۹۰۰ رسیده اما در همین حال کمیسیون آموزش مجلس با اکثریت نمایندگان نزدیک به «جبهه پایداری» تمام‌قد برای استیضاح وزیر ایستاده‌اند. پیگیری‌های «شرق» نشان از آن دارد که اگر اتفاق خاصی نیفتد، نامه استیضاح وزیر علوم امروز هم اعلام وصول نخواهد شد، زیرا گروهی در همین «بهارستان»، دنبال پادرمیانی‌اند و بنا دارند میان نمایندگان منتقد «فرجی‌دانا» و وزیر مصالحه برقرار کنند. چنانچه حضور وزیر علوم در جمع فراکسیون «رهروان ولایت» ظرف امروز و فردا قطعی خواهد شد. فراکسیون رهروان به ریاست «علی لاریجانی» به‌دنبال ایجاد مصالحه و جلوگیری از استیضاح وزیر است. وضعیت این روزهای «جبهه پایداری»‌ها در مجلس چندان مناسب نیست، همین چند هفته پیش آنها ریاست بر «کمیسیون انرژی» را از دست دادند و حالا همه توان و انرژی‌شان را در دو کمیسیون آموزش و فرهنگی متمرکز کرده‌اند. استیضاح وزیر علوم نیز از دل کمیسیون آموزش و نمایندگان نزدیک به این طیف سیاسی بیرون آمده است.

وزارت علوم، وزارت پرمساله‌ای برای «حسن روحانی» و کابینه او بوده و از همان ابتدا هرروز داستانی برای این وزارتخانه رقم خورده، روز رای اعتماد مجلس به «جعفر میلی‌منفرد» نخستین وزیر پیشنهادی علوم و «فرجی‌دانا»، فرصتی برای نمایش برخی فیلم‌های مستند از این دو در دانشگاه‌ها بود و برخی حاشیه‌سازی‌ها. یک‌روز مانده به رای اعتماد میلی‌منفرد هم برگه‌ای موسوم به برگه بازجویی از او در کازیه نمایندگان رفت و البته بعدتر عدم صحت آن تایید شد. اما معلوم نبود که آن برگه با چه اجازه‌ای به کمد شخصی نمایندگان راه یافته و از چه منبعی دریافت شده است. از میلی‌منفرد گذشته، عدم معرفی «جعفر توفیقی» و معرفی دقیقه ۹۰ رضا فرجی‌دانا مشخص کرد که رای‌آوری وزیر علوم دولت «تدبیر و امید» به این سادگی‌ها نخواهد بود.
تغییر روسای دانشگاه پاشنه آشیل وزیر علوم
تغییر روسای دانشگاه‌ها پاشنه آشیل وزیر علوم شده و حالا گروهی از نمایندگان اصولگرا به‌دنبال حذف وزیر از وزارتخانه‌اند؛ کاری که به گفته محمدرضا تابش، شدنی نیست. او به «شرق» می‎گوید: «وزارت علوم از ابعاد مختلفی برای ما تعیین‌کننده است، هشت‌سال حضور احمدی‌نژاد به حذف برخی دانشجویان نخبه از دانشگاه منجر شد، تنها با برچسبی سیاسی. آن موقع کمتر نماینده‌ای دنبال این مساله و سوال رفت که دلیل ستاره‌دارشدن این‌همه دانشجو چه بوده. اما حالا گام‌های مثبت فرجی‌دانا در مسیر بازگرداندن ثبات و آرامش به دانشگاه‌ها با مخالفت برخی نمایندگان مواجه شده؛ مخالفتی که لایه‌های مختلف آن بیشتر سیاسی‌کاری است تا دغدغه فرهنگی.»
چرا در گذشته نگران وضع خراب دانشگاه نبودید
«حجت‌الاسلام باقری‌بنابی» نیز از اتفاقی که این روزها در مجلس افتاده گله دارد: «از اخلاق به دور است که کارهای مثبت وزیر علوم را نبینیم و تنها به برخی از اموری توجه کنیم که در مسیر خواسته‌های ما نیست. نمایندگان باید این واقعیت را بپذیرند که نه‌تنها استادان دانشگاه که حتی دانشجویان هم در این سال‌ها از عملکرد دانشگاه راضی نبودند و کمترین نقدها به اخراج دانشجو از دانشگاه و بازنشستگی اجباری استاد منتهی می‌شد. چرا آن موقع به فکر استیضاح وزیر نبودید و چرا مثل حالا به آب و آتش نمی‌زدید؟ پاسخ این مساله مشخص است، وزیر علوم دولت پیش از جنس برخی از نمایندگان مخالف فرجی‌دانا بود اگرچه کدام وجدان بیداری با حذف دانشجو و استاد از دانشگاه موافقت می‌کند، ‌ای‌کاش مجلس به‌جای پیشبرد سیاسی امور، تخصصی‌تر مسایل را دنبال کند.»
با این حال «عطاءالله سلطانی»، عضو کمیسیون آموزشی به «تسنیم» گفته: «در زمان رای اعتماد به وزیر علوم و در جلسه با او، پرهیز از حاشیه‌سازی و فضاسازی برای محیط‌های دانشگاهی و نیز کیفی‌سازی و علمی‌کردن فضا به او هشدار داده شده بود، اما امروز شاهد این هستیم که او کوچک‌ترین توجهی به این هشدارها نداشته و روند علمی کشور نیز روزبه‌روز کندتر می‌شود.»
تلاش برای پایان استیضاح
برخی نمایندگان عضو در «فراکسیون رهروان ولایت» و تنها یک عضو در کمیسیون آموزش مجلس به‌دنبال راهی برای برطرف‌شدن انتقادها هستند و در همین حال نمایندگان خواهان استیضاح وزیر به‌هیچ‌رو از خواسته خود کوتاه نمی‌آیند.
«جواد هروی»، تنها عضو کمیسیون آموزش است که برخلاف آرای همکاران خود این روزها در تلاش است تا جلو استیضاح وزیر علوم گرفته شود.
او در همین زمینه به «شرق» می‌گوید: «باید به فرجی‌دانا تا اینجای کار نمره قبولی داده و به خاطر وضعیت دانشگاه از او تشکر کنیم. حال و هوای زنده‌ای در فضای دانشگاهی به وجود آمده که جای تقدیر دارد نه استیضاح. تمام تلاش ما این است که اجازه ندهیم استیضاحی برگزار شود.»
چه‌کسی پاسخگوی حقوق تضییع‌شده دانشجوی ستاره‌دار است
تابش هم به نقد جریانی در مجلس نهم می‌پردازد که مدتی است روی استیضاح وزیر علوم تمرکز کرده و می‌افزاید: «چرا نمایندگان عزیز در دوره تقلیل فضای علمی دانشگاه در دوره‌های پیش سکوت کردند و همه چیز به باور ایشان گل‌وبلبل بود؟ مگر نه اینکه ریاست آقای صدرالدین شریعتی در دانشگاه علامه به موجی از تعلیق و اخراج دانشجویان منتهی شد؟ چه کسی قرار است پاسخگوی حقوق تضییع‌شده دانشجویان محروم از تحصیل باشد؟»
پادرمیانی هیات‌رییسه
«حجت‌الاسلام حسین سبحانی‌نیا» عضو هیات‌رییسه مجلس تاکید دارد: «در صورتی که نمایندگان متقاضی استیضاح قانع نشوند، بر اساس آیین‌نامه لایحه استیضاح اعلام وصول می‌شود.» اما شواهد از تلاش هیات‌رییسه مجلس و برخی نمایندگان برای ریختن آب روی آتش استیضاح حکایت دارند تا جلو احضار فرجی‌دانا در صحن علنی مجلس گرفته شود.
حجت‌الاسلام مصباحی‌مقدم، از نمایندگان حاضر در هیات‌رییسه نیز تاکید دارد: «تمایل هیات‌رییسه این است که پیش از اینکه استیضاح مطرح شود، نظر نمایندگان را تامین و نشست‌های مشترکی را با وزرا برگزار کند.»«علی‌محمد احمدی»، نماینده دهلران نیز منتقد استیضاح وزیر است و می‌گوید: «به‌جای استیضاح، سوال می‌توانست در اولویت قرار گیرد. اکنون کشور در شرایطی است که ما در سایر بخش‌ها از قبیل اقتصاد، صنعت و کار که متولی آن وزارت کار است مشکلات مشابهی داریم که شاید کمتر از حیطه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نباشد.»۵۰ امضا پای نامه استیضاح فرجی‌داناست و کمتر نماینده‌ای تا به امروز حاضر شده از خواسته‌اش کوتاه بیاید، اگر اصرار کمیسیون آموزشی‌ها دنباله‌دار شود و پادرمیانی‌ها روی هوا بماند، هیات‌رییسه در روزهای آتی ناگزیر از اعلام وصول استیضاح است و همه‌چیز به صحن علنی مجلس موکول می‌شود و رای اکثریت در بهارستان.
منبع: شرق
:::::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

- 3 = 3