گزارشی از سکوت وزارت علوم در برابر یکه‌تازی افراطیون مدعی دفتر تحکیم وحدت:

دستان خالی، انحصار عالی !

0091_Tamayoz

تردیدی نیست که وزارت علوم دولت اعتدال‌گرا از جانب گروه‌های افراطی به بهانه حرکت‌های اصلاح‌طلبانه مدام تحت فشار بوده، اما در تغییر رؤسای دانشگاه‌ها مصمم است. همچنانکه پیش از این نیز در زمان ‌سرپرستی دکتر توفیقی با شهامت مثال‌زدنی مقابل ویژه‌خواری‌ های عده‌ای را گرفته بود. اما سوال اینجاست که اکنون تحت چه فشارها و تهدیداتی قرار گرفته که تاکنون با این گروهک غیرقانونی مماشات کرده است؟

رضا نساجی:

«دفتر تحکیم وحدت» اصولگرا و «بحران تمایز»

Differentiation 2

باید هویت ذاتی انجمن‌ها تئوریزه و عملی گردد تا مرزهای خارجی آنها با تشکل‌های غیرمکتبی و نیز تمایز با رقبای مکتبی معلوم شود. اما آنچه در سالهای اخیر شاهد بوده‌ایم، از یک سو چشمداشت نیروهای غیرمکتبی و غیرمذهبی – اعم از لیبرال، مارکسیست، ملی-مذهبی‌ و اصلاحطلبان غیرمکتبی – بوده است و از سوی دیگر، نیروهای اصولگرایی که هیچ نسبتی با تفکر و سوابق خط امامی انجمن‌ها و دفتر تحکیم وحدت ندارند.

روزشمار دو سال پایانی دفتر تحکیم وحدت در دوازدهمین سالگرد انشقاق:

چگونه تحکیم از وحدت افتاد؟

tahkim

در حالی که «سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی» ترجیح می‌داد طیف سنتی اختلافات درون خود را حل کند و دفتر تحکیم را به سمتی ببرد که هم منشعب نشود و هم معتدل بماند. که البته سرانجام خواست مشارکتی‌ها بر مصلحت‌اندیشی سازمان مجاهدین غلبه کرد، هرچند که فشار جناح‌های مختلف سیاسی به دفتر تحکیم وحدت در افراطی شدن آن و گم شدن صدای نیروهای اصیل و معتدل بی‌تأثیر نبود.

چند پرسش از همایش دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی اصلاحطلب:

انجمن‌های اسلامی در مهمانی حزبی- دولتی؟

eslahat logo

اساساً ماهیت و کارکرد تشکل‌های دانشجویی در نظر دولت چیست؟ آیا تنها اینست که تشکل‌های اصلاحطلبی وجود داشته باشند که فشار تشکلهای رادیکال اصولگرا را خنثی کنند؟ یا آنکه اعتقاد و التزام جدی به احیای فضای آزاداندیشی و پویایی سیاسی در دانشگاه‌ها وجود دارد، به نحوی که انجمن‌های اسلامی و دفتر تحکیم وحدت احیا شوند، حتی اگر در آینده به عملکرد دولت در برخی حوزه‌ها انتقاد داشته باشند؟

گزارشی از اوضاع اقلیت راستگرای طیف شیراز دفتر تحکیم وحدت:

دفتر تحکیم جعلی؛ رسوایی پشت رسوایی

tahkim logo

دبیر انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: برای ما جای سوال است که چطور گروهی با هشت انجمن اسلامی توانسته اند در قالب یک اتحادیه اداره تحکیم وحدت را در دست گیرند و سپس برای قانونی شدن تلاش کنند. دادن زمان به این گروه برای قانونی شدن مانند این است که ما به حزب مشارکت اجازه فعالیت دهیم و سپس به آنها بگوییم به مرور زمان مشکلات قانونی خود را برطرف کنید.

واکنش وزارت علوم به غاصبان دفتر تحکیم وحدت:

هشدار برای تحکیم ۱۱

tahkim

پس از ماه ها اتفاقات جنجال برانگیز دفتر تحکیم وحدت و حمایت برخی نهادهای خاص از یک گروه غیرقانونی بخصوص در جریان برگزاری انتخابات مجعول مهرماه این گروه که معاون دانشجویی فرهنگی وزارت بهداشت پیش از برگزاری آن را غیرقانونی خواند، سرانجام دیروز معاون فرهنگی وزارت علوم سکوت خود را شکست و هشدار داد اگر نتوانند در زمانی که به آنها داده شده مشکلات قانونی خود را برطرف کنند با آنها برخورد خواهد شد.

اعلام برائت مجمع عمومی انجمن اسلامی دانشجویان فردوسی از انتخابات جعلی:

از دفتر تحکیم غیرقانونی استعفا دهید

ferdowsi (1)

طی سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی برای اصلاح وضعیت دفتر تحکیم وحدت انجام شده است، اما همواره دست‌هایی سعی کرده‌اند که این تلاش‌ها ناکام بماند و هیچ اقدامی در جهت بهبود وضعیت دفتر تحکیم وحدت صورت نگیرد. دست‌هایی که می‌خواهند دفتر تحکیم فقط اسمی باشد که در بیانیه‌ها در کنار اسم سایر اتحادیه‌های همسو با خودشان قرار گیرد. آخرین مرحله این تلاش‌ها منجر به شکل گیری شورای مرکزی فعلی شده است.

در واکنش به اظهارات دبیر خودخوانده طیف شیراز:

تکذیبیه‌ انجمن اسلامی علوم پزشکی شیراز نسبت به عضویت در دفتر تحکیم غیرقانونی

shiraz

اگر به گفته‌ی این شخص واقعا 14 انجمن اسلامی عضو این گروه هستند پس کاملا مشخص است طبق قانون ذکر شده، اینان غیرقانونی می‌باشند. ما منتظر اعلام رسمی حمایت این انجمن‌ها از آنچه دفتر تحکیم وحدت خوانده می‌شود، می‌مانیم و اگر اعلام حمایتی صورت نگرفت سنجش صحت این ادعا را به افکار عمومی و مراجع ذی ربط می‌سپاریم.

گفتگو با دو چهره موافق و مخالف انتخابات جعلی تحکیم وحدت:

شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت: قانونی یا غیرقانونی؟

TAHKIM LOGO

ادعای دبیر جعلی تحکیم وحدت در شرایطی است که انجمنهای مذکور در طول سالهای گذشته مخالف مواضع رادیکال اقلیت فعلی بوده و تنها با شرایط خاصی حاضر به حضور در شورای مرکزی شده اند. آنان در رأس بیش از 20 انجمن اسلامی هستند که با تنظیم شکوائیه رسمی به هیئت نظارت بر تشکلهای اسلامی دانشگاهیان، خواهان ابطال انتخابات و برگزاری انتخابات جدید با شرایط قانونی و حضور فراگیر انجمنهای اسلامی هستند.

محسن فروردین:

طیف شیراز؛ از اکثریت خط امامی تا اقلیت اصولگرا

shiraz tahkim

اکثریت انجمن‌ها با اصرار بر عدم تأیید انتخابات مجعول جریان اقلیت، خواستار برگزاری انتخابات فراگیر و قانونی شده‌اند که نویدبخش احیای دفتر تحکیم وحدت واحد باشد. در شرایطی که باقیمانده‌ طیف شیراز به سوی محافظه‌کاران مذهبی ایران غلطیده‌ و باقیمانده‌های طیف علامه هم به آغوش نومحافظه‌کاران آمریکایی، احیای دفتر تحکیم وحدتِ اصیل، قانونی و یکپارچه، مطالبه اکثریت انجمن‌های اسلامی دانشجویان است.

بیانیه چهارم انجمن‌های اسلامی درباره مسائل جاری در وزارت علوم و دانشگاه‌ها:

نمایندگان مجلس از اقدامات سیاسی پرهیز کنند

bayanie

آیا نمایندگانی که از تغییر مدیران ناکارآمد و بعضا متخلف در وزارت علوم اینچنین برآشفته‌اند، از بورسیه‌های غیرتخصصی و باندبازی‌های تیم قبلی وزارت علوم اطلاع نداشته‌اند؟ آیا به زعم آنها «اسلامی شدن دانشگاه‌ها» با انتصاب نزدیکان و خویشان معاونین سابق وزارت علوم در هیئت علمی دانشگاه‌ها، محقق می‌شد؟ آیا مبارزه سرپرست و وزیر علوم با فساد اداری، حرکت در راستای فتنه است؟

بیانیه سوم انجمن‌های اسلامی درباره دخالت نهاد نمایندگی رهبری و معاون وزارت علوم:

درخواست ابطال انتخابات و دعوت به احیای دفتر تحکیم وحدت

TAHKIM LOGO

خواسته اکثریت انجمن‌های اسلامی آنست که انتخابات جعلی را که به‌واسطه دخالت‌های معاون وزیر علوم برگزار شده، در دستور کار هیئت نظارت قرار داده و ابطال نمایند. خطاب به کلیه انجمن‌ها و از جمله انجمن‌های شرکت‌کننده در نشست پیشین، اعلام می‌داریم به محض رسیدگی قانونی، نشست سراسری برگزار و برای اولین بار پس از انشعاب 1380 در جهت رفع اختلاف و تشکیل دفتر تحکیم وحدت واحد تلاش خواهیم کرد.

استمداد 14 انجمن‌ اسلامی از رئیس جمهور و رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی:

مانع از انتخابات غیرقانونی دفتر تحکیم وحدت شوید

rohani- tofighi

متاسفانه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری با هماهنگی معاون فرهنگی وزارت علوم، مستقیما و بدون تشکیل جلسه هیئت نظارت مرکزی و بدون حضور و اعلام نظر وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سرپرست محترم وزارت علوم و بدون انتخاب نماینده هیئت نظارت مرکزی مشترک وزارت علوم و بهداشت، اجازه برگزاری انتخابات به 9 انجمن داده است.

افشای نفوذی‌های معاون وزیر علوم در انجمن‌های اسلامی (1)

تعیین تکلیف مسئول سابق بسیج برای دفتر تحکیم!

174-19

نفوذی‌ها برنامه گسترده‌ای برای تضعیف از درون انجمن‌های اسلامی داشته و تلاش می‌کنند با جلوگیری از ورود انجمن‌های اسلامی به شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت - به ویزه انجمن‌هایی مثل انجمن دانشگاه تبریز، دانشگاه گیلان، علوم پزشکی کرمان و... که دو تا سه دهه در شورای عمومی و مرکزی دفتر تحکیم وحدت حضور داشته‌اند - این اتحادبه را به یک تشکل کوچک اصولگرا همسو با جبهه پایداری تبدیل کنند.

دلسوزی انشعابیون مدعی استقلال برای انشعاب در تحکیم!

تندروها از دفتر تحکیم وحدت چه می‌خواهند؟

tahkim vahdat

جریانی که در هشت سال دولت گذشته از کمتر از 20 انجمن به 45 انجمن رسیده، نمی‌تواند احیای انجمن‌های اسلامی خط امامی را که نوسازی معنوی و تشکیلاتی دفتر تحکیم وحدت را نوید می‌دهند، تحمل کند. چرا که خود رقیب تشکیلاتی دفتر تحکیم وحدت است و ترجیح می‌دهد رقیب همچنان ضعیف بماند! به همین جهت است که اقلیت انشعاب‌طلب سال 78، اینک جریان اکثریت تشکیلات را به انشعاب‌طلبی متهم می‌کنند!